Zpráva: „Americká vláda placená GMO průmyslem“
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2013/05/5495-zprava-americka-vlada-placena-gmo-prumyslem.htm
Rob Mudge
Američtí diplomaté agresivně lobbovali za průmysl geneticky upravených potravin, jak odhalila v nové zprávě jedna skupina. USA dokonce tlačily na země EU, aby změnily zákony a umožnily zavedení GMO plodin.
Diplomatické telegramy byly zveřejněny před dvěma lety Wikileaks, a většina z nich nebyla dokonce ani označena jako přísně tajné. Ale nyní američtí členové Food and Water Watch shromáždili a analyzovali 962 telegramů ministerstva zahraničí (pokrývajících 113 zemí a pět let, od r. 2005 do r. 2009) a odhalili mimořádný rozsah, v jakém USA lobbovaly za svůj biotechnologický průmysl po celém světě. Jejich závěry byly zveřejněny v úterý (14. 5. 2013).
Mimo lobbování v rozvojovém světě – kde byla přesvědčována Keňa, aby umožnila obchodní využití GMO plodin a pomohla ghanské a nigerijské vládě protlačit laxní GMO zákony – byla americká PR kampaň namířena také na legislativce v Evropské unii, kde de facto moratorium doposud omezilo produkci, dovoz a prodej většiny GMO plodin.
„V Evropě si ministerstvo zahraniční vzalo za cíl EU, aby oslabilo regulační pojistky, které zpozdily schválení GMO plodin, a aby donutilo EU akceptovat biotechnologické dovozy,“ uvedla Food and Water Watch. „Téměř dvě pětiny veškerých telegramů týkajících se biotechnologií (38%) bylo z velvyslanectví v členských zemích EU. Americká velvyslanectví se pokoušela přesvědčit země, které byly nepřátelské vůči biotechnologickým plodinám, a podpořit země, které je podporovaly.“
„Věda jsou jen řeči“
Zpráva také odhalila strategii, spojující rozvojový a vyspělý svět: „Ministerstvo zahraničí se zaměřilo na zdráhání se EU umožnit pěstování či dovoz biotechnologických plodin, nebo potravin, jako na klíč, jak donutit rozvojové země akceptovat zemědělské biotechnologie.“
„To není žádné překvapení. Věděli jsme, že takové věci se dějí, již dříve,“ řekla Eve Mitchell z Food and Water Watch DW. „Když se podíváte na cesty, které Hitlary Clinton absolvovala, je jasné, že ministerstvo zahraničí je na biotechnologický průmysl dobře zaháčkováno.
Nová však byla, vysvětlila Mitchell, míra a hloubka zapojení v diplomatické oblasti. Možná ještě více šokujícím byl tlak na prezentování kontroverzních vědeckých údajů jako fakt. „Celá věda za tím je jen řečnění,“ řekla Mitchell.
Telegramy ukazují, že diplomaté se často specificky zaměřovali na vědce a akademiky a chtěli, aby tito akceptovali nekritický přístup biotechnologického průmyslu ke GMO plodinám, a aby prostě omílali tvrzení společností, že GMO plodiny zvyšují produktivitu, bojují s globálním hladem a posilují ekonomické rozvojové příležitosti – a to vše za menšího otisku v životním prostředí.
„Víme, že je do toho investováno obrovské množství peněz,“ dodala Mitchell. „Jsme svědky horlivé snahy, zoufalosti, nepřijít o investované peníze. Je zde také spousta darů politickým stranám.“
Peníze investované do amerických biotechnologií a geneticky upravených potravin je poněkud obtížné identifikovat – velká část z nich pochází od korporací, ale část z nich zcela jistě pochází od amerických daňových poplatníků.
Vláda jako zaměstnanec firem
Heike Moldenhauer, biotechnologická expertka z Přátel země, Německo, věděla o zapojení americké vlády do biotechnologické diplomacie vše již od doby, kdy pracovala v Rakousku, v letech 1999-2001. „Mohu absolutně tuto zprávu potvrdit na základě svých zkušeností,“ řekla DW. „Velvyslanectví jsou skutečně součástí biotechnologického průmyslu.“
„V r. 1999 se Rakousko stalo jednou z prvních zemí, které zakázaly kukuřici americké biotechnologické firmy Monsanto,“ připomněla. „Myslím, že to byl pro Monsanto šok, a po ty dva roky, co jsem tam byla, jsem zastupovala rakouskou vládu na pěti či šesti setkáních se zástupci Monsanto, která byla organizována a probíhala na amerických velvyslanectvích.“
Jedním z úkolů velvyslanectví je očividně podpora a zastupování firem v zahraničí, ale co se týká Moldehauer, tak tlačení na cizí vlády, aby změnily své zákony, překračuje čáru mezi byznysem a politikou. „Americká vláda v podstatě pracuje jako zaměstnanec těchto společností,“ řekla.
Systém EU označování GMO produkce by mohl být ohrožen novými obchodními dohodami
Po kontaktování DW americké velvyslanectví v Německu zprávu nekomentovalo. Mluvčí řekla, že jejich politikou je odhalení Wikileaks nekomentovat.
Nabídka bez poptávky
Částečně proto, že mínění spotřebitelů je v Evropě proti GMO, zůstala EU z velké části vůči americkému tlaku doposud odolná, obzvláště co se týká svého systému označování GMO produktů. Ale Moldenhauer varovala, že to by se mohlo brzy změnit, neboť nové transatlantické obchodní dohody začnou být projednávány již v červnu. „Tak zvané „dohody o vzájemném uznávání“ by mohly znamenat, že Evropa bude muset akceptovat americká schválení produktů,“ řekla. „Pak budou GMO plodiny evropskému trhu vnuceny.“
Moldenhauer věří, že takovéto aktivity americké vlády – a zapojení evropských vlád do takového jednání – je porušením demokratických práv Evropanů. „Převážná většina Evropanů GMO produktům nevěří,“ řekla. „Je to nabídka bez poptávky. Vlády by měly vůli lidí respektovat.“
Report: US government in GM-industry´s pocket vyšel 17.května na dw.de. Překlad Zvědavec.
Článek byl publikován 20.5.2013
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.