Rusko odmítá americká obvinění ohledně dodávek zbraní do Sýrie

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2012/06/5009-rusko-odmita-americka-obvineni-ohledne-dodavek-zbrani-do-syrie.htm

Rusko ve středu odmítlo tvrzení americké ministryně zahraničí Hitlary Clinton, že prodává útočné vrtulníky do Sýrie, a obvinilo Spojené státy z vyzbrojování vzbouřenců bojujících proti vládě syrského prezidenta Bashara al-Assada.

„Právě dokončujeme realizaci kontraktů, které byly podepsány a zaplaceny před dlouhou dobou,“ řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov po rozhovorech v íránském hlavním městě Teheránu. „Všechny tyto kontrakty se týkají výlučně protiletecké obrany.“

„Nedodáváme do Sýrie, nebo kamkoliv jinam, položky, které by mohly být použity proti mírumilovným demonstrantům,“ pokračoval Lavrov. „V tom se lišíme od Spojených států, které do regionu dodávají vybavení na kontrolu davu pravidelně, včetně nedávné dodávky do jedné země v Perském zálivu. Ale z nějakého důvodu to Američané považují za skvělé.“

A Lavrov, ve vystoupení v íránské státní televizi, také řekl, že Spojené státy „poskytovaly syrské opozici výzbroj a zbraně, které mohou být použity pro boj proti vládě v Damašku“.

Komentáře hlavního ruského diplomata přišly den poté, co Clinton řekla na fóru ve Washingtonu, že opakovaná ujišťování Moskvy, že zbraně dodávané do Sýrie nelze použít pro útok na protestující v této středovýchodní zemi, byla „zjevně nepravdivá“.

„Máme obavy kvůli posledním informacím, které máme, a to že jsou z Ruska do Sýrie na cestě útočné vrtulníky,“ dodala, aniž by poskytla další podrobnosti.

Clinton také varovala, že takové dodávky by „dosti dramaticky konflikt eskalovaly“.

„Víme, že Assadův režim používá vrtulníky proti vlastním lidem,“ řekl později mluvčí Pentagonu kapitán John Kirby. Nicméně rovněž řekl, že o nových zásilkách útočných vrtulníků z Ruska do Sýrie žádné informace nemá.

Sýrie je jedním z hlavních zbrojních klientů Ruska a Moskva se stavěla proti návrhům na zbrojní embargo proti Damašku, kdy řekla, že by to silám vzbouřenců poskytlo nespravedlivou výhodu v konfliktu.

Rusko – spolu s Čínou – také dvakrát vetovalo rezoluce OSN proti Damašku, kvůli tomu, co označuje za pro-vzbouřeneckou podjatost. Moskva však plně podpořila nejistý mírový plán vyslance OSN Kofi Annana pro Sýrii.

A Lavrov opět zopakoval ujištění Moskvy, že její postoj není založen na podpoře Assada, který vládne jedinému zbylému spojenci Ruska v arabském světě.

„Náš postoj není založen na podpoře Bashara al-Assada nebo kohokoliv jiného,“ řekl. „Nechceme vidět rozpad Sýrie.“

Ruští vojenští experti v úterý naznačovali, že Moskva může opravovat dříve dodané vrtulníky pro Sýrii, spíše než aby Damašku poskytovala nové modely.

„V sovětské éře byly Sýrii poskytnuty velké dodávky útočných vrtulníků,“ řekl Andrej Frolov, vydavatel časopisu Arms Exports Reaserch. „Poslední dodávky ruských vrtulníků proběhly na počátku 90. let.“

„Neexistují žádné nové informace o nových kontraktech na dodávky útočných vrtulníků,“ pokračoval. „Může jít o opravy, nebo možná modernizace dříve dodaných strojů.“

Vydavatel časopisu Moscow Defense Michail Barabanov řekl, že vrtulníky, které jsou v Rusku možná opravovány, by mohly být modely Mi-24 a Mi-17 ze sovětské éry.

Clinton odpovídala na otázku ohledně nákupu ruských vrtulníků Pentagonem pro afghánskou armádu před stažením amerických jednotek.

Americký senátor John Cornyn, člen senátního Výboru pro armádní služby, poslal počátkem tohoto týdne dopis ministru obrany Leonu Panettovi, ve kterém označil Rosoboronexport za „umožňovatele masových vražd v Sýrii“ a volal po sankcích proti této společnosti.

Mluvčí Pentagonu George Little řekl, že Washington „chápe“ Cornynovy obavy, ale zmíněné vrtulníky jsou nejlepší možností, jak umožnit afghánským jednotkám „provádět vlastní lety ve vlastní zemi“.

OSN říká, že od doby, kdy v březnu 2011 začalo povstání proti Assadovi, bylo v Sýrii zabito nejméně 9,000 lidí, ale že není schopná tato čísla aktualizovat. Syrští aktivisté říkají, že skutečný počet zabitých je nejméně 13,000.

Ale Sýrie se ve středu ohradila proti komentářům šéfa mírotvůrců OSN Herve Ladsouse, který řekl, že krize v zemi nyní přešla v „občanskou válku“.

Syrské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že syrské jednotky bojují s ozbrojenými skupinami, zodpovědnými za „zabíjení, únosy a další teroristické činy“.

Russia Rejects U.S. Allegations on Arms Deliveries to Syria vyšel 13. června na RiaNovosti.ru. Překlad Zvědavec.

Článek byl publikován 15.6.2012


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.