Dvě dobré zprávy

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/01/480-dve-dobre-zpravy.htm

Vladimír Stwora

Už se to nedalo ignorovat. Dlouho předstíraly hlavní sdělovací prostředky, že protiválečné hnutí neexistuje. Podařilo se "přehlédnout" předchozí, menší demonstrace, ale jak lze nevidět desetitisíce a statisíce lidí v různých státech světa včetně - a to je důležité - USA? Odpůrci kovbojské politiky prezidenta Bushe konečně překonali vlastní strach vyvolaný psychologicky chytře formulovanou větou "kdo není s námi, je proti nám" a "buď jsi s námi nebo s teroristy".

Dokonce i lokajská MF přinesla článek o demonstracích. Nebyl příliš velký, ale byl.

Ve fyzice existuje pojem moment hybnosti. Jakmile se hnutí zbavilo počátečních obav z následků, začalo být hlasitější. A tím k sobě poutalo stále více lidí, kteří si mysleli totéž, jen se to báli vyslovit, aby nebyli obviněni z nedostatku patriotismu, či napomáhání teroristům. Řečeno jazykem fyziky, hnutí byla udělena hybnost. A (abychom ještě chvíli zůstali u fyzikálních pojmů) jak se těleso pohybuje prostorem, kde je rozptýlená hmota, nabaluje na sebe více a více hmoty a je stále obtížnější je zastavit.

Bushovi váleční stratégové začali dobře v prosazování svých megalomních plánů. Problém byl v tom, že se jim nepodařilo přesvědčit svět, že Saddam je takovou hrozbou, jak to líčí. Navzdory miliardám vyhozeným za hledání a prefabrikací důkazů.

K válce stále ještě může dojít (a zřejmě i dojde, Bushovi pohůnci jsou dostatečně fanatičtí, aby hnutí ignorovali), ale už to nebude ono. Svět se nedal ošidit. Amerika může vyhrát válku v Iráku, ale prohraje morálně u zbytku světa. Bude to těžká porážka, ze které se dlouho nevzpamatuje. Můj odhad je, že to Bushe (a konzervativce vůbec) bude stát jeho druhý prezidentský termín. Zvlášť když lidem dojde, že současná hospodářská recese v USA je podstatnou měrou produktem Bílého domu.

Druhá dobrá zpráva. V listopadu minulého roku jsem zde publikoval článek IAO - nejvážnější ohrožení našeho soukromí. Šlo o systém, který má vyhodnocovat veškerý elektronický pohyb dat, hledat v něm závislosti a odhalovat nezvyklé chování všech občanů. V první fázi jen USA, v druhé pak celého světa. Podívejte se na stránku IAO (Information Awareness Office) agentury DARPA, jak vypadá dnes. Zmizelo logo s okem zhlížejícím z vrcholku pyramidy na svět a s nápisem "informace je moc". IAO má totiž problémy. A ne malé. Pod tlakem široké koalice různých organizací se v kongresu začíná zvedat vlna odporu.

Zákonodárci předložili už tři nezávislé návrhy, všechny směřují k ochromení projektu IAO. Byl-li by kterýkoliv z nich přijat, znamenalo by to podstatné omezení nebo úplné zastavení projektu IAO.

Senátor Ron Wyden navrhl zákon Omnibus Appropriations Bill, který by suspendoval finance pro tento projekt. Slíbených 112 milionů by tedy nebylo odkud vzít, ledaže by Bush sáhl do vlastní peněženky. Ačkoliv to zní dobře, v navrhované formulaci zákona lze už teď vidět mezerku (jako vrata), která by umožnila prezidentovi poslat Kongresu dopis, ve kterém by potvrdil svým čestným slovem, že projekt IAO je nezbytný pro národní bezpečnost. Tím by se štědrá ruka daňového poplatníka opět otevřela.

Senátor Russ Feingold podal návrh zákona Data Mining Moratorium Act, který by pozastavil provádění projektu IAO, dokud nebudou mít zákonodárci jasno o tom, co vlastně ten projekt bude všechno zjišťovat.

Třetí návrh podal vůdce demokratické většiny, sám velký Tom Daschle. Zákon pod jménem Equal Rights and Equal Dignity for Americans Act by zcela zastavil výzkum, vývoj, testování a vyhodnocování každé technologie primárně zaměřené na sběr dat amerických (pozor, nikoliv těch ostatních) občanů. Za tímto posledním návrhem už stojí 26 sponzorů.

Zákonodárcům se nelíbí tajemství obestírající celý projekt, mlčenlivost zainteresovaných a mlhavé odpovědi odpovědných úředníků kolem tohoto programu. Odpor proti IAO je zatím napůl partyzánský. Nikdo z republikánů nepodepsal podporu pro kterýkoliv z těchto tří návrhů. Ale program IAO už získal ne příliš pozitivní publicistu. Lidi začínají klást nepříjemné otázky. Zkrátka věci se začínají hýbat.

A třetí zpráva. Ta je zatím pouze ve stádiu "jedná paní podvídala". Nic nebylo oficiálně oznámeno. Začíná se prý více hovořit o financování programu NASA, který by umožnil v první fázi vývoj jaderného raketového motoru a v druhé fázi vyslání lidské posádky na Mars. Nový motor má mít schopnost udělit tělesu třikrát vyšší rychlost než dnešní motory. To by zkrátilo šestiměsíční let potřebný k překonání vzdálenosti mezi Zemí a Marsem na dva měsíce. Hovoří se o částce jedné miliardy (co je to proti 300 miliardám na zbrojení?), která by byla potřebná k vývoji takového motoru a snad by ještě zbylo i na svačinky astronautů při cestě na Mars. Bush prý vážně uvažuje, že by toto spropitné (jak by je nazvali páni z Pentagonu, zvyklí na úplně jiné částky) NASA věnoval jaksi nad rámec jejich 15,5miliardového rozpočtu. Prý by to pozvedlo sebevědomí občanů a zlepšilo image Ameriky ve světě. Něco na tom je, pane prezidente.

Nerad bych tady vyzníval příliš optimisticky, všechno se může zvrátit. Ale je faktem, že hlasy rozumu začínají alespoň šeptat a tu a tam lze vidět nesmělé hlavy zvedající se z bahna, které zaplavilo Ameriku.

Článek byl publikován 21.1.2003


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.