Břidlicový plyn jako jablko energetického sváru

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2012/11/5196-bridlicovy-plyn-jako-jablko-energetickeho-svaru.htm

Sergej Duz

Na nedávném summitu fóra Evropa-Asie hovořil ruský premiér Dmitrij Medvěděv o vzniku nových hrozeb pro stabilitu na energetických trzích. Za jednu takovou hrozbu označují experti skončení doby „levných“ uhlovodíků.

Pesimisté tvrdí, že další růst cen energonosičů je nevyhnutelný, a spíš dřív než později očekává svět energetická apokalypsa se všemi vyplývajícími dramatickými následky. V podstatě by znamenal konec této doby zahájení palivových válek. Úvahy o nutnosti hledání alternativy pro tradiční ropná a plynová ložiska (a tedy i pro tradiční dodavatele) znějí v poslední době stále hlasitěji. Takovou alternativou může být břidlicový plyn, který leží v břidlicové vrstvě sedimentárních hornin. Jeho ložiska mají na všech kontinentech. A prakticky každá země, jež dnes závisí na dodávkách energonosičů, bude moci zabezpečit sebe samostatně

První zemí, která zahájila těžbu břidlicového plynu, byly USA. Přede dvěma lety oznámily, že tato těžba dosáhla 50 miliard kubíků, což není moc. Avšak Američané považují tento směr za perspektivní. Celkové investice do daného odvětví překročily 20 miliard dolarů. Pravda, pak Američané přiznali, že místní plynařské společnosti uvedly veřejnost do omylu ohledně prozkoumaných zásob, a záměrně uváděly nižší výši vlastních nákladů. To vše kvůli zvýšení cen na burzách.

Dnes označuje řada expertů těžbu břidlicového plynu za nerentabilní. Z toho plyne lobbování nových tras dopravy plynu (údajně pro rozvoj konkurence), pověděl ruský expert Sergej Pravosudov a dodal:

Palivové války se nikdy nezastavovaly. Boj o zdroje energie bude pokračovat. Dnes vyhlásili Američané strategii samostatného zabezpečení energií: těžbou břidlicové ropy, osvojením bituminosních písků v Kanadě, a samozřejmě těžbou břidlicového plynu. Je to vše ale moc drahé. Potřebují totiž vysoké ceny a tak má být udržována nestabilita na Blízkém Východě. Což znamená, že těžba ropy a plynu na severoamerickém území bude velmi výhodná.

Zatím nedokázal břidlicový plyn způsobit propad na energetickém trhu. Nová technologie je příliš nedokonalá, aby se na ni dalo vsadit v boji o vlastní energetickou budoucnost. Perspektivnějším směrem zůstává přece jen těžba v šelfových ložiscích. Což znamená, že se hlavní události budou konat za Severním polárním kruhem. Právě tam se těsně proplétají geopolitické zájmy světových velmocí. Bude li z toho „horká“ palivová válka anebo se strany omezí na „studenou“, závisí na stupni obezřetnosti.

Článek vyšel 9. listopadu na Hlas Ruska.

Článek byl publikován 9.11.2012


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.