Santa z vědeckého pohledu

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/humor/2002/12/457-santa-z-vedeckeho-pohledu.htm

Nikdo zatím neobjevil druh sobů schopných létat. Nicméně vědci se domnívají, že na Zemi stále ještě existuje 300 tisíc dosud nezařazených živých organismů. Většina z nich patří do říše hmyzu a bakterií. Vzhledem k tomuto faktu nelze úplně vyloučit existenci létajících sobů, i když zatím jediné svědectví o jejich výskytu podává Santa.

Odhaduje se, že na zeměkouli žijí asi 2 miliardy dětí (osob mladších 18 let). Naštěstí se zdá, že Santa neobdarovává muslimy, Hindu, Židy a buddhisty. To podle populačního oddělení (population reference bureau) redukuje počet obdarovávaných dětí na 15 procent, tedy na 378 milionů. Podle posledního sčítání lidu připadá v průměru na rodinu 3,5 dítěte, Santa tedy musí navštívit 91,8 milionu domů. Předpokládá se alespoň jedno dítě v každém.

Santa má k vykonání své práce 31 hodin. Při tomto odhadu vycházíme z rozdílů časových pásem, rotace Země a logického předpokladu, že cestuje od východu na západ. Vyděleno počtem domů nám vychází, že Santa musí každou vteřinu navštívit 822,6 domu.

Na každý dům, obývaný alespoň jedním hodným dítětem, má Santa přibližně jednu tisícinu vteřiny. V tomto časovém úseku Santa musí: (a) zaparkovat saně, (b) vyskočit z nich, (c) spustit se komínem do místnosti, (d) naplnit punčochy, (e) zbytek dárků rozložit pod stromečkem, (f) sníst vše, co zůstalo po dětech z přesnídávky, (g) vyšplhat komínem zpátky, (h) naskočit do saní, (i) dojet k dalšímu domu.

Pro příští výpočet předpokládejme, že vzdálenost mezi 91,8 milionu domů je 0,78 míle (1 mile=1,6093 km), a že je přibližně stejná. Je to pochopitelně nesmysl, ale ve snaze zjednodušit výpočet, to připusťme. To znamená, že Santa musí za 31 hodin urazit vzdálenost 71,604 milionu mil. A to nezapočítáváme nutné přestávky k vykonání potřeb, které žádný z nás neudrží 31 hodin. Plus krmení atd.

Santovo spřežení se tedy musí pohybovat rychlostí 650 mil za sekundu, tedy 3000 krát rychleji než zvuk. Nejrychlejší člověkem vytvořený dopravní prostředek je schopen vyvinout maximální rychlost 27,4 mil za sekundu. A běžný sob je schopen vyvinout krátkodobě maximální rychlost 15 mil za hodinu.

K jiným zajímavým číslům dojdeme, začneme-li zkoumat pravděpodobnou váhu naložených saní. Opět budeme zjednodušovat. Předpokládejme, že každé obdarované dítě dostane jen jednu krabici středně velkého lega (0,9 kg). Pak by na saních muselo být naloženo 321 300 tun nákladu. A to nazapočítáváme Santu, který je údajně silnější postavy.

Průměrný sob dokáže na zemi vyvinout sílu v tahu maximálně 300 liber. I kdybychom předpokládali, že létající sob (viz první odstavec) utáhne deset krát více, počet osmi až deseti sobů nestačí. K tažení saní o váze 321 300 by bylo nutno mít zapřaženo 214 200 sobů. To zvýší váhu nákladu (bez saní) na 353 430 tun. To je čtyřnásobek váhy zaoceánského parníku Qeen Elizabeth.

Těleso o hmotnosti 353 430 tun, pohybující se rychlostí 650 mil za sekundu, musí překonávat enormní odpor prostředí (vzduchu). Třením o atmosféru se musí nutně rozžhavit čelní sobi - stejně jako tělesa vstupující do atmosféry. Výpočet ukazuje, že čelní sobi absorbují energii vyjádřenou číslem 14,3 trilionu joulů. Každou sekundu. Každý z nich.

[Santa je mrtev]Popišme ve zkratce, co se musí stát: Čelní sobi explodují téměř okamžitě, čímž vystaví stejnému účinku energie soby zapřažené za nimi. Dojde k dominovému efektu, kdy explodující řady sobů vyvolají pro vnějšího pozorovatele dojem ohlušující exploze masivní bomby. Celé spřežení bude vaporizováno za 4,26 tisíciny sekundy. Na Santu bude v okamžiku výbuchu působit odstředivá síla 17 500 G (=17 500 krát větší gravitace). Podle literatury je Santa poněkud otylý, řekněme, že váží 250 liber. Dvě stě padesáti librový Santa bude tedy vržen tlakem 4 315 015 liber na zadní stěnu saní. Tento tlak Santu doslova k opěradlu přišpendlí.

Zkrátka, pokud Santa někdy rozděloval o štědrovečerní noci dárky, je dnes mrtev.

Zdroj: http://www.hackvan.com/pub/stig/funny/pseudo-sci/debunk-santa-claus


Článek byl publikován 20.12.2002


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.