Jak na spam

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/techpor/2000/03/56-jak-na-spam.htm

Vladimír Stwora

Znáte to. Otevřete e-mail a máte tam hromadu nevyžádané korespondence. Většinou se vám nabízí rychlé zbohatnutí, různé služby, reklama na nějaké výrobky, někdy taky stránky se sexuální tématikou. Společný jmenovatel: adresa, odkud tyto e-maily byly údajně poslány, nefunguje. Tomuto typu nevyžádané reklamy se říká spam.

Proč existuje spam Protože je těžké tomu odolat. Chce-li někdo informovat o svém výrobku nebo službách v hromadných sdělovacích prostředcích, musí většinou sáhnout dost hluboko do kapsy. Navíc takováto reklama je vždy pouze lokální. S nástupem Internetu se těmto lidem nabízí neuvěřitelné možnosti. Doslova za hubičku rozeslat tisíce, desetitisíce informací po celém světě.

Co se dá proti tomu dělat? V prvé řadě platí prevence. Vaši e-mailovou adresu ochraňujte jako rodinné tajemství. Ti, se kterými si pravidelně píšete, ji samozřejmě znát musí, ale jinak po ní nikomu nic není. To se týká hlavně surfování na Internetu. Snažte se, aby co nejméně WEB stránek znalo vaši adresu. Vyplňujete-li formulář na WEBu (například při koupi čehokoliv), použijte neexistující e-mailovou adresu. Pouze tam, kde očekáváte odpověď, musíte vložit pravou (tady je vhodné mít mail-box - viz dále). Někdy mívají tyto stránky zatrhávací políčko s textem přibližně tohoto znění: "Čas od času přenecháváme adresy našich klientů třetím firmám. Zatrhněte, jestliže si to nepřejete." Samozřejmě, že zapomenete-li zaškrtnout příslušné políčko a vaše e-mail adresa je pravá, nesmíte se divit, že do týdne vám začne chodit spam.

Nejjednodušší je nastavit filtr přímo ve vašem e-mailovem programu. Filtr nenechá projít zprávy obsahující některá klíčová slova nebo určité adresy. Účinnost filtru je ale diskutabilní, spameři totiž přečasto mění své adresy a navíc existuje nebezpečí, že filtr odfiltruje zprávu, která vlastně spam ani není. Toto řešení uvádíme pro úplnost, ale v praxi ho nedoporučujeme.

Lepší řešení (a kvalitnější filtr) poskytují některé internetovské firmy. Funguje tak, že veškerá pošta přicházející do vaší schránky procházi přes server filtrační firmy. Ta většinou používá stále se aktualizující databázi spamerů; do vaší schránky pak přicházejí pouze normální e-maily. Zkoušeli jsme např. Brightmail Inc. Filtr je opravdu účinný, servis je zdarma a je to zřejmě to nejlepší řešení, které můžeme doporučit. Jediná nevýhoda: Váš současný poskytovatel internetových služeb může mít poštovní server (POP3) konfigurovaný takovým způsobem, že zřetězení na Brightmail není možné.

Jiná možnost prevence je pořídit si náhradní mail-box. Celá řada poskytovatelů internetovských služeb nabízí tuto možnost. Svým nejbližším přátelům ponecháte vaši originální e-mail adresu a mail-box budete používat při vyplňvání internetovských formulářů. Začnou-li vás spameři příliš obtěžovat, zrušíte tento mail-box a  pořídíte si nový.

Jak se zbavit spamu. Nezoufejte. Máte několik možností. V první řadě doporučujeme prohlédnout si celý text. Americký zákon sice spam povoluje, ale na druhé straně vyžaduje, aby každá nevyžádaná zásilka obsahovala mechanismus, jak vymazat vaši e-mail adresu z adresáře spamerů. Většinou stačí odeslat e-mail na nějakou adresu.

Neposkytuje-li text takovouto možnost, zkuste odpovědět přímo (funkce REPLY) s krátkou větou, že si nepřejete byt obtěžování. Máte šanci asi 0,1 % pravděpodobnosti, že vaše žádost bude vyslyšena. Nejspíše se vám e-mail vrátí jako nedoručitelný.

Nastal okamžik, kdy byste měli kontaktovat svého poskytovatele int. služeb, nebo přímo SpamCop (spam-policii).

Váš poskytovatel mívá oddělení zabývající se spamem, adresa bývá abuse@jmeno.vaseho.poskytovatele. Je-li například váš poskytovatel Rogers, adresa je abuse@rogers.com. Většina poskytovatelů int.služeb bere spam dosti vážně a je poměrně slušná šance, že se pokusí zamezit tomu, aby vám příště spam od téhož adresáta došel. Nejrychlejší a nejúčinnější ale je kontaktovat rovnou spam-policii.

SpamCop

URL adresa je http://spamcop.net/.

Nečekejte, že budete v kontaktu s živou bytostí. Nebudete. SpamCop je WEB stránka s důmyslným robotem. Ten se pokusí vystopovat původce vašeho spamu a  odešle za vás příslušnou stížnost k webmaster, odkud byl spam odeslán. Úspěšnost tohoto počinu je téměř 100 %. Ještě se nám nestalo, že by se spamer, kterého jsme nahlásili SpamCop, ozval podruhé.

Důležité upozornění. Používejte SpamCop co nejčastěji, ale jen v odůvodněných případech, tzn. jedině tehdy, jestliže spam opravdu neobsahuje možnost, jak vymazat vaši adresu z jejich adresáře. SpamCop funguje, protože si vydobyl reputaci za objektivitu a přesnost. To poslední, co si internetovská veřejnost přeje, je aby příslušní webmasters přestali brát stížnosti SpamCop vážně. Uvědomte si, že spam, který vám dává možnost vymazání vaší adresy z jejich adresáře, není protizákonný a je tudíž nesmysl si na něj stěžovat u SpamCop. Jinak ale platí zásada nešetřit je (autory spamu).

K tomu, aby váš poskytovatel int. služeb, nebo SpamCop vysledoval původce spamu, potřebuje znát celý obsah spamové zprávy včetně hlavičky. Hlavička se ve zprávě většinou nezobrazuje. V programu MS Outlook ji najdete tak, že kliknete pravým knoflíčkem myši na spam, otevře se nové okno, kliknete na "property" a dále na view source. Kliknete levým knoflíčkem na někde (kdekoliv) na zobrazený zdroj, pak CTRL-A (držíte CTRL a stisknete A), dále CTRL-C. V tom okamžiku máte celou zprávu včetně hlavičky ve schránce a můžete ji přenést kamkoliv.

Používáte-li Netscape Messenger, je to ještě snažší. Kliknete na View, dále Headers a dále na All. Pak už stačí jako v předchozím případě kliknout levým knoflíčkem myši kdekoliv na zprávu, CTRL-A a CTRL-C.

Zprávu, kterou nyní máme ve schránce, přeneseme buďto do nové e-mail (adresujeme-li stížnost poskytovateli int.služeb) nebo do políčka formuláře v SpamCop. Odešleme a je to hotovo.

SpamCop nabízí také možnost otevřít si mail-box přímo u nich. Informaci najdete zde. Účinnost téměř 100 %, ovšem SpamCop účtuje 50 centů za jeden megabyte. Ročně tak tato služba prý přijde průměrného uživatele asi na 12 amerických dolarů. Toto řešení není špatné, pokud vám na nějakém dolaru nezáleží. Doporučujeme ho ale až po tom, kdy selžou jiné, levnější varianty ochrany proti spamu.

Článek byl publikován 15.3.2000


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.