Příští válka – Írán

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/12/4736-pristi-valka-iran.htm

Nadir Mir

Geopolitika doby může naznačovat, že příští válka je proti Íránu. Ačkoliv Pákistán, jako zavedená jaderná velmoc, by logicky měl být na seznamu odjaderňování tak zvaných globalistů na vyšším místě. Ale geopolitická logika diktuje něco jiného.

V případě Íránu je americkou agendou zabránit mu získat jaderné zbraně (něco, čeho Pákistán dosáhl před čtvrt stoletím). Poslední obviňující zpráva IAEA, válkychtivost Izraele (uděláte to vy, nebo my), rozjitřené vášně amerických voleb (útok na Írán je v r. 2012 volební problematikou, aspoň pro Mitta Romney, republikánského prezidentského kandidáta), konzervativní arabské nepřátelství vůči revolučnímu Íránu (v budoucnu jaderně vyzbrojenému), energetické napojení Íránu na Rusko a Čínu, vzdorování Íránu USA a západnímu světu, a konečně strach z toho, že by Teherán mohl překročit jaderný Rubikon – to vše vytváří důvod pro „útok na Írán“.

Nejpravděpodobnější verzí je letecký nebo raketový útok nebo operace (v závislosti na tom, jak bude válka probíhat). Přesto nelze vyloučit ani omezenou verzi invaze (USA uvolnily většinu svých jednotek v Iráku pro tento účel).

Premiér Benjamin Netanyahu, poradce pro národní bezpečnost Uzi Arad a ministr obrany Ehud Barak, plus řada dalších izraelských vůdců, přemlouvají k útoku na Írán. Američtí přátelé se k démonizační kampani proti Íránu připojili. Toto volání „vlk“ – Írán vyrobí jaderné zbraně – nebo hlásání potřeby zaútočit probíhá již téměř deset let. Tentokrát to vypadá vážně. Problémem je, že jak Izrael, tak Írán si maximálně věří a jsou ochotné bojovat.

V jednom scénáři izraelské letectvo (100 F15E, F161S, F16cs), pozemní rakety (Jericho) a dvě ponorky Dolphin (se střelami s plochou dráhou letu) u íránského pobřeží provedou první úder. Může jít i o dvoufázový úder, tj. rakety půjdou před nebo po leteckém útoku. Zničí se co nejvíce z íránského jaderného projektu (Natanz, Esfahan, Busher atd.) bombami a raketami. Izrael bude v rámci odvety Teheránu zasypán raketami, plus raketami Hizballahu a Hamasu. Za vyhrožování do krajnosti (jaderným útokem na Írán) Tel Aviv (za hlásání paranoie druhého holokoustu) zatáhne do války USA, aby využil jejich větší vojenské svaly. Íránci se brání (že Írán odpoví plnou silou již řekl ajatolláh Ali Chamejni). Ačkoliv během týdnů nebo měsíců z toho může být válka s vysokou intenzitou, válka o nízké intenzitě může pokračovat roky. Arabský islámský svět bude v plamenech, západní svět rozdělen. Válka se vleče – aspoň asymetrická část je protahována.

Článek Atlantic „Bod bez možnosti návratu“ jasně uvádí vysokou pravděpodobnost války s Íránem. Izraelci jsou vyhýbaví i v tom, jestli by informovali o takovém útoku Washington. Izraelský útok se zdá hrozit bezprostředně nyní, nebo na jaře 2012 (zima není pro takové operace považována za ideální).

Počáteční strategické kroky na geopolitické šachovnici Středního východu již byly v podstatě zahájeny. NATO plánuje intervenci a změnu režimu v Sýrii. To má za cíl připravit Írán o jeho hlavního spojence a určité zmenšení geopolitického prostoru dostupného pro Hizballah a Hamas. Po izolování Sýrie a Íránu (provedeného USA/NATO) bude scéna připravena pro válku s Íránem započatou Izraelem, USA, nebo společně. Revoluční zápal Teheránu, který pohltil britské velvyslanectví, a zprávy o libyjských (NATO vycvičených) bojovnících odesílaných bojovat proti režimu v Damašku a spousta dalších věcí jsou indikátory, že se schyluje k Velké bouři.

Navzdory volebnímu roku, pokud USA zaútočí na Írán, bude to očividně tvrdší úder, než úder Izraele. Ba co víc, nemusí být omezen jen na íránská jaderná zařízení, ale cílem mohou být také Revoluční garda, vojensko-průmyslový a ekonomický komplex, přístavy, a komunikační infrastruktura. V podstatě „doba kamenná nebo spálená země“. Podle Davida Rothkopfa (autora Super třída) by bylo pošetilé předpokládat, že prezident Obama nebude moct zaútočit na Írán kvůli volebnímu roku. I když je proti útoku na Írán mnoho Američanů a Evropanů.

Britové si nejsou jistí, Francouzi se zdráhají, Němci jsou proti agresi, Rusové (v čele s Putinem) jsou proti útoku, Číňané chtějí mír, dokonce i Indie a Pákistán mohou mít podobné názory – (žádný útok na Írán). Svět touží po míru, ale izraelští vůdci se připravují (i když izraelská populace je v této věci rozdělena). Dobří Američané chtějí práci doma, ne konflikt v cizině – ale válečná lobby chce válku.

Plány na útok na Írán byly připraveny od éry prezidenta Bushe. Nyní, v americké volební prezidentské kampani r. 2012, je pro „bombardování Íránu“ „většina republikánských kandidátů“, s výjimkou Rona Paula.

Je zajímavé, že bývalí obránci Ameriky, Robert Gates, admirál Mike Mullen, generál Zinni atd., mají k „perskému dobrodružství“ vážné výhrady. Dokonce i současný ministr obrany Panetta (navzdory euforii po zabití bin Ladena) varoval před nezamýšlenými následky!

Ještě ironičtější je, že izraelská populace je v této záležitosti rozdělena napůl. (Nakonec očekávaná íránská odpověď raketami a asymetrickými útoky bude směřovat především na Izrael). Jeden chytrý Izraelec dokonce řekl, že pokud se Amerika tak obává „druhého holokoustu“, mohla by válčit s Íránem sama (bez zapojení Izraele). Izraelská armáda, i když má sebedůvěru, se dokonce bojí, a oprávněně“

Stále ještě moudří lidé v Evropě, Americe a jinde pokládají příhodné otázky. Jediný izraelský letecký útok nebude na totální zničení íránských jaderných projektů stačit (opozdí je o 2 až 3 roky), takže co dál? Pokud USA Írán bombardovat nebudou, jaká je strategie pro ukončení války? Stane se z toho regionální válka záměrně, nebo implicitně? Vyeskaluje to do jaderné války?

Jaký bude dopad na arabské jaro a Střední východ? (Pravděpodobně hyper nenávist k Izraelcům a Američanům!).

Skutečností je, že neexistují žádné dobré odpovědi. Co když radioaktivita po izraelsko-americkém bombardování zasáhne jaderně vyzbrojený Pákistán a Indii? (Samozřejmě, že pákistánská elita nemá pro takové záležitosti čas, není zasvěcena do geopolitické problematiky Pákistánu, takže co si má myslet o Íránu?).

Bohužel faktem je, že útok na Írán negativně ovlivní Pákistán mnoha způsoby. Pákistán bude obklopen nepřátelskou Indií, nestabilním Afghánistánem a válčícím Íránem. Úniky radioaktivity v důsledku bombardování mohou proniknout i do Pákistánu! (Dokonce se vážně probíralo i nasazeni moskytů infikovaných dengue). Popuďte šíity, přiveďte íránské uprchlíky, přerušte dodávky plynu a ropy, a dostanete Pákistán blíže k agendě odjadernění“

Ruský premiér Putin, když byl nedávno informován o geopolitice a pravděpodobnosti války, údajně generálům řekl „připravte se na Armageddon“!

Putin, velký vizionářský vůdce, má naprostou pravdu. Útok USA/NATO na Írán by přivolal „pekelné psy“ nejen na tento stát-oběť, ale i na okolní region, svět celkově a na samotné útočníky!

Jediným schůdným řešením v globálním zájmu je „geopolitika míru“. Komplexní mírové uspořádání od Středozemního moře po Záliv, jehož součástí by byly izraelsko-palestinská otázka a izraelsko-íránská otázka. Plus stažení všech zahraničních jednotek z Iráku a Afghánistánu. Potřeba odjaderňovacích válek by zmizela. Strašák pekla na Zemi (pro všechny) vymýcen.

Next War - Iran vyšel 5. prosince na Pravda.ru. Překlad Zvědavec.

Článek byl publikován 15.12.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.