Co stojí rozvod po kanadsku
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/prispevky/2001/02/49-co-stoji-rozvod-po-kanadsku.htm
Následující příběh mi přišel z Čech, i když jeho děj se odehrává hlavně v Kanadě. Přišel s douškou, že jej můžu uveřejnit, budu-li chtít, jako varování pro ostatní.
Bratr se ženil mladý, ve věku 19let v Rakousku, kam utekl i se svojí přítelkyní, a v krátké době pobytu tam se jim narodila dvojčata. Po 3 měsících odletěli všichni do Kanady, kde bratr začal ihned pracovat jako svářeč ve velkém podniku (Procor). Pracoval v dosti těžkých podmínkách.
Po nějakém čase začaly rozpory v manželství, bylo to v době, kdy děti začaly chodit do školy. Bratr je musel každý den odvážet do školy a děti se vracely samy kolem 16. hodiny domů. Prosil manželku, aby nastoupila do práce na zkrácený pracovní úvazek, ale neuspěl.
Asi víte sami, že z jednoho platu se přeci jenom dělat zázraky nedají. Co naplat, že se bratr snažil a často dělal přesčasy, po příchodu z práce měl na starosti ještě zčásti i domáctnost. Jeho manželka celé dopoledne, ale i část odpoledne odpočívala, neměla kromě zrcadla vůbec žádné zájmy.
Bratr skoro každý víkend jezdil s rodinou do hor a na různé výlety, aby děti prožily příjemný víkend. To trvalo až do roku 1996, kdy děti ukončily v Kanadě 7. třídu. Na prázdniny všichni odjeli do Čech na dovolenou k rodičům. Zde mu manželka oznámila, že už se zpět do Kanady vrátit nechce a zůstane s dětmi u rodičů. Byla to pro něj velká rána, a to hlavně proto, že přišel o děti, které měl tak rád.
V dalším roce se domluvil s manželkou, aby za ním přiletěla a o všem si ještě jednou promluvili. Přiletěla, ale na ničem se nedomluvili. Při jejím odletu dal manželce 10 000 dolarů v domnění, že třeba změní názor a přiletí zpět i s dětmi. Bohužel se tak nestalo, ba naopak se k ní nastěhoval asi během půl roku přítel, se kterým žije ve společné domácnosti v rodinném domě u svých rodičů doposud.
Bratrovi tudíž nezbylo, než podat v Kanadě žádost o rozvod. To ale nevěděl, jaké ho čeká peklo. Jeho právník mu sliboval, že se vše vyřeší v krátké době. Bohužel, tento spor trvá již rok a půl a konec je v nedohlednu.
Jeho žena si vzala přes známé českého právníka z Edmontonu, který požaduje po bratrovi majetkové vyrovnání v nehorázné výši, kterou nemohli ani za trvání manželství naspořit, protože pracoval pouze bratr. Došlo to tak daleko, že nechali bratrovi zmrazit důchod z podniku, kde celou dobu pracoval, zabavili mu auto, které ještě splácí.
V roce 2000 v červnu bratrův podnik propouštěl zaměstnance a bratr byl, bohužel, jedním z propuštěných. Stalo se mu to po 17 letech práce u podniku. Takže nyní je bez práce a bez prostředků vůbec něco platit.
Už proběhlo mnoho soudních přelíčení, jeho manželka neustále mění návrhy a zvyšuje částky, které požaduje. Navíc nepravdivě informuje svého advokáta a ten zase příslušný soud. Hřeší na to, že kanadský soud si tyto skutečnosti nebude v České republice zjištovat. Uvádí např.,že bydlí i s rodiči ve třech místnostech a žádného přítele nemá. V psychologické poradně si nechala vystavit potvrzení, že děti trpí nezájmem otce. Nebyla to pravda, bratr neustále dětem telefonoval a minulý rok je pozval na celé prázdniny do Kanady.
Matka děti pustila, ale navedla je, aby zjistily, jak je na tom otec s penězi. Tak se dozvěděla, že se bratr začal soudit s podnikem, protože ho po tak dlouhé době propustili bez důvodu. Po krátké době to už věděl právník jeho manželky a začali se zajímat o peníze, které by měl bratr od podniku dostat. Poslední nabídku, kterou udělali, bylo 700 dolarů měsíčně, přepsat celý důchod na manželku, což činí částku asi kolem 25 000, dále okamžitě dát jednorázovou částku 18 000 dolarů, a nakonec zaplatit jejího advokáta a všechny výlohy s tím spojené.
Bratr ale nemá z čeho platit a soud by si tyto skutečnosti mohl zjistit, přesto za rok a půl nerozhodl. Spor tedy pokračuje a protistrana neustále zvyšuje požadavky. Soud nezajímá, že dokud bydleli ještě všichni dohromady (4 lidé), že pracoval pouze bratr. Nepřihlíží k tomu, že víkendy trávili většinou na horách a že z jednoho platu nemohli něco našetřit. Dům, v kterém bydleli, měli pronajatý.
Soudní proces a snad i rozhodnutí proběhne v září. Do té doby bude bratr nucen platit svého právního zástupce a prohraje-li, o vše přijde a zbudou mu jen dluhy.
Doplnění vydavatele: Nechci znít příliš pesimisticky, ale domnívám se, že bratr autorky dopisu nemůže vyhrát prostě proto, že zákony této země to neumožňují. Tyto zákony jsou dělány tak, aby muž byl vždy potrestán - už jsem o tom ostatně psal několikrát. Bráno z tohoto pohledu, skoro bych se přikláněl k názoru, že je zbytečné zvýšovat své výdaje ještě tím, že platím vlastního právního poradce. Ten mi totiž nemůže pomoci a bude mě stát pouze další peníze. Inu Kanada je země zaslíbená, - ale jak pro koho.
Článek byl publikován 6.2.2001
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.