Problémy se štítnou žlázou u novorozenců v USA po výbuchu ve Fukušimě

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2013/04/5450-problemy-se-stitnou-zlazou-u-novorozencu-v-usa-po-vybuchu-ve-fukusime.htm

Výzkumníci zjistili, že fukušimská jaderná katastrofa měla dalekosáhlé zdravotní dopady, které byly drastičtější, než se původně myslelo: malé děti narozené na západním pobřeží USA mají o 28% větší pravděpodobnost vzniku vrozené poruchy štítné žlázy.

Při zkoumání podmínek po Fukušimě na západním pobřeží výzkumníci zjistili, že u narozených Američanů se objevují stejné stavy, jako u jistých Evropanů po černobylské katastrofě v r. 1986.

Spad z Fukušimy zasáhl všechny oblasti USA a byl obzvláště velký v některých, převážně západních částech země,“ napsali výzkumníci z newyorského Radiačního a zdravotního projektu ve studii zveřejněné v Open Journal of Pediatrics.

Děti narozené po katastrofě v japonské jaderné elektrárně Fukušima v r. 2011 mají vysoké riziko vrozené poruchy štítné žlázy, pokud byly ve stopě radioaktivních izotopů. Výzkumníci studovali úrovně koncentrace izotopů radioaktivního jódu (I-131) a případy vrozené poruchy štítné žlázy, aby prověřili souvislost.

Jen pár dní po katastrofě byly úrovně koncentrace I-131 v Kalifornii, na Havaji, Aljašce, Oregonu a Washingtonu až 211 vyšší, než normál, uvádí studie. Souběžně s tím výskyt případů vrozené poruchy štítné žlázy prudce vyskočil. Od 17. března do 31. prosince 2011 rostl výskyt v průměru o 16%. A od 17. března do 30. června, krátce po katastrofě, bylo u novorozeňat o 28% vyšší riziko poruchy štítné žlázy.

V dalších 36 amerických státech mimo zónu expozice riziko vrozené poruchy štítné žlázy pokleslo o 3% -- což bylo zjištění, u kterého výzkumníci věří, že poslouží jako další důkaz, že Fukušima má něco společného s neobvykle vysokými výsledky obdrženými na západním pobřeží.

Tato nemoc je obvykle vzácná, ale může přerůst do závažných onemocnění, pokud se neléčí. Zasažené plody a děti mohou trpět závažným zpožděním vývoje – a nedávná zpráva zjistila, že 44,2% z vzorku 94,975 dětí z Fukušimy vykazovalo při ultrazvuku štítné žlázy abnormality, coby pravděpodobný důsledek jejich expozice radiaci.

Američané často pochybovali, že radiace z katastrofy zasáhne západní pobřeží USA, ale poslední výzkum vrhá světlo na alarmující vědecká data, která ukazují na pravý opak. Radioaktivní jód, který se dostane do lidského těla, se obvykle hromadí ve štítné žláze, která vypouští růstové hormony. Expozice radiaci může proto zbrzdit růst těla dítěte a jeho mozku. Expozice má dlouhodobé následky, které vědci studovali u lidí, kteří byli v blízkosti černobylské jaderné elektrárny během jejího výbuchu v r. 1986. Desítky let po této nehodě studie Národního institutu zdraví z r. 2011 zjistila, že vyšší dávka radiace z I-131 vedla u obětí černobylské radiace ke zvýšenému riziku rakoviny štítné žlázy – což je riziko, které s časem neklesá.

Děti, které měly tu smůlu, že byly vystaveny radiaci s Fukušimy na americkém západním pobřeží, Aljašce nebo na Havaji, mohou čelit podobným rizikům u vrozené poruchy štítné žlázy nebo rakoviny štítné žlázy po celý svůj život, ačkoliv výzkumníci Radiačního a zdravotního projektu uvedli, že ve výzkumu pokračují, aby zjistili, jaké další faktory by mohly s jejich nálezy souviset, předtím, než o následcích Fukušimy sepíší nějaké pevné závěry.

Článek byl publikován 13.4.2013


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.