Jak Írán získal neviditelný bezpilotní letoun

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/12/4723-jak-iran-ziskal-neviditelny-bezpilotni-letoun.htm

Zdá se, že Írán získal americký neviditelný bezpilotní letoun, který ilegálně pronikl do jeho vzdušného prostoru.

Tajný americký špionážní drone, který se minulý týden ztratil v západním Afghánistánu, se – zdá se – zřítil v Íránu; je to poprvé, kdy takový letoun skončil v rukách protivníka.

Íránské zpravodajské agentury tvrdily, že obranné síly země sundaly drone, o kterém íránské zprávy uvádí, že šlo o neviditelný letoun RQ-170. Ten je určen k pronikání nepřátelskou vzdušnou obranou, která by pravděpodobně „viděla“ a sestřelila méně vyspělé letouny Predator a Reaper.

Američtí představitelé v neděli přiznali, že drone byl ztracen poblíž íránské hranice, ale odmítli sdělit, jaký typ letounu se postrádá.

První zprávy o zřícení dronu přišly od polooficiální íránské agentury Fars News. „Íránská armáda ve východním Íránu sundala americký bezpilotní letoun RQ-170, který pronikl do íránského vzdušného prostoru,“ citovala státní televizní stanice al-Alam vysílající v arabštině nejmenovaný zdroj, který uvedl: „Špionážní bezpilotní letoun byl sundán poměrně nepoškozen a zmocnily se ho ozbrojené síly.“

Reuters napsala, že americký představitel říká, že neexistují žádné známky toho, že by Írán bezpilotní letoun sestřelil. Samozřejmě, že Írán nikdy netvrdil, že letoun sestřelil, takže nejde o žádné popření. Írán oznámil, že jej „sundal“ pomocí nějakých elektronických vojenských prostředků.

Otázkou nyní je, „jak to udělali“? Zde je několik mých spekulačních úvah.

[RQ-170]

Protože jde o neviditelný letoun, je detekce prvním problémem. Obvyklý monostatický radar, u kterého je vysílač radarového paprsku a přijímač zachycující odraz od letadla na stejném místě, by drone nenašel. Tvar dronu a jeho odraz snižující povrch by tento paprsek rozptýlily příliš.

Ale za použití bistatického radaru, kde je vysílač od přijímače oddělen prostorem porovnatelným se vzdáleností očekávaného cíle, lze detekovat dokonce i „neviditelné“ létající objekty.

Detekce pomocí elektronických prostředků je možná také, pokud letoun vysílá a přijímá informace přes satelit, a nelétá jen tiše po předem naprogramované trase. I když je signál z dronu na satelit vysílán vysoce směrovaným paprskem, letadlo vybavené nezbytnými rádií letící nad dronem a blízko spojení mezi satelitem a dronem by ho mělo být schopné lokalizovat. Pokud letoun použil vlastní radar, aby se „rozhlédl“, nedávno Íránu dodaný ruský „anti-stealth“ systém Avtobaza ho pravděpodobně detekoval.

Íránci říkají, že drone nesestřelili, ale „sundali“ za malého poškození. Myslím, že s ním ve skutečnosti přistáli.

Tento typ dronu RQ-170 se stal známým jako „Bestie z Kandaháru“, když byl poprvé před čtyřmi lety spatřen. Provozování amerických neviditelných dronů v Afghánistánu je očividně nezbytné, aby unikly radarům Talibanu. Tento letoun je celkem velký, s rozpětím křídel 20 až 27 metrů a vzletovou váhou asi 5,000 kg.

Pokud je bezpilotní letoun ve vzduchu, je řízen přes satelit za vzdálené operační stanice. Ale během startu a přistání je letoun pilotován pomocí rádia operátorem nacházejícím se na dohled v blízkosti místa vzletu nebo přistání. Je to nezbytné proto, že dálkové satelitní spojení má zpoždění několik stovek milisekund, což je příliš mnoho pro korekci poryvů větru a dalších problémů během vzletu a přistání.

Zdá se, že Íránci převzali řízení pomocí řízení na dohled. A to po elektronickém narušení satelitního spojení. Jen samotné narušení satelitního spojení by nestačilo, protože drone by se pak řídil nějakými naprogramovanými kroky, jako že by třeba letěl zpět, odkud vyletěl. Za aktivního řízení na dohled by narušení satelitního spojení k přepnutí na přeprogramované kroky nevedlo.

Můžeme přijatelně předpokládat, že Íránci mají nějakou stanici poblíž letiště v Kandaháru, která odposlouchává veškerý tamní vojenský radioprovoz. Měli čtyři hodiny na analýzu rádiových signálů mezi pozemním operátorem a těmito drony. Dokonce i když je řídící signál během mnoha letů zakódován, čtyři hodiny by jim poskytly dostatek informací, aby kód prolomili. (Obávám se, že autor je příliš velký optimista, Íránci asi před rokem sdělili, že mají technologii na odrušení řídících kódovaných signálů amerických vzdušných systémů i komunikace a na převzetí kontroly nad nimi – p.p.)

Írán se postará o dobré ukrytí dronu, protože USA se pravděpodobně pokusí ho zničit, pokud bude jeho umístění známo. Když Číňané posbírali části neviditelné F-117, která byla sestřelena v Jugoslávii, USA bombardovaly jejich velvyslanectví v Bělehradě.

Po získání jen mírně poškozeného neviditelného dronu budou Íránci schopni okopírovat spoustu z jeho technologie a najít nová opatření proti takovým dronům. Velký zájem bude také o ostatní stránky této technologie. Můžeme se vsadit, že vojenští atašé z velvyslanectví Ruska, Číny, Indie, Pákistánu a dalších zemí již stojí frontu před íránským ministerstvem obrany a jsou připraveni předložit jisté velmi lukrativní nabídky.

Článek How Iran Acquired A Stealth Drone vyšel 6. prosince na informationclearinghouse.info.

Článek byl publikován 7.12.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.