Cenzura internetu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/pocitace/2012/12/5242-cenzura-internetu.htm
Miloslav Ponkrác
Reaguji na článek OSN požaduje kontrolu nad světovým internetem. O cenzuře internetu jsem již psal (v osobním emailu. Tento text nebyl původně zamyšlen k publikování, jde o soukromý dopis, autora jsem přemluvil, aby mi dovolil to zveřejnit. Poznámka editora.) Napsal jsem, že není otázkou jestli bude cenzurován internet, ale kdy.
Důvod je jednoduchý. Ono by ani tak nevadilo, že sem tam nějací studentíci použijí internet k akci proti vládě.
Daleko horší je, že státy používají internet k rozvracení jiných států. Čína velmi dobře ví, proč internet kontroluje. Stejně tak Rusko velmi dobře ví, proč neziskové zahraniční organizace se musí podepisovat „zahraniční agent“ a proč se začínají zajímat o kontrolu internetu. Zejména USA má už dávno rozpracovánu a mnohokráte vyzkoušenu strategii rozbíjení států pomocí neziskových a humanitárních organizací, stejně jako pomocí internetu.
Kdyby existovali jenom studentíci, pak by se asi nic nedělo. Ale rozbíjení států na úrovni zpravodajských a infiltračních služeb – se prostě nedá přejít. Jiné státy to prostě musí chytat a musí se tomu bránit.
Mnohé akce za svobodu internetu pomíjí právě to, že vlády mnohých států, USA v čele, používají internet jako zbraň hromadného ničení jiných států. A velmi destruktivně a úspěšně. Což je prvotní důvod, proč některé státy cenzurují a budou muset zvládnout kontrolu internetu stůj co stůj. A nebo se nechat vnitřně rozložit a postupně jít směrem „vše jde do prkna“ jak je to třeba v Česku. Samozřejmě, že vlády mnohých států nepohrdnou ani sledováním vlastních obyvatel, nicméně je to důvod sekundární a vedlejší. Což si nikdo z bojovníků za svobodu neuvědomuje – a proto budou střílet vedle i při protiakcích.
Technici bohužel směřují vývoj internetu stylem, že je čím dál těžší ho uhájit. Technici to chtějí mít jednoduché pro sebe – snadnou správu, snadné směřování. To vše svobodě na internetu moc nenahrává. Když si to vezmeme zpětně, všechny věci byly navrženy naivně tak, že na internetu jsou pouze hodní hoši. Podívejte se na maily – problém se spamem je problém špatného designu celé mailové služby, která nepočítá se špatnými úmysly. Stejně je ale navrženo celé IP, TCP, UDP a celé směřování paketů, stejně jako celé DNS. Díky tomu je v zásadě snadné internet spoutat, i když si technici myslí, že nikoli.
Není proto divu, že Čína navrhla standard DPI (Deep Packet Inspection), který umožňuje větší kontrolu nad procházejícími pakety, stejně jako možnost tyto pakety nepozorovatelně měnit.
A vzniká standard Y.2770, o kterém se teď píše kam se podíváte.
Technici se to ovládnutí a cenzuru internetu dále ulehčit. IPv6, jehož nosnou myšlenkou je přímá viditelnost každého zařízení v globální síti – velký sen a splněné přání každé vlády, každého cenzora. Navíc spolu s bojem proti NATu na IPv6, který už představuje doslova orgasmus pro sledovací systémy, stejně jako policejní.
Neustále se ptám, proč by měl mít každý počítač vlastní veřejnou IP adresu? Pro lidi to bude spíše mínus. Budou snadněji dostupní pro spyware i pro viry a těm dají možnost daleko větších akcí. Stejně tak budou dostupní pro šmírování, cenzuru i policejní orgány. Výhoda? Nula. Možná možnost přímého spojení při ICQ, skype, apod. – ale to se dá řešit i bez veřejné adresy počítače.
Na jedné internetové diskusi mi technici řekli, že identifikovat data je nemožné. Ach jo. Je to kurevsky možné. Není až tak velký problém identifikovat nejenom data, ale třeba i rozeznávat, o kterou písničku se jedná podle obsahu. Jen to nebude algoritmickými metodami, ale statistickými či metodami umělé inteligence. Tyto metody mají false positive i false negative chyby, ale ono bohatě postačí, když přesnost bude 99,9999 %. Ta malá chyba není nic, co by vadilo, že to nebude se 100% jistotou.
Bude to IPv6, které začne cenzuru ve velkém, a které zlikviduje svobodu na internetu. Teprve s jeho velkým rozšířením bude možné odposlouchávat internet, řídit ho a mít pod kontrolou tak, jako nikdy předtím.
Technici prostě nenavrhují celosvětovou síť pro Zemi, ale celosvětovou síť pro nebeské anděly, dokonale čisté, bez jakékoli touhy poškodit nebo kontrolovat druhého. Internet na to dojede.
Článek byl publikován 13.12.2012
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.