Patriot Act II

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/02/495-patriot-act-ii.htm

Vladimír Stwora

Stalo se už na těchto stránkách tradicí, že se věnuji porušování lidských práv ve Spojených státech. A kdykoliv napíši na toto téma nový článek, vždy se ozvou skalní amerikanofilové a spílají mi, jaký jsem to zaslepený hlupák a levičák, že nevidím to, co je každému (kromě úplných blbců) jasné, že totiž Spojené státy jsou zemí světla a svobody, a prezident Bush že je člověk pevných zásad a tvrdé ruky - nejlepší, jakého může Amerika mít, a celý svět by jí měl závidět a denně děkovat za řád a pořádek udržovaný v problematických oblastech světa. I to, že se tato hrstka zaslepených amerikanofilů neustále zde ve Zvědavci ozývá, už je tradicí.

V minulosti jsem už psal o drastickém zákonu na omezení svobod, US Patriot Act, psal jsem o DMCA, SSCA, o projektu IAO, o Homeland Security bills i o zatím odloženém projektu TIPS. Každý takový článek je kamínkem do mozaiky obrazu, který si lidé nezatíženi falešným patriotismem a nekritickým obdivem vůči Americe [Ilustrační foto] tvoří. Z kteréhokoliv článků by mělo normálního člověka mrazit. To, co se vám chystám předložit dnes, je kamínek do stejné mozaiky, a je pořádně velký.

Příliš se o tom ještě oficiálně nemluví, i když si o tom neoficiálně štěbetají vrabci na střeše. Jde o návrh nového zákona Jmenuje se Domestic Security Enhancement Act (buď zde: www.pbs.org, nebo zde: www.publicintegrity.org - dokumenty jsou ve formátu PDF a jsou značně rozsáhlé - 12MB), neboli -, jak je někdy přezdíván -, Patriot Act II. Česky by se dal jeho název přibližně přeložit jako Zákon pro zkvalitnění vnitřní bezpečnosti. Je to dokument 120 stránek dlouhý. Autorství je připisováno nejhorší kreatuře v Bushově panoptiku zrůd, státnímu žalobci Johnu Ashcroftovi. Datum vzniku: 9. leden 2003.

Samotný "únik" této "důvěrné" informace je zajímavý. Text, kde každá stránka začíná varováním Confidential-not for distribution (důvěrné, není pro distribuci), lze totiž volně nalézt na řadě webových serverů. Ještě zajímavější je to, že autoři nejsou prozrazením "tajemství" zvlášť zaskočeni. Do této hry nevidím, ale zdá se mi, že ti, kteří za zákonem stojí, z nějakého důvodu chtějí, aby návrh v této fázi budil negativní emoce. Když demokraté žádali Johna Ashcrofta o vysvětlení, co je pravdy na tom, že se takový zákon připravuje, odpověděl, že oni u nich na ministerstvu každý den pracují na tom, aby byla Amerika bezpečnější a že přitom vzniká cela řada návrhů, jak toho dosáhnout. Nepopřel existenci Domestic Security Enhancement Act, ale zdůraznil, že to je nutno chápat spíše jako poznámky k tématu. Zajímavé.

Jak Ashcroft řekl, nejde o hotový zákon, pouze o návrh. Ale při jeho čtení si nutně kladete otázku, zda se vám to nezdá. Zda je skutečně možné, že by někdo mohl na počátku třetího tisíciletí přijít s takovým textem. Je to možné. Bohužel. Doporučuji všem, kteří umějí anglicky, kliknout si na odkaz vedoucí k zákonu a přečíst si z něj pár odstavců. Nepotřebujete k tomu právní vzdělání. Vsadím se, že vám přestane chutnat večeře.

Jak už je v kraji od doby vládního puče poslední dva roky zvykem, tvůrci návrhu se neobtěžovali předložit kongresu jednotlivé části nového zákona k dílčí diskuzi. Kopii dostali pouze Dick Cheney a Dennis Hastert.

Profesor práva David Cole je hluboce znepokojen způsobem, jakým se zákon připravuje (když pominu to, že je především znepokojen zákonem samým), tajnůstkářstvím, které celé jednání provází, i tím, že vnitřní kruh kolem prezidenta Bushe zákon oficiálně ještě nepředložil ke schválení. "Není to proto, že se čeká na 'vhodnou dobu'," ptá se profesor Cole. "Např. na to, až dojde k dalšímu teroristickému útoku, nebo až vypukne válka a lidé se budou cítit nejistí, jejich pozornost bude odvrácena, a v kongresu i v senátu nebude čas na dlouhé rokování? V takovém okamžiku mohou přijít a říct, 'my to potřebujeme přijmout hned teď, vyžaduje to vnitřní bezpečnost země'. A kongres i senát jim to s nejvyšší pravděpodobností odkývnou."

Jak trefně poznamenal jeden diskutující v kuro5hin: "Chceš-li kotě, žádej poníka." To je přesně to, o co se teď zřejmě Bushova klika snaží. Dobře ví, že zákon v tomto znění nemá šanci, aby prošel. A až bude zákon odmítnut a emoce se uklidní, přijdou s upravenou verzí téhož. Nejkřiklavější paragrafy budou odstraněny nebo rozmělněny, z původních 120 stránek zůstane 80. Ochránci svobod budou mít dobrý pocit, že zvítězili. Málokdo si všimne, že vlastně většina podstatných věcí v zákoně zůstala. Bushovo křídlo nedostane poníka, ale o toho jim ani nešlo. Chtěli kotě při vědomí, že několik koťat vydá nakonec za víc, než za jednoho poníka.

Zdroje:

Článek byl publikován 12.2.2003


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.