Šílený svět Bandara Bushe
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2013/11/5724-sileny-svet-bandara-bushe.htm
Veškeré příznaky ukazují, že jinak mlčenlivý saúdský režim je rozhněvaný. Velmi, velmi rozhněvaný. Nejenže Saúdské Arábie odmítla zasednout v Radě bezpečnosti OSN(1), ale nyní šéf saúdské špionáže princ Bandar bin Sultán pohrozil „výrazným posunem“ ve „vztazích se Spojenými státy kvůli jejich nečinnosti ohledně války v Sýrií a pokusu o sblížení s Íránem.“
Wall Street Journal uvádí další podrobnosti:
Dobře informovaný úředník sdělil, že před očekávanými americkými nálety požádali saúdští činitelé o podrobnosti amerických plánů na vyslání lodí vojenského námořnictva, aby při každém útoku na Sýrii střežilo saúdské ropné centrum, Východní provincii. Saúdové byli překvapeni, když jim Američané řekli, že americké lodě nebudou moci plně chránit ropné oblasti. Zklamaní Saúdové řekli, že USA byly přece otevřeny alternativě dlouhotrvajícího obranného partnerství, a zdůraznili možnost výhledu na dobré zbraně za dobré ceny, bez ohledu na jejich původ. Ve druhém případě jistý západní diplomat tvrdil, že Saúdská Arábie je připravena být horlivým vojenským partnerem při Američany vedených vojenských úderech v Sýrii. Proto Saúdové žádali, aby jim byl předán seznam plánovaných cílů náletů. Saúdové naznačili, že tyto informace ale nikdy nedostali, řekl diplomat.(2)
Bandar (Bandar bin Sultán bin Abd al-Azíz Ál Saúd, zvaný pro svou jestřábí politiku Bandar Bush) strávil většinu své kariéry (1983–2005) jako saúdský velvyslanec ve Washingtonu, kde byl považován za mimořádně blízkého rodině Bushů. Mohl jako nikdo jiný sledovat, jak USA šly do války proti Iráku ne jednou, ale dvakrát, v letech 1991–1992 a znovu v letech 2003–2005.
Takže ze všech lidí nejlépe vidí, že: USA nemají fyzickou schopnost „plně chránit“ celou ropnou oblast Saúdské Arábie, a že své plány předpokládaných cílů útoků sdílejí jen s anglojazyčnými spojenci (Velká Británie a možná některé další anglofonní země). Dokonce ani k Izraelcům a Francouzům nemají Američané tak přátelský přístup.
Kvůli čemu na světě se Bandar ještě zlobí?
Existují i další dobré důvody, aby se zlobil: saúdský strategický plán porazit šíity na Blízkém východě se rozpadl. Saúdové chtěli vyvolat povstání v Sýrii, pak tam pod „falešnou vlajkou“ provést chemický útok, načež měly USA odstranit syrský režim a nahradit jej saúdským loutkovým režimem wahhábovských játrožroutů. To by izolovalo Hizballáh a Írán. Saúdové by nechali Izrael zabývat se Hizballáhem a sami by pak tlačili USA do konfrontace s Íránem.
Tento strategický plán byl až příliš pěkný, ale nepočítal s odhodláním Ruska, Íránu a Hizballáhu postavit se mu.
Víme, že Rusko vyslalo velmi silnou námořní bojovou jednotku k syrskému pobřeží, máme dobré informace o tom, že Írán tajně posílal do Sýrie výstroj i bojovníky, a Hizballáh veřejně přiznal, že tam poslal několik tisíc svých bojovníků. Tito bojovníci obrátili průběh války v Sýrii (obzvláště kolem al-Qusajru).
Co nevíme (ale muselo se jistě stát), je to, co Rusko, Írán a Hizballáh sdělily USA prostřednictvím skryté komunikace. Mám velmi silný pocit, že jednou nebo několika z těchto stran byly učiněny velmi závažné hrozby, jež bylo v Bílém domě nutno brát velmi vážně.
Opravdu si Saúdové mysleli, že USA se chtějí postavit Sýrii, Hizballáhu, Íránu a Rusku jen kvůli nim? Nyní se pojďme podívat na saúdské reakce. Odmítli přijmout místo v Radě bezpečnosti. No a co? S předvídatelnou výjimkou Kuvajtu a Bahrajnu, komu zlomí srdce, že tam Saúdové nebudou? Kosovu?
A nyní přichází na řadu hrozba „velké změny“ v americko-saúdském spojenectví.
Co o tom Bandar říká?
Za prvé, věří Bandar opravdu, že USA životně potřebují Saúdskou Arábii? Nechce pochopit, že USA chtějí být co nejdříve energeticky soběstačné? Nebo nechce pochopit, že dny, kdy ARAMCO bylo klíčem k síle dolaru, jsou dávno pryč a síla dolaru závisí nejvíce na americké vojenské a finanční síle? A i kdyby Saúdská Arábie skutečně byla životně důležitá pro sílu dolaru, myslí si Bandar opravdu, že může beztrestně ohrožovat životně důležité americké strategické zájmy?
Za druhé, pokud se Bandar chce odtáhnout od spojenectví s USA, kde si myslí, že najde náhradu? Určitě ne v Číně, která má velmi vážný „islámský“ problém ve svých západních provinciích (viz teroristický útok na náměstí Nebeského klidu v Pekingu minulé pondělí, pozn. překl.), ani EU, která se věrně hlásí ke své koloniální závislosti na americké říši, a ani nikdo v Africe – tím méně po nedávném masakru v Keni. Nikdo ani v Latinské Americe, už jen pro tamní dlouhou historii boje proti americkému vměšování, a protože díky velkému počtu tam žijícího arabského obyvatelstva Latinská Amerika ví, jaký druh choré ideologie je saúdskoarabský wahhábismus. V Asii by snad připadali v úvahu zoufalí vládci Severní Koreje nebo Myanmaru…
Takže pokud si Bandar myslí, že může potrestat USA tím, že přesune svou alianci na některé „těžké váhy“, jako jsou Kuvajt nebo Bahrajn, člověku nezbývá než přemýšlet, co má na mysli.
Přemýšlejte o tom: jako první vyhrožuje Putinovi teroristickými útoky během olympiády v Soči(3) a teď hrozí, že „zavrhne“ USA. Bylo by to komické, kdyby dům Saúdů neseděl na obrovském množství peněz, které využívá – a bude využívat – k šíření wahhábovského terorismu a extremismu po celé planetě.
A to mě přivádí k mé poslední otázce: opravdu Bandar nechápe jak křehký je saúdský režim? Vážně věří, že může ohrožovat USA i Rusko a pak jen tak utéci?
Možná, že chudák věří, že Bushův klan něco udělá, ale pak doufám, že to není na místě. Jistě, rodina Bushů a dům Saúdů jsou staří komplici ve všech druzích špinavých obchodů, ale Bushovi lidé v současné době nejsou u moci a stejně budou vždy milovat své peníze víc než své přátele. A pravdou je, že ani Bush a jeho rodina a dokonce ani celé USA Saúdy zas tak moc nepotřebují.
Saúdský wahhábovský dům sedí na vrcholu pokladnice šíitské ropy (na ropu je bohatá saúdskoarabská Východní provincie, kde žije neustále perzekvovaná šíitská menšina). Bahrajnský a saúdský režim se drží u moci pouze díky bezohledné a systematické represi svého obyvatelstva, zejména šíitů. Pro wahhábovce zůstat u moci znamená zabíjet šíity, co nejvíce z nich. A k tomu je potřeba mít „ochránce“ v Radě bezpečnosti. Saúdské Arábii tuto ochranu vždy poskytovaly USA. Ale jen si představte, co by se stalo, kdyby USA ukončily svou ochranu tohoto království v Radě bezpečnosti. Představte si, jaký by to byl signál pro potlačované šíity v těchto dvou zemích?
Bandar musí pryč, protože je klinicky šílený. Buď se zbláznil on, nebo celý dům Saúdů, možná v důsledku svého zvrhlého životního stylu. Kdo ví?
Poznámky:
- http://abcnews.go.com/US/wireStory/saudis-lash-council-rejecting-seat-20651091
- http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424052702303902404579150011732240016
- http://voiceofrussia.com/2013_08_29/Bandar-Bush-threatens-President-Putin-with-Sochi-terrorist-attack-2596/
Bandar Bush´s mad, mad world vyšel na Asia Times 25. října 2013. Překlad Petr Cironis. Kráceno. Překladatel poslal svůj překlad i na jiné servery.
Článek byl publikován 5.11.2013
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.