OSN požaduje kontrolu nad světovým internetem
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/pocitace/2012/12/5241-osn-pozaduje-kontrolu-nad-svetovym-internetem.htm
Členové Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) OSN souhlasili, že budou pracovat na zavedení standardu pro internet, který by umožnil odposlouchávání v celosvětovém měřítku.
Na konferenci v Dubaji tento týden členové ITU rozhodli přijmout standard Y.2770 pro prověřování paketů, přísně tajný návrh podaný prostřednictvím Číny, který umožní telekomunikačním společnostem na celém světě snadněji prohrabávat data předávaná po internetu.
Podle OSN zavedení takové hloubkové paketové inspekce, či DPI, v takovém globálním měřítku umožní úřadům snadněji detekovat přenosy a sdílení autorskými právy chráněných materiálů a dalších chráněných souborů tak, že naleznou způsob, jak správci mohou analyzovat provoz, a nejen hlavičková data, která jsou identifikována a analyzována normálně.
„Je standardní procedurou směrovat pakety na základě jejich hlaviček, nakonec je to součástí paketu, který obsahuje informace o zamýšlené destinaci paketu,“ píše Lawrence Lati z Inquirer, „ale díky prověřování obsahu každé ISP paketu mohou vlády a kdokoliv jiný hledat citlivá data. Zatímco uživatelé mohou snížit rizika zakódováním dat, může být zakódování vzhledem k dostatečným zdrojům překonáno.“
Tim Berners-Lee, britský počítačový vědec, považovaný široce za „otce internetu“, se vyslovil proti navrhovanému zavedení DPI v tak grandiózním měřítku během svého vystoupení počátkem tohoto roku ve World Wide Web Consortium.
„Někdo připíchne hloubkové prověřování dat k vašemu kabelu, a to čte každý paket a znovu sestavuje internetové stránky, katalogizuje je ve vztahu k vašemu jménu, adrese a telefonnímu číslu, buď aby byly tyto údaje předány vládě, když o to požádá, nebo aby byly prodány nejvyšší nabídce – to je opravdu závažné porušení soukromí,“ řekl.
Blogger Arthur Herman tento týden pro Fox News online napsal, že cílem delegátů ITU „je zmocnit se kontroly nad světovým internetem a přebrat ji z rukou Spojených států, a předat ji byrokratům OSN“.
„Bude to největší uchopení moci v historii OSN, jakož i deformace jeho moci,“ varuje.
Generální tajemník ITU, dr. Hamadoun I. Toure, kritiky, kteří označili navržený model DPI za invazivní, zavrhl a sepsal tento týden úvodník, ve kterém trvá na tom, že setkání jeho organizace v Dubaji nepředstavuje „pro svobodu projevu žádnou hrozbu“.
„Máme příležitost nakreslit globálně odsouhlasenou cestovní mapu, aby se spojilo nespojené, zatímco zajistíme, že budou investice na vytvoření infrastruktury potřebné pro exponenciální růst u hlasového, video a datového provozu,“ tvrdí dr. Toure, a dodává, že to OSN předkládá „zlatou příležitost pro poskytnutí dostupné konektivity všem, včetně miliard lidí na celém světě, kteří zatím na internet nemohou“.
Navzdory jeho vysvětlení však některé státy a velké firmy zůstávají proti tomuto návrhu. Konference ITU tento týden se konala za zavřenými dveřmi a zástupci internetových poskytovatelů služeb Google, Facebook a Twitter měli zakázaný vstup.
Ve zprávě zveřejněné tento týden CNet technologický novinář Declan McCullagh cituje korejský dokument, který popisuje důvěrný standard Y.2770 jako normu schopnou identifikovat „včleněné digitální vodoznaky v MP3 datech“, objevit „autorskými právy chráněný zvukový obsah“, najít „zprávy Jabber ve španělském textu“, nebo „identifikovat nahrávající uživatele BitTorrent“.
Ve středu americký parlament jednohlasně schválil usnesení senátu, které po americké vládě požaduje postavit se jakýmkoliv snahám OSN kontrolovat internet.
Článek byl publikován 12.12.2012
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.