Seká Dominique Strauss-Kahn už zase latinu?
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2013/09/5661-seka-dominique-strauss-kahn-uz-zase-latinu.htm
Břetislav Truneček
Bývalý ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn (DSK) založil 14. května 2013 v Jubě, hlavní město Jižního Sudánu, Národní úvěrovou banku – National Credit Bank (NCB). Pobočka francouzské tiskové agentury (Agence France-Presse, AFP) v Nairobi nechtěla sdělení svého spolupracovníka zprvu ani věřit a informaci o vystoupení DSK v Jubě nechala několikrát ověřit.
Spoluzakladatelem NCB byl ženevský poradní podnik pro finanční záležitosti Assya, jehož byl DSK buďto vývěsným štítem nebo jeho poradcem. Akcionáři NCB jsou anonymní a stejně tak neznámí jsou jihosudánští spoluvlastníci. Ředitelka Assyi (Assya Asset Management Geneva – Správa majetku Assya Ženeva) neodpověděla na žádosti o interview (http://www.assya.eu/en). Assya je dceřiná společnost lucemburské Financial Holding Anatevka. Jméno firmy Anatěvka je přejato ze jména ukrajinské vesnice v muzikálu Šumař na střese. Táž melodie v podání Rudolfa Pellara. Muzikál je o židech z Ukrajiny, jejich radostech a strastech (lichvářství). Melodie muzikálu se stala světově populární a je od skladatele Johna Williamse, který úzce spolupracuje s režisérem Steve Spielbergem. Detaily o Kahnovi lze nalézt na http://cs.wikipedia.org/wiki/Dominique_Strauss-Kahn a od února 2011 otevřeně vystupoval proti americkému dolaru coby nestabilní světové měny pro mezinárodní obchod - např. pro obchod s ropou. Z pozice MMF volal po vytvoření globální měny, která by dolar nahradila (International Monetary Fund director Dominique Strauss-Kahn calls for new world currency). Reakce na kritiku dolaru na sebe nenechala dlouho čekat a 14. května 2011 byl v New Yorku zatčen v souvislosti s obviněním ze sexuálního obtěžování pokojské (Nafissata Diallo) v hotelu (MFF je bez šéfa. Sexuální aféra Strausse-Kahna trápí i zadlužené Řecko). Na svou funkci 18. května téhož roku rezignoval (Strauss-Kahn Resigns From IMF). Na konci dubna 2012 aféru označil za vytvořenou jeho politickými nepřáteli (Strauss-Kahn: Mé zatčení v New Yorku zosnovali mí političtí nepřátelé) z okruhu Nicolase Sarkozyho.
Je založení NCB pro Jihosudánce dobré? Spíše ne, poněvadž nabírání úvěrů vede skoro vždy k zadlužení. Mezi černochy v jižním Sudánu existuje nepředstavitelný hlad po „luxusním“ zboží. Např. mobily, nerez vybavení do kuchyně, malovaný porcelán, křišťál apod., a po všem, co souvisí s Evropou. Nákupem takových komodit, i na dluh, si tak každý Jihosudánec zvyšuje osobní prestiž. Výchova Jihosudánců je v anglickém stylu, dětí musí do školy nosit uniformu, což je pro rodiče finančně velmi nákladné. Založení banky je tak dobré pro Kahna a jeho přátele. A tak můžeme uzavřít, že DSK už zase poslouchá nepsaný zákon, že banky musí mít svá zastoupení na obou stranách konfliktu.
Založení NCB se shoduje s obnovením vývozu ropy z Jižního Sudánu, který byl na 15 měsíců přerušen kvůli sporu se severním muslimským Sudánem. Od dubna ropa opět teče. Podrobnosti dohody mezi Sudanem a Jižním Sudánem, viz http://ssspbc.org/index.html, jsou již zastaralé. Podle nové dohody patří ropa v Jižním Sudánu Jihosudáncům celá a nikoliv v poměru 50:50.
A do čích kapes poteče zisk? Z dlouhodobého hlediska do kapes bank, kde jsou nadměrně zastoupeni židovští majitelé. Jihosudánský ministr pro vývoz ropy, Stephen Dhieu Dan (ekonom), nedávno vůči agentuře Bloomberg prohlásil, že Juba v červnu očekává první příjmy a že v září budou exportovat nejméně 250 000 barelů ropy denně, tj. stejné množství jako před konfliktem.
Největším menšinovým akcionářem NCB je podle francouzských zpráv Thierry Leyne, ředitel lucemburské holdingové společnosti Anatevka – a přítel Strauss-Kahna. Při otevření NCB prohlásil, „že Jižní Sudán má mnoho přírodních a lidských zdrojů.“ Nezávislost obdržel Jižní Sudán v červenci 2011 (ústava viz http://www.refworld.org/cgi-bin/texis/vtx/rwmain?docid=4e269a3e2). Pro investory je Jižní Sudán údajně zajímavý, ale nespolehlivý. Zkratka NCB je pro Jihosudánce prestižní. Podobá se totiž jménu již neexistující banky Nile Commercial Bank, která vznikla před deseti lety v době osvobozeneckého boje jihosudánských partyzánů (SPLA). V roce 2005 se Jižní Sudán stal autonomní a Nile Commercial Bank se stala vůdčí bankou. Zkrachovala, poněvadž SPLA vůdci nebyli schopni splatit úvěry ve výši stovek miliónů dolarů. V Jižním Sudánu je nyní 22 bank. Na co potřebuje chudá země s 5 milióny obyvateli, kteří vesměs žádné peníze nemají, další banku je zřejmé. Supi se slétají na státní majetek ...
Dokladem toho je korupční skandál, který se provalil v červenci (www.goss.org, Press release from the OP on restructuring of government z 30. července 2013). Prezident Jižního Sudánu Salva Kiir Mayardit na to rozpustil celou vládu. Mimo jiné se také zjistilo, že ministrům svěřené finance beze stopy zmizely.
Článek byl publikován 17.9.2013
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.