Islámské bankovnictví: zpátečnictví nebo inspirace? – I. díl

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/11/4685-islamske-bankovnictvi-zpatecnictvi-nebo-inspirace-i-dil.htm

Krize ve finančním sektoru sebou kromě dennodenně propíraných aktualit nese i další, hlubší myšlenky. Třeba jako tu, zda je současný finanční svět nekompromisních dravců a lá legendární Gordon Gekko skutečně tím nejlepším možným systémem a zda některé alternativní finanční uspořádání nenabízí inspirativní prvky, kterým bychom měli věnovat pozornost a třeba se je snažit implementovat. Ať se nám to líbí, nebo ne, takovým systémem je bezesporu i islámské bankovnictví. Proto si o něm řekneme více v třídílném článku...

Pět pilířů islámu

Islámské náboženství stojí na pěti pilířích:

Korán = čisté slovo Boží (autor je Bůh, ne člověk)

Co je islám

Islám je monoteistické abrahámovské náboženství založené na učení proroka Muhammada, náboženského a politického vůdce působícího v 7. století. Slovo islám znamená „podrobení se“ či „odevzdání se“ Bohu (arabsky Alláh). Muslimové věří, že Bůh Muhammadovi zjevil Korán, který společně se Sunnou (Muhammadovy činy a slova) považují za základní prameny islámu.

Zatímco v Koránu jsou obecná pravidla, tzv. hrubý zákon, Sunna (praxe Proroka Mohammeda) jsou "prováděcí předpisy" vysvětlující a upřesňující, jak má být zákon naplňován.

Muslimové nepovažují Muhammada za zakladatele nového náboženství, ale za obnovitele původní monoteistické víry Abraháma, Mojžíše, Ježíše i dalších proroků islámu. Podle islámské tradice Židé a křesťané zkreslili zjevení daná Bohem skrze proroky, a to buď změnou textu, nesprávnou interpretací nebo obojím. Muhammad je posledním prorokem („Pečetí proroků“).

Co je islámské bankovnictví

Lichva a úrok v historii

Husitské zákonodárství v českých zemích přísně zakazovalo jak lichvu, tak úrok i jeho skryté formy, jako byla renta.

Významný posun přineslo protestanství: Luther, Zwingli a Kalvín odsuzovali pouze lichvu, tj. nepřiměřený úrok, katolická církev však obnovila úplný zákaz úroku v roce 1517. V roce 1745 vydal papež Benedikt bulu, ve které říká, že „úroky nemohou být oprávněnými žádnými vnějšími důvody“ a dokonce i Kodex církevního práva z roku 1917 říká, že „za půjčku věci, která má být ve stejném množství a druhu později vrácena, nelze požadovat žádný zisk“.

Oficiálně schválil existenci úroku až papež Pius XII, když řekl, „že bankéři si vydělávají na své živobytí čestným způsobem“, avšak do Kodexu církevního práva se placení úroku jako dovolené a běžné dostává až v roce 1983 za papeže Jana Pavla II. V předislámském arabském světě mohl dlužník buď vyrovnat svůj dluh nebo dostal odklad za podmínky, že zaplatí více, než si půjčil, obvykle dvakrát tolik; sám sloužil jako zástava, kterou si mohl věřitel ponechat (jako otroka) nebo prodat; ale i tehdy do dne splatnosti nebyla půjčka zatížena žádnou sumou navíc k jistině (!)

Článek vyšel 5. listopadu na Bankovnípoplatky.com.

Článek byl publikován 9.11.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.