O morálce v tržním hospodářství

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/10/4644-o-moralce-v-trznim-hospodarstvi.htm

Jan Hruška

Protože je dneska velmi málo věcí, nad kterými by se mohl člověk ze srdce zasmát, jsem velmi vděčný jednomu pravicovému serveru, na kterém jsem se dočetl, že tržní hospodářství podporuje tradiční morálku. Chehtal jsem se té větě asi dva dny. Pak jsem si řekl, že by možná bylo zajímavé zkusit napsat, jak je to doopravdy.

Stručně, ale výstižně to popsal někdy před sto lety Jiří Hausman:

„Krad starý Mates, krad jak straka
u bohatce i u žebráka.
Pak, nerozmýšleje se dvakrát
dal do pokladny to, co nakrad.
A nápis zhotovil si na to:
Soukromé vlastnictví je svato.“

Jistě. Ideálem trhu je kupovat od domorodců diamanty za ulomenou kliku od gramofonu, či prázdnou plechovku od konzervy. Nebo ještě lépe kupovat spotřební zboží za nekryté dolary. O nabyté zboží by ovšem tržní činitel nerad přišel. Proto nastupuje tradiční morálka.

Asi řeknete, že tradiční morálka odsuzuje podobné způsoby obchodování. Když se podíváte blíže, zjistíte, že ne tak ostře, jak byste možná čekali. Kromě toho, že v dřívějších dobách hrál trh v životě společnosti jinou roli, tehdejší morální příkazy odsuzovaly tehdejší praktiky (například falešná závaží), dnes málo aktuální. Nám by se po různých zkušenostech někdy chtělo odsoudit trh vůbec, což je odtrženo od reality. Je tedy nutno po vzoru dávných moralistů odhalovat a odsuzovat dnešní nekalé praktiky, bující na dnešním trhu. Menší překážka, na kterou při tom narazíme je v tom, že trhovci na jednu odhalenou praktiku vymyslí čtyři nové. Horší je, že se zabezpečili propagandou a ideologicky. Trh se stal modlou, proti které je dávné zlaté tele, vyrobené navíc z tak špatného materiálu, že šlo roztlouci na prach trapnou hračkou. Takže tu máme, i když se to všelijak zakrývá, dvojí morálku: Tu pro obyčejné lidi a pak „zákony trhu“, které nám v podstatě říkají, že co trh činí dobře činí a žádné morálce se nepodřizuje. No, musím říct, že Jiří Hausman to řekl stručněji a výstižněji.

Myslím si, že toto pokrytectví - hesla o „volnosti rovnosti bratrství“, popíraná dvojí morálkou, je jednou z hlavních příčin všeobecného úpadku celé morálky. Lidé respektují, když ti, co jsou v určitém postavení, mají určité výsady – a také určitou odpovědnost. Ovšem stav, kdy něco zároveň je a není, uvede dost lidí do vnitřní nejistoty, která se nakonec projeví, a to i tehdy, když je to všemožně zamlouváno a maskováno. Hlupáci pak odmítnou morálku, místo aby odmítli „zákony“ trhu. Dalo by se to srovnat s úpadkem západní církve a společnosti na konci středověku. Tehdy taky sice platilo Kristovo učení, že křesťané jsou bratři, ale pro vysoké církevní představitele neplatilo nic z toho, co vyžadovali od ostatních lidí. No a taky z úpadku a rozdělení své církve vinili a vlastně dodnes viní kdekoho a jen málokdy jsou ochotni uznat svůj podíl. No a to, že dnešní tržní komsomolci jsou ochotni vinit z úpadku morálky (tedy morálky pro obyčejné lidi – požadavek, aby trh byl regulován morálními pravidly, je pro ně zločinná třetí cesta) kdekoho, hlavně zlé levičáky, ale svojí roli odmítají vidět ani nemusím psát.

Článek byl publikován 13.10.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.