Může OSN zastavit válku?
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/03/520-muze-osn-zastavit-valku.htm
Vladimír Stwora
Podle některých právních expertů ano. Existuje procedura OSN zvaná united for peace (společně za mír). Tato procedura byla připravena pro situace, kdy návrh v RB neprojde, např. z důvodu rozpolcenosti či veta, a většina členských států OSN si myslí, že by projít měl.
Přijatá rezoluce 377 Valného shromáždění říká, že je-li ohrožen mír, připravuje-li se akt agrese a stálí členové RB se nedokáži shodnout na akci nebo je jejich rozhodnutí blokováno vetem, může valné shromáždění OSN doporučit kolektivní akci za účelem udržení míru nebo jeho obnovení.
Naposledy byla procedura united for peace použitá v roce 1956, když byl Egypt napaden Izraelem po té, co znárodnil Suezský průplav. V patách izraelských vojsk přibyly do Egypta jednotky Británie a Francie. RB se pokoušela agresi zastavit, ale byla Francii a Británii vetována. Americký prezident Eisenhower se obrátil na Valné shromáždění OSN; to přijalo rezoluci united for peace nařizující ukončení agrese. Británie a Francie uposlechly a do týdne Egypt opustily. Izraeli trvalo několik měsíců, než se (velmi neochotně a pod silným tlakem celého světa) stáhl také.
Od té doby byla procedura united for peace vyvolána desetkrát. Většinou na žádost Spojených států. Pokaždé to fungovalo. Někteří si myslí, že by mohla být použitá i v této situaci.
Nejsem si jistý. OSN nemá výkonnou moc, může pouze požadovat či doporučovat. Neuposlechne-li agresor, co se stane? Bude-li to malý agresor, mírové sbory OSN jej snad mohou zastavit. Ale co s kolosem, jakým je USA? Fašisté v Bílém domě se už teď bijí v prsa a vyhrožují, že pro ně žádné zákony lidské či jakékoliv jiné neplatí. Oni ke svému plánu souhlas OSN nepotřebují. A bude-li OSN zlobit - nu, tak je začnou ignorovat úplně. Bushova klika se stejně OSN i dalším mezinárodním organizacím už nějakou dobu otevřeně vysmívá - jen vzpomeňme ignoranci mezinárodního válečného soudu, či dohody z Kjoto.
A navíc se domnívám, že k tomu ze strany OSN chybí i politická vůle.
Vývoj v příštích několika týdnech bude zajímavý - žijeme ve vzrušující době. Važme si toho.
Článek byl publikován 11.3.2003
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.