Piráti na internetu

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2012/07/5026-pirati-na-internetu.htm

Josef Vít

Nedělní Otázky Václava Moravce sledujeme s mým přítelem pravidelně. Ne, že bychom se chtěli dozvědět něco objevného, ale abychom měli na co nadávat. Minulé otázky propagovaly pro mne zajímavé téma - pirátské stahování z internetu. Bohužel jsme museli přetrpět první část s naším premiérem Nečasem, který obhajoval odvolání ministra Pospíšila. Se staženým zvukem se dala tato část protrpět.

Diskuse našeho zájmu byla zajímavější, i když nic nového nepřinesla. Hlavními protagonisty byli Jan Svěrák (režisér) a zástupce pirátů, jehož jméno jsem si nezaznamenal (omlouvám se). Přicmrndával anglicky mluvící zástupce mezinárodních nahrávacích koncernů. Takže situace byla jasná – 2 : 1 proti pirátům.

V podstatě je mi všechno jasné. Ti, kdož protestují proti „nezákonnému“ stahování, jsou hlavně majitelé autorských práv. Aby bylo jasné - to nejsou autoři. Ti dostali svoji odměnu jednorázově od mamutích firem a další osud získaných peněz je plně v jejich režii. Proto ten humbuk.

Tento problém se táhne již od počátku průmyslové revoluce, která umožnila masivní rozmnožování a následný prodej uměleckých děl.

Zpočátku šlo o distribuci písní. Proto asi všechny názvy v programu začínaly slovy audio… . Ale dnes jde hlavně o filmy, jak dosvědčovala přítomnost Jana Svěráka. Jenže piráti byli (a budou) vždycky o krok před zákonodárci a zastánci práv autorů.

Pamatuji si, jak před mnoha lety piráti (skoro doslovně) vysílali písně Beatles a dalších z lodí plujících v mezinárodních vodách poblíž Londýna, aniž by platili poplatky. A ten humbuk okolo! Ale bylo to marné, nakonec se všechno urovnalo ke spokojenosti všech.

Dnes je situace jednodušší. Internet je skoro v každé domácnosti a teenageři si stahují, na co přijdou. V lepším případě to zase smažou, v horším vypálí na DVD. A tady jsme u jádra věci. Je trestné si takový film vypálit? V mnoha případech jsou na internetu filmy, jejichž autoři si naopak přejí, aby je lidé rozmnožovali a předávali dál. Jsou to díla, která mainstreamové média bojkotují a sabotují. Jak má člověk poznat, že film je autorsky chráněný, a který je volně k distribuci? (Výjimkou jsou nejnovější trháky z biografů, to poznat jde.)

A je trestné takové DVD půjčit příteli? A co když si přítel takové DVD okopíruje a dá dál? Vážení cenzoři, co s tím chcete dělat?

Všem cenzorům bych navrhoval : zakažte výrobu a prodej magnetofonů, videorekordérů a všech zařízení, umožňujících nahrávání a následnou distribuci audio a video programů včetně počítačů. Zakažte mp3 přehrávače. Vtrhněte do domácností a zabavte všechny takové přístroje. To jsou totiž hlavní viníci nelegálního rozmnožování vámi chráněných děl nebohých autorů, umírajících hlady, protože nikdo nechce platit za jejich díla.

Pokud se to zdá někomu přehnané je idealista. Jenom absolutní nemožnost něco takového provést je důvodem, proč to už neudělali i když by rádi. Vždyť jde o peníze – o jejich peníze.

Asi půjde o regulaci podobných problémů. Podle mne jednou z možností je uvedení díla v radiu nebo v televizi. Z radia nebo z televize si dneska každý může stáhnout jakýkoli produkt a vypálit na CD nebo DVD. A tím to končí. Takový film je možno dát i na internet. Jen se tím trochu rozšíří oblast možných příjemců. Tady by měla končit oblast působnosti firem, toužících po větším zisku.

Nakonec všichni nemají rekordéry nebo přátele a třeba by si jejich produkt koupili. Já jsem si na příklad koupil seriál majora Zemana asi za 50 Kč za kus. To je slušná cena. Ale když firma žádá 4 nebo 5 stovek za CD s populárním zpěvákem, je pitomá. To dá zase jen blbec, co nemá PC. Když slyším, že pirátské nahrávky připravují firmy o miliardy korun, musím se smát. To jsou jen kecy – lidé, kteří si pořizují pirátské nahrávky by nikdy za CD nebo DVD nedali 4 nebo 5 set korun – většinou proto, že na to nemají. Jsou rádi, když zaplatí za byt a za jídlo. Pánové, probuďte se !

Je zajímavé, že takové otázky v programu nezazněly. Je to jasné. Vždyť to bylo v režii produkčních nadnárodních koncernů. Ty chtějí vydělávat i na lidech, co nemají dost peněz na jídlo a bydlení. Až budou jejich produkty stát 50 korun českých (nebo slovenských), se pirátství omezí jen na nejchudší. A možná by vydělaly více.

Článek byl publikován 2.7.2012


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.