Protest osamělé ženy v aljašské pustině
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/10/4663-protest-osamele-zeny-v-aljasske-pustine.htm
Žena je na fotografii sama jen se svými psy a na trávě kolem ní je patrný první mráz, který dodává vážnost jejímu tvrzení, že i ona je součástí hnutí 99%. Cedule s nápisem Occupy the Tundra (okupuj tundru), kterou drží je vyhotovena z krabice a nápis na ní je proveden rukou.
Tisíce Američanů nyní okupují Wall Street a nejrůznější náměstí a parky napříč Amerikou. Díky Dianě McEachernové se k těmto protestům přidalo rovněž městečko Bethel s 6400 obyvately, které leží daleko v pustině na západní Aljašce.
Fotografie, na níž je vyfocena sama jen se svými třemi psy v rámci tichého protestu proti moci nenasytných korporací, kterou uveřejnila na facebookové stránce hnutí Occupy Wall Street se stala ekvivalentem milionového pochodu ve venkovských podmínkách. Fotku si přeposlalo tisíce lidí na celém světě.
Jako podtitulek k této fotce Diane napsala: „Jsem žena. Psi jsou nalezenci. Tundra se nachází za městečkem Bethel na Aljašce. Je chladno. Nálada je vážná. Najdi si své místo. Okupuj toto místo. I kdyby to mělo být jen místo ve tvé vlastní mysli“.
McEachernová je asistující profesorkou v rámci programu venkovských služeb na aljašské univerzitě Kuskokwim Campus. Diane poznamenala, že sledovala protesty Wall Street a lámala si hlavu s tím jak by tyto protesty vypadaly v jejím městečku kde je pouze jedna hlavní ulice a nevedou z ní žádné cesty.
„Když jsem viděla jak se hnutí rozrůstá, jak lidé okupují Portland, New Hampshire, pomyslela jsem si, proboha, co bych tak já mohla okupovat? Jak bych se já mohla k tomuto hnutí připojit?“ řekla Diane. McEachernová poté prohlásila v interview pro The Times: „A poté jsem si sama položila otázku jaký je můj vlastní kontext? Co je pro mě osobně podstatné?“
Krize vyvlastňování nemovitostí možná nezasáhla aljašskou pustinu ve velké míře, nicméně lidé v Bethelu platí 6,87 dolarů za galon benzínu, podotkla MrEachernová. Ceny topného oleje rovněž neúměrně narostly a rovněž se brzy očekávají škrty v sociálních službách ve venkovských oblastech.
„A právě v této době tu chtějí otevřít největší zlatý důl v historii lidstva, the Pebblo Mine, jenž bude mít katastrofální dopad na životní prostředí a na komunitu původních obyvatel této oblasti, v níž žije největší počet divokých lososů na světě“, prohlásila Diane. „Tedy já nejsem příliš dobře informovaná, co se týče fungování větších ekonomických systémů, nicméně velmi dobře chápu protesty proti tomu, že doslo k nahromadění majetku v rukou několika málo korporací, když ve stejné době tolik lidí bojuje o holé živobytí“.
McEachernová prohlásila, že tuto fotku původně zamýšlela pouze jako žert. Pozvala si přítelkyni, aby ji s jejími psy vyfotila. Chtěla tuto fotografii uveřejnit na své facebookové stránce. Když se rozhodla fotografii uveřejnit na stánkách Occupy Wall Street, stala se fotka nesmírně populární.
Více než 4100 lidí ji sdílelo s ostatními prostřednictvím Facebooku a téměř 8000 dalších ji ocenilo kladně („like“). „Pokud se dostanu do tundry, tak tě přijdu obejmout kvůli tomu jak jsi skvělá!“, napsala jedna osoba. „Díky za to, že jsi držela svou osamělou hlídku!“, napsala druhá.
„Vůbec jsem netušila co ta fotka způsobí“, řekla McEachernová. V podstatě jsem vůbec nevěděla, že se něco děje, dokud jsem neotevřela svůj facebookový profil a nenašla tam jednou ráno 200 nabídek na facebookové přátelství. Musím vám říct, že jsem docela sympatická, ale že bych byla až tak sympatická, to si nemyslím“, dodala Diane.
„Myslím, že to mohl způsobit ten malý pejsek s uhrančivýma, modrýma očima“, dodala. Pejskovi dala jméno Seabiscuit a je jedním ze tří velmi odhodlaně vypadajících psů na fotce. „Buď je to toto nebo budeme muset provést obřad exorcismu!“, řekla Diana.
Jako odpověď na záplavu komentářů k fotce McEachenová nedávno prohlásila, že plánuje další protest v tundře tuto sobotu.
Článek byl publikován 26.10.2011
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.