Právo pochybovat
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/05/4389-pravo-pochybovat.htm
Vladimír Stwora
Zdá se, že některým lidem stále nedochází v čem je jádro pudla. Hovořím o svém procesu. V diskuzi za posledním článkem se čtenář Honza ptá :
Dobrý den,
mě pořád není jasné za co se tady bojuje. Chcete mi říct že dle Vás žádný holokaust nebyl, k zabíjení lidí v koncentračních táborech nedocházelo a vše je to vymyšlené? Nebo souhlasíte s tím že k holokastu a zabíjení lidí docházelo, ale jen chcete poukázat na nesrovnalosti čísel mrtvých lidí a podobné nejasnosti.
Tak ještě jednou. Nejsem historik a tyto diskuze ponechávám odborníkům. V mém procesu nejde o svobodu slova, ačkoliv si to mnozí myslí. Tedy jde také, ale nikoliv v první řadě. V mém procesu nejde o hledání historické pravdy, nejde o počty obětí a dokonce nejde ani o samotný holocaust. Jde v něm o jednu jedinou prostou věc. O základní právo člověka pochybovat. Všimněte si, že neříkám o čem. Je to totiž jedno. Považuji toto právo za nezpochybnitelné a nemožné zakázat.
Když se podíváte do trestního zákoníku na Hlavu desátou, trestné činy proti lidskosti, na paragrafy kolem té nešťastné dvěstějednašedesátky-a, uvidíte toto:
Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka
§ 260
(1) Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.
(2) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí nebo jiným podobně účinným způsobem,
b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo
c) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.
§ 261
Kdo veřejně projevuje sympatie k hnutí uvedenému v § 260, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
§ 261a
Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické nebo komunistické genocidium nebo jiné zločiny nacistů nebo komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
Jde o to nešťastné slovíčko zpochybňuje, které tam bylo zjevně vpašováno na poslední chvíli, a které umožňuje nejen široký výklad, ale hlavně širokou a silně zneužívanou možnost umlčovat a přísně trestat nejpřirozenější lidskou vlastnost, díky které existuje pokrok a vývoj. Jedině tím, že někdo pochyboval, když se to nesmělo, dnes víme, že Země není plochá a není středem vesmíru.
Za tento přirozený projev lidského mozku se dnes v této zemi trestá. A opravdu velmi přísně. Až tři roky. Mimochodem na stejnou dobu půjde do vězení ten, kdo ... jinému mučením nebo jiným nelidským a krutým zacházením působí tělesné nebo duševní utrpení (§259a - Mučení a jiné nelidské a kruté zacházení) nebo ten, kdo za války poruší předpisy mezinárodního práva tím, že nelidsky zachází s bezbranným civilním obyvatelstvem, utečenci, raněnými, s příslušníky ozbrojených sil, kteří zbraně již složili, nebo s válečnými zajatci (§263 – Válečná krutost). Připadá vám výše trestu za pouhé pochybování adekvátní, zvlášť v porovnání s trestem za mučení nebo za válečné zločiny?
To slovíčko zpochybňuje je před slovem popírá a je následováno slovem schvaluje a umožňuje klást mezi ta tři slova rovnítko. To je nesmírně nebezpečné zploštění tří slov. Stírá mezi nimi rozdíly. Jenže pochybovat přece neznamená schvalovat či popírat.
"Kdo schvaluje atentát na Reinharda Heydricha, bude popraven," vybavuje se mi věta hlášení městského rozhlasu z filmu Vyšší princip. Jenže my jsme dnes v jistém smyslu dále, než tenkrát. Tenkrát se trestalo za schvalování. Jen těžko si dovedeme představit hlášení "Kdo pochybuje o škodě, která vznikla Třetí řísi smrti Reinharda Heydricha, bude popraven."
To, že ta tři slova s naprosto různým významem následují těsně po sobě, není náhoda. A co víc, oni vsunuli zločin pochybování mezi zločiny proti lidskosti! Opravdu, je to v Hlavě desáté: Trestné činy proti lidskosti. Nejzákladnější lidská vlastnost, která nás odděluje od zvířat a jiných nižších organismu, je ve 21. století zařazena mezi zločiny proti lidskosti! Chápete tu zrůdnost?
A o tom je můj proces, proti tomu bojuji. Proti tomu, aby z nás nadělali roboty a stroje.
Článek byl publikován 24.5.2011
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.