Hugo Chavez může prohrát prezidentské volby
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2012/04/4944-hugo-chavez-muze-prohrat-prezidentske-volby.htm
Shamil Islambekov
Venezuelská Národní volební rada oficiálně stanovila datum prezidentských voleb – 7. října 2012. Nicméně situace v zemi se zahřívá již nyní. Podle nezávislých sociálních agentur se pravděpodobnost, že současný prezident Hugo Chavez bude znovu zvolen, zmenšuje. Jediný kandidát opozice Enrique Capriles ho již v popularitě dohnal. Vítěz bude prezidentem šest let.
Chavezovou reakcí na sílící sympatie lidí k opozici byla hrozba soukromým bankám, že je znárodní, pokud budou pomáhat opozici.
Jak poukázal venezuelský vůdce: „Jde o ústavu, o nic víc. Byl by to dobrý nápad dát soukromé banky zemi a lidem. To by se mělo udělat také s velkými společnostmi, za jejich rozvratné aktivity proti státu.“
Nicméně podle něj, na rozdíl od opozice, které nabídl se kát a chovat mravně, je v případě své porážky ve volbách připraven odejít.
Hugo byl hlavou země od r. 1999 a má v úmyslu získat třetí funkční období. Má zdravotní problémy a léčí se na rakovinu.
Na druhou stranu je pozitivním momentem pro opozici fakt, že souhlasil s nominováním jediného kandidáta. Tudíž se Chavezova šance na vítězství stala ještě nejistější.
Hugo Chavez je jedním z několika vůdců, kteří se otevřeně staví proti USA a stále se udrželi u moci. A to navzdory nejméně dvěma pokusům o svržení, organizovaným výzvědnými agenturami USA.
Nyní je obtížné najít ve Venezuele člověka, který by byl k Chavezovi indiferentní. Populace ve vlivných městských oblastech, podnikatelé a studenti jsou hlavními exponenty opozičních nálad. Chudí a mnozí ve venkovských oblastech jsou na straně Huga.
Chavez je unikátní postavou v mnoha ohledech. Po kolapsu Sovětského svazu chtěli mnozí myšlenku socialismu rychle pohřbít. Ale nic z toho nebylo. Hugo jednou řekl: „Jsem přesvědčen, že cesta k novému, lepšímu a možnému světu není přes kapitalismus, ale socialismus. Kapitalismus nás vede přímo do pekla. Kapitalismus chce zničit pracující.“
Chudí Chaveze podporují, protože přidělil značnou část zisků z prodeje ropy na výstavbu nemocnic a škol, boj proti negramotnosti, agrární reformu atd. Rovněž se vzdal jedné ze svých rezidencí a udělal z ní školu. Chavez se otevřeně zřekl prezidentského platu (1200 dolarů měsíčně), ponechal si pouze penzijní platby za dřívější službu v armádě. Daroval uvolněné zdroje na vzdělávání třem vysokoškolským studentům. Takže pro něj není velebení socialismu jen prázdnými slovy.
S podporou chudých začal tlačit na podnikatele, včetně malých a středních, a znárodnil některé velké společnosti v různých oborech a vypověděl většinu zahraničních energetických společností ze země.
Chavezovi odpůrci poukazují na to, že navzdory vysokým cenám ropy jeho vláda nevedla jen k osvobození země ze jha chudoby a korupce, jak slíbil, ale v některých případech vedla k dalšímu zhoršení sociálně-ekonomické situace.
Míra nezaměstnanosti v zemi je jednou z nejvyšších na západní polokouli – 12,3%. Co se týká míry chudoby, patří tato země ke špici, protože chudí tvoří téměř polovinu populace.
I když výsledek voleb není jasný, podle novin La Segunda, zmiňujících výsledky průzkumu Consultores 21, je 46% lidí připravených hlasovat pro Chaveze a 45% pro Caprilese. Stoupenci Chaveze opakovaně obvinili jeho rivala z přijímání pomoci ze Západu.
Nicméně to jeho popularitu nijak výrazně neovlivnilo. Naopak, podle místních pozorovatelů čelí Chavez takovému přístupu k opozici poprvé.
Chavezova tvrdá a primitivní kampaň proti Caprilesovi, stávajícímu guvernérovi státu Miranda, není nejlepší způsob, jak získat popularitu. V tomto ohledu si mnozí pamatují, že ho Hugo slíbil porazit „volebním knockoutem“ a že svého oponenta přirovnal k „praseti“, které nemá šanci.
Jeho oponent je zdrženlivější a řídí se heslem „sjednocení Venezuely“. Každý den nachází jeho myšlenka „slušné budoucnosti pro všechny, bez ohledu na to, jestli jsou pravičáci nebo levičáci“ nachází u Venezuelanů stále větší odezvu.
Článek byl publikován 30.4.2012
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.