Šílenost úsporných opatření

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2013/03/5414-silenost-uspornych-opatreni.htm

Tom McNamara

Noční můra a šílenost jsou podobné.
Jsou to záhadné a nedobrovolné stavy, které pokřivují objektivní realitu.
Člověk v důsledku noční můry slábne. Ze šílenství není probuzení.

„Udělejte ze svého života třísku, aby zastavila stroj.“

Zatímco nevolení funkcionáři pracující pro Evropskou unii v Bruseli mají svoji Nobelovu cenu, která je letos v zimě bude zahřívat, občanům Evropy zbyl na druhou stranu jen jejich nábytek, který mohou pálit. Téměř 4 roky po oficiálním ukončení nejhorší finanční krize za 80 let nejsou věci v Evropě v dobrém stavu. Eurozóna (17 zemí EU používajících euro) spadla ve třetím čtvrtletí 2012 zpět do krize, jak uvedl Eurostat, oficiální statistický úřad EU.

Evropská komise věří, že eurozóna poklesne, kdy GDP spadne letos o 0,3%. Ještě v listopadu byl předpovídán růst 0,1% (kdy ani toto skromné číslo není nic ke chlubení). V důsledku toho se očekává nárůst nezaměstnanosti na 12,2%, což je revize směrem nahoru, z předešlé hodnoty 11,8%. Míra nezaměstnanosti mládeže ve Španělsku a Řecku značně přesahuje 50%. V Irsku vzrostl počet lidí považovaných za dlouhodobě nezaměstnané z 29% na 63%, což je největší nárůst v rámci zemí OECD. Věci jsou tak zlé, že dokonce i noviny Economist se ptají, jestli bude Irsku podána „pomocná ruka“ Němci a ti upustí od svého represivního programu nouzového vyplácení.

A co o tom říká (nevolený) prezident Evropské komise, pan Jose Manuel Durao Barroso? Tento bývalý student maoismu (a pořadatel nechvalně známého summitu na Azorech v r. 2003, kde prezident Bush II, premiér Blair a premiér Aznar připravili půdu pro invazi do Iráku) v dopise datovaném 11. března 2013 uvedl, že zatímco si byl „bolestivě vědom, že ekonomická aktivita v minulém roce byla neuspokojivá“ a že nezaměstnanost je nějak stále na „nepřijatelně vysoké úrovni“, tak mimo jakoukoliv logiku a rozum pan Barroso cítí, že „reformní snaha (tj. úsporná opatření) členských zemí začíná přinášet ovoce“.

Míra sebeklamu a naprostého opovrhování utrpením ostatních lidských bytostí je neskutečná a tento výrok je mimo zdravý rozum.

Ještě znepokojivější je nedávný dokument MMF (Eyraud a Weber 2013), který v podstatě tvrdí, že důsledky úsporných opatření uvalených evropskými vládami a provedené rozpočtové škrty, aby se snížila míra zadluženosti, dokonce zvýší, paradoxně, jejich poměr zadlužení vůči GDP.

Zdvořilý dokument De Grauwe a Ji (2013) poskytuje další podporu argumentu, že úsporná opatření byla naprostou a nenapravitelnou katastrofou. Tvrdí, že špatně promyšlené „panikou vyvolané“ úsporné programy, které byly vnuceny občanům jižních zemí eurozóny, finanční krizi jen prohloubily.

De Grauwe a Ji zjistili, že země, které uvalily nejtvrdší úsporná opatření, byly také zeměmi, které zažily největší pokles svého GDP. Navíc čím intenzivnější úsporná opatření, tím větší následné zvýšení u poměru zadlužení vůči GDP dané země. To je téměř přesně to, co tvrdil dokument MMF.

Úsporné programy, které byly vnuceny lidem Evropy, nejen vyústily v (předvídatelnou) závažnou krizi, ale tyto programy nefungovaly. Jen vedly ke zbytečnému utrpení milionů lidí, kteří přišli o práci (v EU je bez práce více než 26 milionů lidí).

Francouzský „socialistický“ prezident Francois Hollande řekl, že „jedinou prioritou“ je najít nové způsoby, jak posílit růst a dostat lidi zpět do práce. To řekl člověk, který kupodivu neměl problémy najít způsob, jak poskytnout vojenskou pomoc nezvolené vládě v Mali (za odhadovaných nákladů pro francouzské daňové poplatníky ve výši 3,6 milionů dolarů denně), a který řekl, že Francie je připravena „ujmout se své zodpovědnosti“ a dodat zbraně ozbrojencům bojujícím v Sýrii proti sekulární vládě, za naprostého ignorování zpětného rázu, který přišel po svržení sekulární vlády v Libyi v r. 2011 (při odhadovaných nákladech pro francouzské daňové poplatníky 2,1 milionů dolarů denně).

Je znepokojivé, že se již mluví o „evropském jaru“ a rostoucím lidovém odporu vůči stále většímu utrpení způsobovanému pomocí direktiv nevolených představitelů v Bruseli. V nedávných italských volbách získala strana stavící se proti úsporným opatřením 25% hlasů.

A reakce EU na toto vše? Po setkání Rady Evropy konaném 14-15. března byly vydány směrnice ohledně ekonomických priorit pro rok 2013. Rada Evropy zdůraznila „potřebu fiskální konsolidace (tj. úsporných opatření), zatímco zároveň bude třeba zajistit ekonomický růst“. Něco, čemu říká „k růstu přátelská fiskální konsolidace“.

To lze popsat pouze jako „základy ekonomie triumvirátu“.

Albert Einstein údajně řekl, že šílenost znamená dělat totéž neustále dokola a očekávat pokaždé jiný výsledek. Podle této definice jsou vůdci EU evidentně šílení. Jen oni budou na vině, až jejich milovaný projekt skončí v slzách.

Poznámky:

  1. Charlemagne: Meet the president” February 17, 2005, The Economist.
  2. Eurozone unemployment reaches new high” January 8, 2013, BBC News.
  3. Flash estimate for the third quarter of 2012” Eurostat News Release No. 159/2012, November 15, 2012.
  4. Ireland and the euro crisis: Dawn in the west” January 5, 2013, The Economist.
  5. Jose Manuel Barroso’s call for EU banking union threatens national sovereignty and economic freedom” by Nile Gardiner, June 12, 2012, The Telegraph.
  6. Leaders endorse EU’s economic priorities for 2013” Statement by the European Council, March 15, 2013.
  7. Leaders wrestle with austerity as EU jobless fears rise” March 15, 2013, EUbusiness.com.
  8. Letter from President Barroso to the Members of the European Council” by President José Manuel Barroso, Reference: MEMO/13/195, March 11, 2013.
  9. Long-term unemployment” February 23, 2013, The Economist.
  10. Mali costs France $3.6 million per day” February 8, 2013, UPI.
  11. Panic-driven austerity in the Eurozone and its implications” by Paul De Grauwe and Yuemei Ji, February 21, 2013, VOX.
  12. Prodi Says Europe Hurt by Too Much Austerity Amid Very High Euro” By Indira A.R. Lakshmanan and Kasia Klimasinska, March 15, 2013, Bloomberg.
  13. The Challenge of Debt Reduction during Fiscal Consolidation” by Luc Eyraud and Anke Weber, March 8, 2013, The International Monetary Fund (IMF) Working Paper No. 13/67.
  14. The Greek election could be the start of a European spring” by Costas Douzinas, May 1, 2012, The Guardian.
  15. The IMF on the Austerity Trap” by Dr. Paul Krugman, March 10, 2013, The New York times.
  16. The Nobel Peace Prize 2012 – Press Release” October 12, 2012, Th Norwegian Nobel Committee.
The Insanity of Austerity vyšel 18. března na counterpunch.org. Překlad Zvědavec.

Článek byl publikován 21.3.2013


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.