Řecko není chudé

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2012/10/5179-recko-neni-chude.htm

Ukazuje se, že velepříklad evropské dluhové krize ve skutečnosti vůbec chudý není. V podstatě pravdou je, že Řecko sedí na absolutně obrovských nedotčených ložiscích zlata, ropy a zemního plynu. Pokud by Řekové plně využili přírodní zdroje, které mají doslova pod nohama, již by žádné dluhové problémy neměli. Naštěstí je tato ekonomická krize dokopala k činnosti a nyní se předpovídá, že Řecko bude do r. 2016 v Evropě producentem zlata číslo jedna. Navíc Řecko nyní zahajuje průzkum těchto obrovských ložisek ropy a zemního plynu. Řecko údajně sedí na stovkách milionů barelů ropy a na gigantických ložiscích zemního plynu, v hodnotě bilionů dolarů.

Je skutečně smutné, že Řecko by mělo být jednou z nejbohatších zemí v celé Evropě, ale místo toho tato země prochází nejhorší ekonomickou krizí, kterou kdy v moderní historii zažilo. Je to jako by bezdomovec, který spí každou noc na ulici, nevěděl, že po příbuzném zdědil miliony dolarů. Řecko není vůbec chudé, a snad se Řekové dozvědí o všem tom bohatství pravdu a najdou cestu z toho současného bordelu.

Psal jsem rozsáhle o katastrofických ekonomických podmínkách, které Řecko nyní zažívá. Jen si to ověřte v tomto článku, v tomto a v tomto. Od doby, kdy v Řecku krize začala, se řecká ekonomika propadla o více než 20%. V dubnu 2010 činila nezaměstnanost v Řecku pouhých 11,8%. Od té doby vyskočila na 25,1%.

Poměr státního dluhu k GDP v Řecku má letos dosáhnout 198%, a kolují ustavičně zvěsti, že Řecko bude nuceno opustit euro.

Ale to vše je zcela a totálně zbytečné. Řecko není ve skutečnosti vůbec chudé. V podstatě, když se podíváte na nedotčené přírodní zdroje, je Řecko ve skutečnosti jednou z nejbohatších zemí v celé Evropě.

Podle Bloomberg je v Řecku obrovské množství zlata. Současná ekonomická krize urychlila schválení těžebních aktivit a nyní se předjímá, že Řecko bude brzy v Evropě producentem zlata číslo jedna.

Těžba zlata nabírá na síle poté, co Řecko začalo s tím, co je nazýváno „zrychlené“ schvalovací programy. Kanadské a australské společnosti uvedly, že jejich projekty přinesou do r. 2016 425,000 uncí, v ceně 757 milionů dolarů podle spotové ceny z 5. října, což přidá k 16,000 uncím, které země produkovala v r. 2011.
„Existují jasné důkazy, že Řecko se probudilo do potenciálu svého těžebního průmyslu,“ řekl Jeremy Wrathall, předseda v Perthu sídlící Glory Resources. „Politici stále více chápou, že pro-těžební postoj je patřičný, kvůli potenciálu vytvářet pracovní místa.“
Řecko, které také urychluje prodej státních aktiv, je odhodláno předstihnout Finsko coby největšího producenta zlata na kontinentě do čtyř let, kdy regulátoři v Aténách podepisují zprovozňování dolů držených v nečinnosti po více jak deset let a zmírňují zelená pravidla.

Ale Řecko nemá jen zlato. Řecko také plave na ropě a zemním plynu. Ukazuje se, že Řecko sedí na západním okraji absolutné mamutího ropného a plynového pole pod Středozemním mořem, a na západě země jsou také obrovská ložiska ropy a zemního plynu.

Článek Reuters z července probíral, jako zahraniční firmy nyní spěchají, aby tyto obrovské zdroje využily…

Řecko dostalo osm nabídek od společností hledajících ropu a zemní plyn ve třech částech na západě země, uvedlo v pondělí ministerstvo energetiky, kdy se dluhem zmítané Atény snaží ušetřit peníze za dovoz energie.
Řecko, které netěží téměř žádnou ropu nebo zemní plyn, má za cíl rozpracovat potenciální ložiska uhlovodíků jako součást snahy napravit svoji ekonomiku a snížit závislost na energetických dovozech.

Takže kolik přesně ropy a zemního plynu Řecko má?

Doposud oznámená čísla jsou ohromující. Následující údaje pochází z řeckých zpravodajských zdrojů

Doposud se nabídky průzkumu uhlovodíků týkaly tří oblastí: první je v zálivu Patra, druhá u pobřeží u Katakolo – obě na západě Řecka – a třetí v Ioannina, na severozápadě Řecka.
Počáteční odhady naznačují, že v zálivu Patra může být až 200 milionů barelů ropy, a že dalších 80 milionů je v Ioannina a téměř 3 miliony u pobřeží u Katakolo.
Navíc, podle USGS, je v moři mezi Krétou, Kyprem, Izraelem a Egyptem asi 15 bilionů metrů krychlových zemního plynu a ropy, čekajících na vytěžení.

Pravdou je, že Řecko má dost ropy a zemního plynu, aby bylo schopno zaplatit všechny své dluhy. Jen hodnota zemního plynu, na kterém sedí, byla odhadnuta na biliony dolarů. Následující text je z článku, který počátkem tohoto roku napsal F. William Engdahl…

[Řecko]
V prosinci 2010, kdy se zdálo, že řecká krize může být stále vyřešena bez obrovských nouzových vyplácení a privatizací, vytvořilo řecké ministerstvo energetiky zvláštní skupinu expertů, kteří měli zkoumat a hledat ropu a plyn v řeckých vodách. Řecká společnost Energean Oil and Gas začala stále více investovat do vrtů v pobřežních vodách, po několika úspěšných objevech v r. 2009. Byl proveden velký geologický průzkum. Předběžné odhady nyní uvádí, že celkové množství ropy u pobřeží v řeckých vodách přesahuje 22 miliard barelů v Jónském moři západně od Řecka, a asi 4 miliardy barelů na severu v Egejském moři.
Jižní část Egejského moře a Krétské moře musí být teprve prozkoumány, takže čísla by mohla být výrazně vyšší. Dřívější zpráva Řecké národní rady pro energetickou politiku uvedla, že „Řecko je jednou z nejméně prozkoumaných zemí v Evropě co se týká uhlovodíků (ropy a plynu)“. Podle řeckého analytika Aristotle Vassilakise „již provedené průzkumy, které měřily množství zemního plynu, odhadují, že je ho asi za devět bilionů dolarů“. Dokonce kdyby byl dostupný byť jen zlomek z toho, transformovalo by to finance Řecka a celého regionu.
Ropný expert univerzity Tulane David Hynes nedávno řekl publiku v Aténách, že Řecko by mohlo potenciálně vyřešit celou svoji krizi veřejného dluhu prostřednictvím rozvoje svých nově objevených zásob ropy a plynu. Konzervativně odhaduje, že využití již objevených zásob by mohlo zemi přinést více než 302 miliard euro za 25 let.

Takže na rozdíl od několika dalších zemí v Evropě vypadají pro Řecko v budoucích letech věci celkem slibně, pokud dokáže spravovat své zásoby správně a nenechá cizince, aby přišli a jeho bohatství mu ukradli.

A možná je to důvod, proč panuje tak velké zdráhání vykopnout Řecko z EU. Zdá se pravděpodobným, že mnozí vrcholoví politici v Evropě o všem tom zlatu, ropě a zemním plynu, na kterém Řecko sedí, vědí.

Snad se lidé v Řecku o tomto obrovském množství bohatství, které je pod jejich nohama, dozvědí. Pokud dokážou najít způsob, jak zajistit, aby toto bohatství plynulo do jejich rukou, bude spousta jejich problémů vyřešena celkem rychle a mohli by být svědky masivního ekonomického zvratu.

Greece Is Not Poor - It Actually Has Massive Uptapped Reserves Of Gold, Oil And Natural Gas vyšel 15. října na theeconomiccollapseblog.com. Překlad Zvědavec.

Článek byl publikován 29.10.2012


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.