Připravují Spojené státy otevřenou intervenci v Mexiku?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2012/06/5011-pripravuji-spojene-staty-otevrenou-intervenci-v-mexiku.htm

Natalia Sinica

Čím blíže jsou v Mexiku prezidentské volby, tím nestoudnější je kampaň v televizi a médiích, určená k přesvědčení voličů, že volby s velkým náskokem vyhrává nový chráněnec amerického ministerstva zahraničí, Enrique Peňa Nieto. Nicméně předběžné hlasování na největších univerzitách v zemi ukázalo, že počet hlasů pro levicového kandidáta Andrese Manulea Lopeze Obradora činí 85%. Lopez Obrador ve své předvolební kampani sází na politicky aktivní mladé lidi a sociální sítě. Svoji formou je to podobné „arabskému jaru“, ale podstatou se to velmi liší.

Mexiko je hlavní americkou baštou v latinské Americe a jedinou zemí v regionu, která, bez omezení, přišla o suverenitu pod tlakem agresivní politiky USA. Přímá kontrola území Kanady a Mexika je probírána v pokynech tak zvaného „Severního velitelství“, vytvořeného v říjnu 2002.

Tento dokument uvádí, že celá severní Amerika, od Aljašky po mexický stát Chiapas, spadá pod sjednocené velení Pentagonu. V každodenním životě řídí USA zemi prostřednictvím zastoupení DEA a dalších zvláštních služeb, pod záminkou boje proti drogám, a pomocí vydírání, že se zpřísní imigrační zákony. V USA přebývá přes 12 milionů Mexičanů.

Tím, že zajistily, že Josefina Vazquez Mota z vládnoucí Národní akční strany (PAN) v prvním kole voleb 1. července prohraje, Spojené státy vsadily na vůdce další pravicové strany – Instituční revoluční strany (PIR). V sázce je mnoho: pokud Lopez Obrador zvítězí, plán Merida, údajně koordinující boj proti pašování drog a organizovanému zločinu, a ve skutečnosti řídící téměř všechny oblasti vlády, bude ohrožen.

Proto, aby zajistily vítězství Peňa Nieto, byla do věci zapojena televize a média. Jsou vysílány průzkumy veřejného mínění, kde Peňa Nieto vede o 20 bodů. Nicméně skutečná čísla ukazují, že náskok Nieta je pouhých osm až devět bodů, a klesá. Přispěl k tomu i tím, že nedokázal vyjmenovat autory tří knih, které ovlivnily jeho život, uvést cenu tortill a hrubě se zmýlil, když odhadoval existenční minimu, kdy ho snížil na polovinu.

Samozřejmě, že bylo nezbytné vylepšit obraz „nového prezidenta Mexika“, jak ho USA nazývají, takže Peňa byl požádán, aby se vyjádřil proti návrhu legalizace drog, aby se snížil počet s drogami souvisejících zločinů. Nicméně každému je jasné, že v domácí politice bude pokračovat v liberální politice prezidenta Calderona, který vládl čtyři roky, kdy tato politika, podle Centra pro ekonomické analýzy fakulty Národní autonomní univerzity Mexika, vedla k nárůstu nezaměstnanosti z 6,5 na 8,7 milionů lidí.

Lopez Obrador, který vede Národní hnutí obrody (Movimiento Regeneracion Nacional – MRN) má opačný postoj. Pokud se stane prezidentem, připojí se k levicovým vládám Brazílie, Argentiny a Peru a stane se spojencem radikálnějšího levicového bloku ALBA. V r. 2006 se Washington rozhodl, že se postaví Lopezu Obradorovi tak, že zfalšuje volební výsledky. Bezpochyby to udělá i nyní. Sázky jsou příliš vysoké.

Doposud se dělá vše, aby se Obrador zdiskreditoval. V médiích je líčen jako „tajný obdivovatel Chaveze“. Prozatím je jeho program skutečně alternativní a má různá řešení problémů boje s drogami, který stojí Mexiko ročně 50,000 životů. Lopez Obrador odmítá současnou strategii „války proti drogovým kartelům“, používanou Washingtonem a Calderonovou vládou k ospravedlnění používání americké armády na mexickém území.

V boji proti drogové zločinnosti bude pokračovat policie a další specifické a relevantní subjekty. Obrador slibuje, že zruší dohody Calderonovy vlády s USA, které jsou ponižující pro národní suverenitu, a konkrétně i plán Merida. Staví se proti privatizaci Petroleos Mexicanos, prosazuje „suverenitu“ u potravin a vytvoření sedmi tisíc pracovních míst pro mladé profesionály.

Televizí ignorován uchýlil se Lopez Obrador na sociální sítě. Na jeho výzvu proběhla v neděli 20. května shromáždění a pochody nejen ve velkých mexických městech, ale také v Argentině, Německu, Austrálii, Belgii, Brazílii, Kanadě, Chile, Kubě, Španělsku a ve Spojených státech. Na největších univerzitách země byly uspořádány předběžné volby, které ukázaly, že mladí lidé podporují Obradora z 80-85%.

Dalším důkazem o jeho síle je fakt, že Národně-bezpečnostní výbor amerického kongresu uspořádal setkání věnované dopadu možných změn ve strategii příštího mexického prezidenta. Američtí experti nevylučují, že „by to byla velmi vážná rána úsilí, které jsme v posledních šesti letech věnovali spolupráci s vládou Felipe Calderona“, jak řekl zvláštní agent DEA Douglas Coleman.

Osud Mexika bude záviset na aktivitě mladých voličů, kteří byli vždy v minulosti pasivní. Je to 14 milionů lidí, ze kterých bude 3,5 milionu hlasovat poprvé. USA budou chtít udržet Mexiko za jakoukoliv cenu, a pokud mírové řešení nefunguje, záminka pro invazi se nějaká najde.

3. dubna na summitu severní Ameriky (Spojené státy, Mexiko a Kanada) prezident Obama řekl: „Jsme svědky rostoucí moci těch, kteří jsou zapojeni do pašování drog v zemích blízko nás. Myslím, že bychom měli být znepokojeni tím, co se děje v Mexiku a střední Americe, protože když jsou tam rodiny, ženy a nevinné děti stříleny na ulicích, je to problém všech, nejen jejich problém.“ Co je to, když ne příležitost pro otevřenou americkou intervenci v Mexiku?

USA prepares open intervention in Mexico? vyšel 25. května na Pravda.ru. Překlad Zvědavec.

Článek byl publikován 18.6.2012


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.