Veřejná Bártova eutanazie

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2012/03/4865-verejna-bartova-eutanazie.htm

Richard Král

Česká média jsou plná nebývale akční reality show naší parlamentní demokracie. V hlavní roli je kdysi vedoucí protikorupční partaj Věci Veřejné. Z tohoto (proti)korupčního hnízda pochází i současná vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake. Česká demokracie v akci. Ještě vás baví?

Když víc než půl milionu bezradných voličů hlasovalo v roce 2010 proti korupci a volilo stranu prominentního dinosaura Radka Johna, netušily, že kromě odeslaného státního šeku na 183 milionů korun (státní příspěvek pro Věci Veřejné na základě výsledku voleb) se stali nechtěnými aktéry velké tragikomedie. Někteří z nich si rvou vlasy, jiní rezignovaně přihlížejí, jiní s odporem odvracejí pohled, zbytek se dušuje, že volit už nikdy nepůjde.

Z vzájemného nahrávání a podplácení se v nové parlamentní straně stal kolorit a běžná praxe. Tragikomicky působí průběh soudního líčení před Obvodním soudem pro Prahu 5. Všichni se smějí, svědci se vysmívají soudu a vyplašený soudce cosi kuňká do kamer. Všichni vědí, že kauza půjde do ztracena a zamete se pod koberec, jak s oblibou říká Radek John. Veřejné výroky této placené figurky před soudem zněly neuvěřitelně. Např. poučení soudu o tom, že pro guru Bártu je půl milionu jak 500 korun pro jiného, a proto na něj nelze zákon o bezhotovostním styku a praní špinavých peněz až tak vztahovat.

Bártova fraška není jen veřejným pohřbem jeho strany – politického zombie na jedno použití, které již dávno expirovalo a nachází se v pokročilém stadiu rozkladu – ale především pohřbem všech nadějí na reformovatelnost naší parlamentní kleptokracie. Z korupce a podvodu se dávno stala obyčejná věc denního života, příznačná zejm. pro politickou scénu. Prázdným frázím o boji proti ní dnes nevěří už nikdo, politici, kteří je s potutelným úsměvem vyslovují, novináři, kteří se rutinně ptají a jejich konzumenti občané už vůbec ne.

Bárta s Johnem a Kočí provedli eutanazii naší postsametové demokracie, jejíž otec Havel nedávno symbolicky zemřel a které pravou demokracií nikdy nebyla a možná proto ji tak její pravdoláskoví otčímové urputně a křečovitě nazývali a stále nazývají. Soudní divadlo nyní čeká na své vyvrcholení. Bylo by přiléhavé a vhodné, aby někdo nabídl soudci Šottovi úplatek ve formě půjčky. Nebo by bylo demokraticky stylovější obvinit soudce z nabídky úplatku a podat na něj trestní oznámení? V každém případě je třeba vše nahrát a poté klíčové pasáže pod mazanou legendou omylem vymazat.

Článek byl publikován 12.3.2012


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.