Američané ve snaze vyhrát hlasování RB o Iráku šmírují delegáty OSN

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/03/512-americane-ve-snaze-vyhrat-hlasovani-rb-o-iraku-smiruji-delegaty-osn.htm

Martin Bright

Američané vedou tajnou špinavou kampaň vůči delegacím OSN ve snaze ovlivnit hlasování ve prospěch války s Irákem.

Detaily agresivního odposlechu (odposlech domácích a služebních telefonních linek delegátů OSN, zachycování jejich emailové korespondence) vyšly najevo z dokumentu, který se dostal do redakce britského Observer.

Odhalení vyplynulo z memoranda napsaného vysokým úředníkem NSA (National Security Agency), což je úřad, který sleduje a vyhodnocuje veškerou světovou komunikaci. Memorandum bylo určeno dvěma vysokým agentům NSA a vybraným spřáteleným zahraničním rozvědkám. Účelem memoranda byla neoficiální žádost o pomoc.

Vysocí agenti NSA, jejichž práce je obvykle zahalena mlhou tajemství, jsou v memorandu žádáni, aby zintensivnili odposlechy zaměřené na členy RB OSN (kromě USA a Británie, samozřejmě) a průběžně informovali Bushovu administrativu o všech zachycených názorech a záměrech jednotlivých členů v souvislosti s chystaným hlasováním o Iráku.

Zachycené memorandum jasně ukazuje, že cílem odposlechu a zvýšeného zájmu Bushovy administrativy jsou členové delegací Angoly, Kamerunu, Čile, Mexika, Guineje a Pákistánu v hlavní budově OSN v New Yorku. Jde o tzv. skupinu "střední šestky" - o jejich hlasy je bojováno mezi pro-válečnou stranou vedenou USA a Británií a proti-válečnou stranou, trvající na poskytnutí více času zbrojním inspektorům, vedenou Francií, Čínou a Ruskem.

Memorandum doporučuje agentům zaměřit se na sběr nejen informací o tom, jak budou delegace hlasovat o druhé rezoluci proti Iráku, ale také o jejich 'vnitřních postojích', 'vyjednávacích stanoviscích', 'spřátelených stranách', a 'závislostech' - celý proud informací, který by mohl americké straně poskytnout výhodu vedoucí k hlasování, jaké americká strana potřebuje, a který by zamezil případným překvapením.

Memorandum je datováno 31. ledna a bylo vysláno do oběhu čtyři dny po té, co vedoucí inspektorů Hans Blix zveřejnil svou předběžnou zprávu o irácké spolupráci podle rezoluce OSN 1441.

Autorem je Frank Koza - šéf oddělení "Regionálních cílů". Úkolem oddělení Regionálních cílů je šmírovat země, které jsou chápany jako země strategického významu pro americké zájmy.

Koza napsal, že získané informace budou využity pro americký QRC (Quick Response Capability) proti klíčovým delegátům.

Kromě toho, že určuje úroveň odposlechů soukromých i služebních linek vybraných delegátů, žádá rovněž Koza oblastní manažery, aby nezapomínali na soukromé a služební linky ostatních členů OSN - těch, kteří nejsou v RB. Oblastní manažéři mají hlásit vše, co může být užitečné ve vztahu k rokování RB.

"Byli bychom rádi, kdybyste se také zmínili svým analytikům, kteří mohou mít přístup (třeba i oklikou) ke zdrojům, o které máme zájem. Vítáme všechny cenné informace z vašich vlastních zpravodajských zdrojů" píše Koza v memorandu spřáteleným rozvědkám. Ačkoliv jasně formuluje, že jde o neoficiální požadavek, současně připojuje, že je to pro Ameriku kritické a že (cituji): "...lze očekávat, že podobný požadavek dostanete oficiální cestou."

Odhalení amerických operací přichází v týdnu, kdy se Blix chystá zveřejnit svou závěrečnou zprávu před RB.

Současně přichází uprostřed zvýšeného zastrašování Američanů vůči nerozhodným zemím RB. Tyto země byly varovány, že jejich postoj bude znamenat nepříjemné ekonomické důsledky.

Zdroje z Washingtonu hovoří o tom, že v Bushově týmu minulý týden panovaly rozepře zda prosazovat tak vysoce intenzivní odposlechovou kampaň; ozvaly se hlasy varující před vážnými důsledky v případě prozrazení.

Je potvrzeno, že požadavek odposlechů přišel od Bushovy poradkyně pro národní bezpečnost Condoleeza Rice. Prozrazení této činnosti je pro Američany, snažící se v tomto okamžiku o podporu u nerozhodných členů, hluboce zahanbující.

Jazyk a obsah sdělení byl vyhodnocen třemi bývalými zpravodajskými důstojníky, kterým Observer zprávu ukázal. Všichni tři se shodli na tom, že jde o autentický dokument. Také se podařilo prokázat, že Frank Koza skutečně pracuje pro NSA ve vysoké funkci v sekci "Regionálních cílů".

Pracovník Observeru vytočil číslo NSA. Spojovatelka v NSA přepojila na linku 6727, telefon zvedl asistent, který potvrdil, že jde o kancelář Franka Kozy. Nicméně v okamžiku, kdy se reportér Observeru představil a požádal o rozhovor s Kozou ohledně odposlechů diplomatických misí OSN, bylo mu sděleno, že má špatné číslo.

Když reportér protestoval, že Kozův asistent právě potvrdil, že jde o jeho kancelář, opakoval člověk na druhém konci drátu, že jde o omyl, a zavěsil.

Mnoho diplomatů OSN má pocit, že je sledováno a odposloucháváno, ale toto memorandum poprvé odhaluje sféru a rozsah amerického šmírování zaměřené vůči misi v New Yorku.

Odhalení také přichází v době, kdy si diplomaté různých zemí stěžují na americkou taktiku otevřeného nepřátelství, včetně výhružek ztráty ekonomických výhod a finanční pomoci, ve snaze zařadit je do řady.

Operace byla zřejmě odhalena konkurenčními rozvědkami v Evropě. "Američané jsou v této své snaze velmi odhodlaní," odpověděl vyšší evropský zpravodajský důstojník na otázku co si myslí o amerických odposlechových snahách.

Konec článku

Doplnění vydavatele

Sledujte, kolik světových sdělovacích prostředků tuto zprávu zásadního významu uveřejní. V okamžiku, kdy toto píši, o ní informuje pouze Observer, Guardian a dva arabské servery. Hlavní světové a americké zdroje zachovávají mlčení.

Článek Revealed: US dirty tricks to win vote on Iraq war Martina Brighta, Eda Vulliamy a Petera Beaumonta byl uveřejněn 2. března v britském Observer.

Článek byl publikován 3.3.2003


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.