Nová totalita šmírovací technologie
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2012/08/5075-nova-totalita-smirovaci-technologie.htm
Naomi Wolf
Pokud si myslíte, že nepřetržité sledování občanů systémy biometrického rozpoznávání je paranoidní fantazie, tak čtěte průmyslové zpravodaje
Softwarový inženýr v mé komunitě na Facebooku nedávno napsal o své naštvanosti kvůli tomu, že když navštívil Disneyland a svezl se tam, tematický park mu nabídl ke koupi jeho fotografii s přítelkyní – kdy nabídka již obsahovala informace z jeho kreditní karty. Poznamenal, že v tematickém parku nikdy své jméno nebo informace o ničem nikam nevkládal, ani nenaznačoval, že by chtěl fotografii, ani neinformoval spolujedoucí, co jsou s přítelkyní zač – takže, na základě svých profesionálních zkušeností, řekl, že systém musí používat technologii rozpoznávání tváře. Nikdy nepodepsal nějakou dohodu, která by jim to umožnila dělat, a prohlásil, že toto použití bylo protizákonné. Také tvrdil, že Disney se nedávno podělil o údaje z technologie rozpoznávání tváře s armádou Spojených států.
Ano, vím: zní to jako paranoidní řeči.
Až na to, že se to ukázalo být pravdivým. Kanál News 21, podporovaný Carnegieho a Knightovou nadací, informoval, že zařízení Disney jsou skutečně kontrolována technologií rozpoznávání tváře, že armáda má o tuto technologii zájem, a že kontraktor této technologie, Identix, má kontrakty s americkou vládou – na technologii, která identifikuje jedince v davu.
Rychle poskočme: po zátahu na Okupuj jsem si všimla, že se podivně vypadající CCTV začaly objevovat na lucernách, na veřejných místech na Manhattanu, kde se shromažďují malé, avšak nepokořené zbytky Okupuj: jedna je na náměstí Union, přímo před jejich táborem. Zde jsem informovala o své zkušenosti, kdy jsem byla svědkem, jak bílá dodávka s firmou „Indiana Energy“ vysazuje pracovníky u luceren po celém náměstí Union a ti tam instalují tento typ kamery. Když jsem se pracovníků zeptala, co se děje – a proč se společnost z Indiany zabývá občanskou infrastrukturou města New York, což by jistě vyvolalo otázky – bylo mi řečeno: „Jsem najatý, promluvte si s ConEd.“
Pak jsem si všimla, o několik měsíců později, že tyto bizarní kamery/světla byly instalovány nejen kolem náměstí Union, ale také kolem parku u Washingtonova náměstí. Uveřejnila jsem fotografii, kterou jsem pořídila, a ptala se: „Co to je?“ Komentátoři žijící v Číně řekli, že je to stejná kombinace kamery/pouličního světla, která je montována kolem veřejných míst v Číně. Jsou schopné používat technologii rozpoznávání tváře, což policii umožňuje sledovat video, které je zaměřené na jedince, v reálném čase. Když se shromáždí příliš mnoho lidí, lze je rozehnat a zastrašit jednoduše tím, že existuje riziko, že budou identifikováni – než se může disent spojit. (Další z mých komentátorů na Facebook řekl, že takové lucernové kamery byly nainstalovány v Michiganu, a že na chodce štěkaly „poslouchej“. I toto znělo vysoce nepravděpodobně – až do tohoto týdne, kdy mne v Richmondu v Britské Kolumbii, poblíž letiště ve Vancouveru, vyděsila lucerna na křižovatce, která na mne začala mluvit – v tomto případě mne dávala pokyny, jak přejít (jako bych byla slepá nebo měla poškozený zrak).
A nakonec, minulý týden, se newyorský starosta Michael Bloomberg připojil ke komisaři policie Rayi Kellymu a informoval o velké nové policejní šmírovací infrastruktuře, vyvinuté Microsoftem. Systém Doménové povědomí propojuje existující policejní databáze s živými videozáběry, včetně záběrů kamer používajících rozpoznávací programy pomocí SPZ. Nepadlo ani slovo o tom, že je u tohoto systému v plánu používat – nebo jestli se již používá – program na rozpoznávání tváří. Ale v současnosti neexistuje žádný zákon, který by zabraňoval americké vládě a vynucovacím agenturám budování databází pro rozpoznávání tváří.
A z průmyslových zpravodajů víme, že americká armáda, vynucování práva a ministerstvo pro vnitřní bezpečnost silně sází na technologii rozpoznávání tváří. Jak poznamenává PC World, samotný Facebook hraje u této technologie na trhu prim – ale armáda a bezpečnostní agentury jsou těsně v závěsu.
Podle Zpravodaje ministerstva pro vnitřní bezpečnost jsou investovány miliardy dolarů do vývoje a výroby různých biometrických technologií, schopných detekovat a identifikovat kohokoliv, kdekoliv na světě – prostřednictvím systémů skenování duhovky, které se již používají; technologie skenování nohou (skutečně); identifikačních programů na základě vzorce hlasu, atd.
Velmi zjevným je, že tato technologie nebude použita pouze na vězně, nebo lidi pod dohledem, v souladu se čtvrtým dodatkem (podezřelé z možných teroristických komplotů nebo dalších potenciálních zločinů, poté, co agenti vynucování práva již získali povolení od soudce). Ne, „cílem“ jsme my všichni: každý, nepřetržitě. Ve jménu „národní bezpečnosti“ je budována kapacita pro identifikování, sledování a dokumentování všech občanů, neustále a nepřetržitě.
Odhalující agilnost obchodních časopisů jako Zpravodaj ministerstva pro vnitřní bezpečnost předjímá nekonečné zisky pro šmírovací průmysl, ve společnosti, kde vás šmíruje vaše televize, rozpoznává vás reklamní tabule, kolem které projíždíte, ve stylu Zprávy o menšinách, a FBI ví, kde má hledat vaše tetování – dříve, než jste spáchali nějaký zločin: „FBI na stopě podle písma, jizev, tetování“ stojí tam; „Reklamní tabule, televizní přijímače detekují vaši tvář; inzerenti slintají“ radují se; „Biometrické společnosti považují státní zakázky za tahouna příštího tržního růstu“ oznamuje se. Skutečně, tento článek připouští bez uzardění, že veškerý růst se očekává díky státním zakázkam, neboť u růstu soukromého sektoru „se neočekává vůbec nic“. Tolik o zmenšování vlády!
Aby přivykli svoji populaci na tento skvělý nový svět invazivních šmírovacích technologií, britský premiér David Cameron a jeho kanadský protějšek Stephen Harper nedávno předložili „fízlovací“ zákon. Mezitím v USA – „zemi svobodných“ – rychlý pochod šmíráků vpřed pokračuje svižným tempem, bez kontroly nebo konzultací.
Článek byl publikován 20.8.2012
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.