„Je to legální“: Americký kongres dal „zelenou“ domácímu šmírování
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2013/07/5587-je-to-legalni-americky-kongres-dal-zelenou-domacimu-smirovani.htm
Thomas Gaist
Po intenzivním nátlaku Obamovy vlády a vrcholových představitelů tajných služeb americký parlament zamítl dodatek, který by omezil pravomoci Národně-bezpečnostní agentury u šmírování Američanů.
Dodatek k Zákonu o přidělení zdrojů ministerstvu obrany by zablokoval financování sběru telefonních „metadat“ NSA, která nesouvisí se specifickým vyšetřováním. K programům odhaleným alarmistou Edwardem Snowdenem patří jeden, v jehož rámci vláda dostává a ukládá záznamy o téměř každém telefonickém hovoru ve Spojených státech. To státu umožňuje vytvářet podrobný sociální a politický profil každého jedince zachyceného tímto programem.
Sněmovna hlasovala o tomto dodatku, navrženém republikánem z Michiganu Justinem Amashem, ve středu a zamítla ho v poměru hlasů 217:205. Toto hlasování bylo příležitostí pro kongresmany vydávat se za kritiky neoblíbených a ilegálních šmírovacích programů, kdy byly hlasy pro a proti pečlivě váženy, aby se zajistilo, že tento návrh neprojde.
Obamova vláda zasáhla extrémně agresivně, aby tento dodatek zarazila již v rané fázi. A i kdyby v parlamentu prošel, musel by ještě být schválen senátem a podepsán prezidentem Obamou.
Když byl tento návrh předložen, Bílý dům v úterý večer urychleně přispěchal s prohlášením. „Jsme proti současné snaze parlamentu narychlo odstranit jeden z našich protiteroristických nástrojů výzvědné komunity,“ řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney. „Tento tupý přístup není produktem informovaného, otevřeného či promyšleného procesu.“
Carneyho výrok přišel po mimořádném setkání za zavřenými dveřmi, svolaném šéfem NSA generálem Keithem Alexanderem, za účasti členů parlamentu, kde je vyzýval, aby hlasovali proti omezení oprávnění NSA šmírovat. Poslanci byli varováni, že obsah setkání je „přísně tajný“.
Pravomoci, na které mířil Amashův dodatek, se vztahovaly pouze k jednomu z celé řady programů, jejichž účelem je sběr údajů o populaci Spojených států a celého světa. To uvedl demokratický senátor Ron Wyden, kritik NSA, který v úterý řekl, že NSA je „neustále se rozrůstající všudypřítomný šmírovací stát“.
Wyden mluvil o řadě „tajných šmírovacích programů“. Obvinil Obamovu vládu z „aktivního“ klamání veřejnosti ve věci šmírování Američanů a řekl, že vláda „spojuje schopnost provádět šmírování odhalujícího každý aspekt života člověka se schopností vyčarovat si právní oprávnění toto šmírování provádět“.
Wyden popisoval ilegální a neústavní aktivity, kvůli kterým by měli být představitelé vlády a vůdci vojensko-výzvědného aparátu odvoláni a postaveni před soud. Tyto zločiny dalece přesahují zločiny Nixonovy vlády.
Tyto programy však byly zavedeny za spoluúčasti celého státního aparátu, včetně kongresu a soudů.
Vrcholoví zákonodárci z obou stran, včetně předsedy parlamentu Johna Boehnera; poslance Mika Rogerse, předsedy parlamentního Výbory pro rozvědku; vůdce parlamentní většiny Erica Cantora; vůdkyně parlamentní menšiny Nancy Pelosi; a člena parlamentní menšiny Steny Hoyera proti tomuto dodatku houževnatě brojili.
„Jakékoliv změny s cílem finančně zkrátit zákony o vyčlenění zdrojů by byly nemoudré,“ uvedly senátorky Dianne Feinstein a Saxby Chambliss, předsedkyně a místopředsedkyně senátního Výboru pro rozvědku, v úterý ve společném prohlášení na adresu volného shromažďování údajů NSA.
Dutch Ruppersberger, poslanec za Maryland a přední demokrat v parlamentním Výboru pro rozvědku výsledek hlasování oslavoval a tvrdil, že tento dodatek by „zlikvidoval klíčový protiteroristický nástroj“.
Jako obvykle stoupenci šmírovacího programu tvrdili, že je nezbytný, neboť vláda je „ve válce proti terorismu“.
Tyto výroky se objevují i přesto, že se USA připravují na více přímé vyzbrojování „opozice“ v Sýrii, kterou ovládají islamistické síly napojené na Al-Kejdu. Navíc přichází po odhalení, že USA šmírují vlády na celém světě, včetně spojenců jako Německo a Francie.
„Válka proti terorismu“ více než deset let sloužila jako záminka pro války v zahraničí a rušení základních demokratických práv ve Spojených státech.
Skutečným cílem šmírování jsou Američané a mezinárodní pracující třída, což je fakt, který jasně plyne z povahy těchto programů. Šmírování Velkého bratra je součástí příprav americké vládnoucí třídy na masové sociální protesty.
Zákon o přidělení zdrojů na obranu poskytuje obrovské zdroje pro válku, přičemž zároveň dláždí cestu pro další útoky na sociální podmínky pracující třídy. Součástí tohoto zákona je 512,5 miliard dolarů pro Pentagon a dalších 85,8 miliard dolarů pro válečné „zahraniční nepředvídané operace“.
Bílý dům tvrdil, že snížení zdrojů přidělených tímto zákonem na obranu o 5,1 miliard dolarů by vládu donutilo provést nové škrty u domácích výdajů, včetně zdravotnictví a školství.
“Its Legal”: US Congress Gives “Green Light” to Domestic Spying vyšel 26. července 2013 na Global Research. Překlad Zvědavec.
Článek byl publikován 29.7.2013
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.