Palestina, čísla prokleté okupace
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2012/05/4964-palestina-cisla-proklete-okupace.htm
Prensa Latina
Okupace a blokáda palestinských území Izraelem, mimo jeho inherentní kořistnické povahy, odhaluje i perverzi praxe, která anuluje rozvoj a samosprávu lidí, což způsobuje milionové ztráty.
Politické projevy na řadě platforem po celém světě, včetně OSN, a vyjednávací iniciativy Arabů a západu nestačily, aby zastavily pomalé vyhlazování a zánik Palestinců na okupovaném Západním břehu a v obléhané Gaze.
Soudě podle obav Tarika Alami, šéfa sekce Ekonomické a sociální komise pro západní Asii OSN pro vynořující se záležitosti a konflikty, je první odrazem teritoriálního pronikání sionistů nesoběstačnost Palestinců.
Zpráva předložená na nedávném semináři o ekonomických a sociálních dopadech této sionistické politiky v Káhiře odhalila děsivá fakta o represích, používání síly, krádežích majetku a expanzi židovských osad ze strany Izraelců, jakož i negativní dopady na přírodní zdroje a prostředí.
Ekonomika Palestinské národní samosprávy (PNA) přichází ročně kvůli okupaci o sedm miliard dolarů, v důsledku čehož byla tato území přeměněna na nejvíce závislé ekonomiky na světě.
V tomto směru velvyslanec PNA v OSN, Riyad Mansour, řekl v rozhovoru pro Prensa Latina, že náklady na samosprávu jsou snadno kvantifikovatelné, takže pokud tato politika skončí, „budeme schopni být soběstační a nebudeme potřebovat vnější pomoc“.
Ztráta pro palestinskou ekonomiku ve výši sedmi miliard dolarů se v r. 2010 rovnala téměř celému GDP, a tyto škody byly způsobeny odepřením obyvatelům Západního břehu, východního Jeruzaléma a Gazy využívat své přírodní zdroje.
Půda, voda, minerály, zemní plyn, rybolov a další zdroje byly zahrnuty do vykrádaných zdrojů, což Palestincům život znemožnilo, řekl Mansour, a doložil to údaji OSN.
Co se týká lidských práv, v r. 2011 bylo izraelskou armádou a osadníky zabito 125 Palestinců a 2,144 jich bylo zraněno, kdy více než dvě třetiny těchto obětí souvisí s aktivitami židovských osad.
OSN sdělila, že kvůli špatnému zacházení ze strany Izraelců zemřelo vloni 16 dětí a 441 jich bylo zraněno, přičemž počet mladých lidí zabitých vojáky a osadníky v letech 2000 až 2011 činil 1,351.
Od počátku invaze v r. 1967 do r. 2010 zaregistrovaly izraelské jednotky více než 760,000 zatčení Palestinců, včetně 15,000 dětí, kdy jen v roce 2011 jich bylo ve vězení 192 a nejméně 63 jich bylo mučeno nebo onemocněly.
Stojí za poznamenání, že vojenským soudem v Izraeli je ročně souzeno 500 až 700 nedospělých Palestinců, často za účast na demonstracích proti demolici domů, což je praxe, u které nyní došlo oproti roku 2010 k nárůstu o 80%.
Nejméně 21,200 Palestinců zůstalo od r. 2004 bez domova, v důsledku demolic, kdy v r. 2011 bylo svědkem demolice vlastního domu 620 z nich, zatímco dalších 1,094 se bylo nuceno odstěhovat, a celkem bylo tímto způsobem zasaženo 4,164 lidí.
Tyto údaje uvádí západní osa. Je k tomu třeba přidat 23,500 lidí, kteří jsou v Gaze stále bez domova, kvůli neschopnosti znovu vybudovat 15,000 bytů v této enklávě, které byly zničeny během operace Lité olovo (2008-2009).
Ve východním Jeruzalému, součásti města, které se Palestinci snaží přeměnit na hlavní město svého budoucího státu, bylo Arabům od r. 1968 vyvlastněno nejméně 23,378,000 metrů čtverečních, a od r. 2004 bylo „vyčištěno“ 390 domů.
Omezení u výstavby v této části města a rušení povolení k pobytu pro Palestince hrozí, že z 60,000 lidí se stanou bezdomovci.
Všechny tyto útoky pomáhají posilovat strategii „požidovštění“ arabských území, pomocí expanze ilegálních osad, jak uvedli experti na konferenci o Jeruzalému, konané koncem února v Kataru.
Statistiky OSN tvrdí, že v polovině r. 2010 žilo v 144 osadách, označených OSN jako ilegální, 517,774 osadníků, a další v 100 dalších oblastech nebo mimo tyto osady, které jsou považovány za ilegální dokonce i podle izraelského práva.
Například vloni výstavba v izraelských osadách na Západním břehu a v Jeruzalému zdvojnásobila objem stavebních prací v Izraeli, a židovští extremisté používají silnice jen pro Izraelce.
Na Západním břehu anektoval sionistický stát 13% území, pokračuje v tom a je odhodlán vybudovat obří zeď, která omezuje život 855,000 Palestinců, a mezi touto zdí a Zelenou linií oddělující Jeruzalém od zbytku Západního břehu je uvězněno 33,000 lidí.
Segregační zdí je izolováno asi 170 milionů metrů čtverečních úrodné půdy a osady vypouští na palestinskou půdu ročně 40 milionů metrů krychlových splašků a pevného odpadu.
V prosinci existovalo mezi vojenskými kontrolními stanovišti, zákopy, písečnými valy a dalšími prostředky sloužícími k omezení pohybu Palestinců na vlastní půdě již 557 překážek.
Kvůli izraelské okupaci byl v r. 2010 GDP na hlavu o 30% nižší, než v r. 2000, přičemž v r. 2009 spadlo do chudoby 22% Palestinců, a míra nezaměstnanosti vzrostla v první polovině r. 2011 na 24%.
Nejméně 1,43 milionů Palestinců trpí nedostatkem potravin, dvě ze tří dětí v Gaze trpí silnou nebo střední reakcí na trauma, a blokáda způsobila „nepřijatelné oběti, kdy lidé musí často volit mezi jídlem, léky nebo vodou“.
Nepřístupnost území v Gaze způsobuje, že ekonomika přichází asi o 75,000 tun produkce, a průměrný roční potenciální přístup k pitné vodě pro domácí spotřebu je 73 litrů na osobu a den na Západním břehu, a 52 litrů v Gaze.
Izrael zavedl zakázanou zónu do hloubky 1,5 kilometru do enklávy Gaza a upírá Palestincům přístup k 35% obdělávatelné půdy.
A námořní blokáda zakazuje rybaření dále než tři námořní míle od středomořského pobřeží Gazy, což přímo ovlivňuje život 65,000 lidí.
Seznam problémů a negativních sociálních indikátorů plynoucích z izraelské okupace je rozsáhlý, a obzvláště jasně ilustruje drama lidí, kteří jsou hlavními světovými mocnostmi, používajícími u hlavního konfliktu na Středním východě dvojí metr, ignorováni.
Článek byl publikován 12.5.2012
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.