Zločin Ernsta Zundela

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/05/583-zlocin-ernsta-zundela.htm

Vladimír Stwora

Třiašedesátiletý Ernst Zundel sedí ve vězení od 19. února. Toho dne byl deportován ze Spojených států do Kanady, údajně proto, že měl prošlá turistická viza. Od té doby je pod zámkem.

V pátek byl Zundelovi do vězení oficiálně doručen úřední certifikát. Praví se v něm, že on, Zundel, ohrožuje národní bezpečnost Kanady. Certifikát vydal federální soud. Snahou kanadských úřadů je co nejdříve dosáhnout jeho deportace.

Zundel žije v Kanadě jako landed immigrant od roku 1958. Má německé občanství. V roce 2000 se přestěhoval do Spojených států. Když byl v únoru americkými úřady deportován na kanadské hranice, požádal zde o azyl.

Zundelova žádost nebyla zamítnutá. Byla úřady rovnou zrušená. Anulovaná. Tedy jakoby ji vůbec nepodal. Tím pádem se ani nelze odvolat, ani si stěžovat, neboť jak si stěžovat na něco, třeba na liknavost úřadů či rozhodnutí úředníků, co není ničím doložitelné?

"Nenecháme si dělat posměšky z našeho azylového systému," řekla imigrační ministryně Denis Coderre. Zundel totiž před časem celý systém kritizoval.

Ptáte se, čím ohrožuje třiašedesátiletý dědek národní bezpečnost Kanady? Hrozí odpálením bomby? Terorismem? Vraždami občanů? Nic z toho.

Spáchal zločin - ten největší, který zahrnoval všechny ostatní. Říká se mu thoughtcrime, zločin závadného myšlení. Zločin, který se věčně skrývat nedá. Člověk může s úspěchem kličkovat celé roky, ale dříve nebo později ho přece jen dostanou. (George Orwell - 1984)

Odvážil se nahlas pochybovat o pravdivosti holocaustu. To je zaškobrtnutí natolik neodpustitelné, že jediným přiměřeným trestem je deportace a kriminál. A ten také Zundela čeká, bude-li deportován. V Německu, kam by ho jako německého občana poslali, ho totiž očekává obvinění z podněcování rasové nesnášenlivosti a ze šíření nenávisti.

Zundel provozoval webovou stránku, na které zpochybnil tvrzení, že za války bylo Němci zabito šest milionů Židů. Dokonce napsal, že existuje spojení mezi líčením holocaustu a nenasytností Židů s jejich čichem po penězích.

Kanadská Listina svobod i Ústava sice zaručují právo na vlastní názor, ale (a to se tam už nevešlo) jen do té míry, pokud ten názor není v rozporu s oficiálním názorem.

V sedmdesátých letech měl Zundel v Torontě nakladatelství. Podle tisku jedna z publikovaných knih měla titulek "Takový byl Hitler, kterého jsme milovali, a proč". Zundel nebyl jejím autorem.

Kanadská vláda se tak velmi obává, aby se veřejnost nedozvěděla něco, co nemá, že přikročila ke zcela mimořádným bezpečnostním opatřením. Zundela čeká tajný soud.

Vždyť povídám: Ideozločin jako když ho vyšiješ. Se všemi průvodními jevy i s důsledky.

Článek byl publikován 3.5.2003


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.