Za největší nebezpečí považuje Zeman kmotrovské mafie, neonacisty a novináře

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2013/03/5396-za-nejvetsi-nebezpeci-povazuje-zeman-kmotrovske-mafie-neonacisty-a-novinare.htm

Vladimír Stwora

Poslouchal jsem inaugurační projev nového prezidenta. Upřímně řečeno, čekal jsem trošku více. Zeman mluvil pomalu, působil na mě unaveným dojmem, zdálo se, že chvílemi hledá slova. I když oceňuji, že mluvil z hlavy, přeci jen... od zkušeného řečníka jsem čekal nějaké drobné zlehčení, bonmot, vtip. Že se to k projevu prezidenta nehodí? Proč ne? Proč musí prezident brát sám sebe tak vážně?

K obsahu. Zeman chce podporovat „ostrůvky pozitivní deviace“, což jsou „ostrovy nadprůměrného výkonu“ (neříkalo se tomu v dobách real-socialismu údernictví?) a chce bojovat s „ostrůvky negativní deviace“, kam jako jednu z hlavních zařadil „kmotrovské mafie“. „Nejúčinnějším nástrojem boje proti kmotrovským mafiím je zákon o prokázání původu příjmu a majetku,“ říká. No, nevím. Kmotrovské mafie samozřejmě jsou problém, ale je to ten hlavní problém? Nejsem si jistý. Kmotrovské mafie jsou produktem systému. Měl bych psát Systému s velkým S. To Systém je umožňuje. Dokud se nezmění, budou tady. Zákon o prokázání příjmu by sice na škodu nebyl, ale víme, jak to je se zákony. Malé ryby v něm uvíznou, velké ho ohnou. Když už Zeman cítil potřebu vypíchnout potřebnost zákona o prokázání příjmu, což takhle zmínka o akciích na doručitele? Samozřejmě, je to teoretické, prezident zákony nenavrhuje, takže je to jedno, ale ukazuje to myšlenkový proud nového prezidenta a jeho priority. Anebo jeho odtrženost.

Navíc podle Langšádlové by ČSSD navrhovaná plošná majetková přiznání stejně nepomohla.

Druhým ostrůvkem negativní deviace jsou podle Zemana (cituji) „neonacistické bojůvky, které občas řádí v ulicích našich měst. Jejich členové vyznávají ideologii, která by v případě svého vítězství vedla k vyhubení českého národa, a tedy i jich samých.

Proč Zeman cítil potřebu hovořit zrovna o neonacistech? Jak říká Langšádlová v PL: „Pojem nacismus a neonacismus má přece úplně jiný obsah. Není to jev, se kterým bychom v České republice bojovali. Už jen to, že Zeman ve svém inauguračním projevu nacismus zmínil dává tomuto významu velký prostor a to mě velmi překvapilo.

Třetím ostrůvkem negativní deviace, se kterým je třeba zatočit, je podle Zemana podstatná část českých médií. :) „Ta část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním. Ta část, jejíž představitelé vynikají pozoruhodnou kombinací minimálních znalostí a maximálního sebevědomí,“ říká Zeman.

Opět – ne že by naše média byla něco, na co můžeme být hrdi. Je to opravdu děs a hrůza, ale chybí mi v jeho poznámce to podstatné. PROČ jsou taková? Když už považoval za důležité vypíchnout média jako ostrůvek negativní deviace, nestálo by za to zmínit i příčiny? Celkový úpadek vzdělání (problém školství), komercializaci, posun k bulváru a skutečnost, že česká média dnes neexistují, že všechna patří zahraničním domům a zpívají písničku těch, koho chleba jí?

Co třeba zmínit vleklou depresi, vysokou nezaměstnanost, pokusit se navrhnout řešení... Nebo alespoň povzbudit. Co třeba legalizovaná lichva a teror exekutorů? Není to vážnější problém než blbí novináři?

Zeman zůstal podivně povrchní ve svých názorech. Jako kdyby nedokázal nahlédnout pod povrch problémů. Anebo je to tím, že dlouho objímal stromy na Vysočině.

A jeho projev je ještě diskutabilnější, když se zaměříme na to, co v něm nebylo.

Už někdo si všiml (není to mé pozorování), že v jeho projevu chyběla jakákoliv zmínka o budoucí zahraniční politice. Ani zmínka o EU, jejich tlaku, ani zmínka o tom, kterým směrem se bude nový prezident orientovat, zda na Západ nebo na Východ.

Tam, kde Klaus varoval před temnými mraky globalizace, před demokratickým deficitem Evropské unie, před nastupujícím novým světovým řádem, před úbytkem svobody jednotlivců, tam Zeman – mlčí.

Článek byl publikován 9.3.2013


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.