V Libyi probíhá masivní rabování starodávných památek

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/08/4568-v-libyi-probiha-masivni-rabovani-starodavnych-pamatek.htm

Vladimír Radjušin

Nedocenitelné historické dědictví Libye je ohroženo zničením stejným způsobem, jakým zmizelo kulturní bohatství Iráku během invaze Spojených států, varoval ruský expert na západní Asii.

Nikolaj Sologubovskij, orientalista, spisovatel a filmař, řekl, že v Libyi probíhá masové rabování a ničení starodávných památek.

[Pálení zelené knihy]

„Národní muzeum al-Jamahiriya v Tripolisu bylo vyrabováno a starožitnosti jsou zasílány po moři do Evropy,“ řekl tento badatel ruské televizi.

V Národním muzeu se nacházelo nejcennější archeologické a historické dědictví Libye. Ke sbírkám patřily drahocenné kousky neolitické, prehistorické, berberské, garamantianské, fénické, punské, řecké, římské a byzantské kultury.

Pan Sologubovskij, který strávil letos v Libyi několik měsíců jako korespondent moskevských novin, řekl, že jeskynní malby v horách Acacus, staré 14,000 let, byly drancovateli zničeny.

„Na fresky na skále přitlačuj hedvábnou látku namočenou do zvláštní chemikálie, kdy se barva otiskne na látku a mizí ze stěny jeskyně,“ řekl.

Badatel obvinil síly NATO ze zničení některých z nejvelkolepějších architektonických památek, zařazených na seznam historického a kulturního dědictví UNESCO.

„Letadla NATO bombardovala Leptis Magna a Sabratha, řekl pan Sologubovskij, který působí jako zástupce ředitele ruského Výboru solidarity s lidmi Libye a Sýrie, založeného na počátku tohoto roku.

Leptis Magna je jedním z nejkrásnějších měst Římské říše a Sabratha byla fénickým obchodním střediskem. Obě památky jsou staré přes 2,500 let.

Na počátku léta požádala vláda v Tripolisu Egypt a další sousední země, aby zamezily pašování artefaktů z Libye, ale rabování pokračovalo dále. Vlastní kulturní poklady Egypta byly vyplundrovány, když zloději vyplenili archeologická naleziště a ukradli sochu krále Tutanchamona a desítky dalších vzácných předmětů z Egyptského muzea v Káhiře během „arabského jara“.

Kulturní orgán OSN minulý týden varoval mezinárodní obchodníky s uměním a muzea a požádal, aby se dívali po artefaktech, které mohly být ukradeny v Libyi.

Generální ředitelka UNESCO Irina Bokova v prohlášení uvedla, že dealeři by si „měli za stávajících okolností dávat obzvláštní pozor na předměty z Libye“. Vyzvala Libyjce, jejich sousedy a obchodníky s uměním, aby chránili „neocenitelné kulturní dědictví“.

Pan Sologubovskij řekl, že výzva UNESCO přišla s křížkem po funuse.

„Plundrování libyjského kulturního dědictví probíhalo od února. Obávám se, že ho očekává stejný osud, jako irácké památky, které byly vyplundrovány vítěznou americkou armádou,“ řekl tento ruský badatel.

Massive looting of ancient artefacts underway in Libya vyšel na thehindu.com. Překlad Zvědavec.

Článek byl publikován 30.8.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.