Kanada a Izrael požadují rezignaci vyšetřovatele OSN pro lidská práva
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2012/10/5181-kanada-a-izrael-pozaduji-rezignaci-vysetrovatele-osn-pro-lidska-prava.htm
Zvláštní vyšetřovatel OSN pro lidská práva na palestinských územích ve středu navrhoval bojkot všech společností, které obchodují s izraelskými osadníky na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě, dokud nebudou dodržovat normy mezinárodního práva a jeho praktiky.
Izrael, USA a Kanada odmítly zprávy a obvinily zvláštního zpravodaje OSN z podjatosti vůči Izraeli. Požadují jeho sesazení.
Ve zprávě předložené Valnému shromáždění OSN Falk uvedl, že řada Izraelem vlastněných a nadnárodních korporací se sídlem v USA, Evropě a Mexiku porušují mezinárodní lidská práva a humanitární zákony tím, že využívají palestinské zdroje a pomáhají Izraeli stavět ilegální osady a zajišťovat jim bezpečnost. Uvedl však, že bude provedeno další vyšetřování, aby se zjistilo, jestli jsou tato obvinění dobře podložená.
Falk řekl, že výzva k bojkotu je snahou brát porušování mezinárodního práva vážně a „použít svůj vliv ke změně chování“. Řekl, že tempo výstavby osad Izraelem se zrychlilo a Izrael ignoroval rezoluce OSN odsuzující tuto praxi, takže „existuje dojem, že to, co OSN říká, nemá žádnou váhu.“
Falk, americký emeritní profesor mezinárodního práva na univerzitě Princeton, dříve naštval Izrael tím, že židovský stát přirovnal k nacistickému Německu a obvinil ho ze zločinů proti lidskosti, kvůli jeho zacházení s Palestinci. Izrael Falkovi zakázal vstup na palestinská území.
Ve zprávě Falk opakovaně zdůraznil svůj požadavek, aby izraelská vláda spolupracovala, a řekl, že povinnost tak učinit plyne z Charty OSN.
Mise Izraele v OSN označila zprávu za „hrubě podjatou“ a vyzvala k tomu, aby byl Falk vyměněn.
„Izrael je hluboce oddán prosazování lidských práv a pevně věří, že této věci bude lépe poslouženo bez Falka a jeho nechutných vedlejších atrakcí,“ řekla Karaen Peretz, mluvčí izraelské mise. „Zatímco věnuje dlouhé stránku útočení na Izrael, Falk nezmiňuje ani jednou strašlivé porušování lidských práv a probíhající teroristické útoky Hamasu.“
Mluvčí kanadského ministra zahraničí, John Baird, odsoudil Falkovu zprávu jako jak „útočnou/urážlivou, tak neužitečnou“.
„Kanada vyzývá k tomu, aby pan Falk tuto podjatou a mrzkou zprávu buď stáhl – nebo rezignoval na svůj post v OSN,“ uvedl Rick Roth (Kanaďan jak stehno – p.p.) v e-mailu.
Americká velvyslankyně Susan Rice označila Falka za „silně podjatého“ a jeho výzvu k bojkotu za „nezodpovědnou a nepřijatelnou“.
„Doporučení pana Falka nepřináší nic mírovému urovnání izraelsko-palestinského konfliktu a skutečně otravují prostředí pro mír,“ uvedla v prohlášení. „Jeho setrvání ve funkci zvláštního zpravodaje OSN je hluboce politováníhodné a jen poškozuje důvěryhodnost OSN.“
Protipomlouvačná liga (ADL) vyzvala generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona, aby zrušil svůj předběžný souhlas se zprávou a distancoval sebe a svůj úřad od Falka, který byl jmenován Radou OSN pro lidská práva.
Ale na Valném shromáždění představitelé několika zemí, včetně Egypta a Iránu, označili Falkovu zprávu za spravedlivou a vyrovnanou.
Poznámka editora
V Kanadě existuje nebo existovala v nejvyšší politice silná frankofonní frakce. Většina kanadských premiérů po druhé světové válce se rekrutovala z provincie Quebec a pokud se v několika případech frankofonům nepovedlo dosadit svého člověka do nejvyššího úřadu, dohlédli alespoň na to, aby anglosaský premiér byl z nějakého důvodu odvolán před koncem svého termínu. Toto fungovalo až do příchodu Stephana Harpera. Ten, ačkoliv je z anglicky mluvícího západu byl schopen poprvé téměř dokončit první termín a vesele pokračuje v druhém.
Vsadil totiž svou kariéru na bezvýhradnou podporu Izraele a zdá se, že se mu to vyplácí. Neviditelná ruka prožidovské lobby jej podržela a uchránila před frankofonními pikly, kterým by jinak zcela jistě neodolal. Dobře to ukazuje na skutečné rozdělení moci ve vysoké kanadské politice.
Kanada ovšem doplácí na osobní kariérismus a ambice svého premiéra poškozováním své pověsti na mezinárodním poli. Dříve měla v mezinárodní politice celkem dobré jméno, nyní se díky Harperovi stala jen ubohým a trapným nohsledem Izraele.
Článek byl publikován 31.10.2012
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.