Syrský poker Západu

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/05/4385-syrsky-poker-zapadu.htm

Dmitrij Sedov

Vše probíhá podle předpovědí expertů, zabývajících se analýzou politiky Západu ve vztahu k zemím „nedostatečně vyvinutého světa“. O tom, že sankce vůči Sýrii neodvratně hrozí, jsme psali již před týdnem. A 18. května byly sankce zavedeny.

Prezident Barack Obama sdělil, že Bashar Assad a šest jeho nejbližších jsou cílem „trestu“ ve formě zmrazení prostředků v amerických bankách a zákazu pro všechny Američany mít s nimi něco společného. Prý je nutné je potrestat za to, že Assad použil síly proti pokojným demonstrantům. Minulý měsíc byly zavedeny sankce vůči bratrovi syrského prezidenta Maherovi, jeho bratranci a šéfovi tajné policie.

Samy o sobě sankce vůči Assadovi žádný praktický význam nemají, protože své peníze nemá uložené v amerických bankách. Ale politické pozadí této akce je významné: představitel americké vlády sdělil, že „pro syrského prezidenta nadešel čas, aby provedl politické reformy, nebo odešel“. Pod sankce se dostali také:

- vice-prezident Farouk al-Sharaa

- premiér Adel Safar

- ministr vnitra Mohammed al-Shaar

- ministr obrany Ali Habib

- ředitel vojenské rozvědky

USA neuvalují sankce na prezidenta nezávislé země každý den. Dokonce i hlavy Severní Koreje a Iránu – států uvedených na seznamu sponzorů terorismu – nejsou vystaveny „osobním trestům“. Ale Bashara Assada, který je na základě rozhodnutí představitelů „globální vládnoucí třídy“ zařazen do kategorie „diktátorů“, zařadili do společnosti Muammara Kaddáfího a Aleksandera Lukašenka… Od této chvíle je syrský prezident nepřítelem Spojených států. Dalším krokem bude požadavek na zbavení funkce. Západní poker hrají podle stále stejných pravidel.

Zároveň se sankcemi Washingtonu vůči Basheru Assadovi a 13 dalším význačným syrským politikům jim americký pokerový partner – Evropská unie – zmrazil vklady v evropských bankách a zakázal jim vstup do členských zemí EU. V rozhodnutí Bruselu se praví, že v případě zhoršení situace v Sýrii budou následovat další, tvrdší sankce.

A náhle se na nebi nad Sýrií objevil přízrak „bezletové zóny“, kterou nařídí západní bojovníci za práva pouličních demonstrantů.

Pravda, zasedání v Bruselu neproběhlo hladce. Německo a Francie musely silně přitlačit na Kypr, aby s těmito sankcemi souhlasil. Kypřané mají se syrskou vládou tradičně dobré vztahy.

Proti dalšímu rozšíření sankcí vůči Sýrii se vyjádřilo Turecko. Po setkání tureckého premiéra R. Erdogana s velvyslancem USA v Turecku oficiální představitel tureckého ministerstva zahraničí sdělil, že Sýrii je třeba poskytnout čas na provedení poklidného přechodu k reformám. Turci se dlouho zdráhali odsoudit použití síly proti účastníkům pouličních nepokojů v Sýrii, a když to nakonec udělali, tak došlo ke zhoršení diplomatických vztahů s Damaškem. Turecko je soused Sýrie a Turci lépe než ostatní chápou, co se děje, a nemohou se neobávat, že jednou i oni budou mít co do činění s „poklidnými demonstranty“.

Mezitím dal Bashar Assad příkaz provést školení policistů na téma „lokalizace pouličních nepokojů“. Rovněž řekl, že Sýrie krizi překonala a nepokojům je téměř konec. A náhle se začaly objevovat zprávy a rozehnání demonstrace ve městě Tal Kalah na hranici s Libanonem policií a o údajné smrti 27 lidí.

Izrael, kterému hoří koudel u zadku, vyhodnocuje západní poker opatrně. „Sýrie je náš soused a nepřítel, který však udržuje hranice klidnými,“ řekl izraelský vice-premiér Dan Meridor. „I když podporuje teroristické skupiny z Damašku a Iránu. Nenařizujeme druhým zemím, jak mají vládnout svým národům, ale to, co se děje v Sýrii, je součásti vlny, valící se arabským světem… Nevíme, kde se tato vlna zastaví.“

Někteří izraelští politici se bojí, že na pozadí zhoršení situace v Sýrii se bude v Izraeli aktivizovat Hizballah. Samozřejmě, že ne bez souhlasu Assada. Bývalý izraelský ministr zahraničí Alon Liel se domnívá, že v případě odstoupení Assada se na jeho místo mohou dostat extremisté. „Pokud dojde ke změnám, tak ne k lepšímu,“ říká. „Aktivisté demokracie nemohou půtky vyhrát. Je to pouze nevelký segment syrské společnosti. Jsou zde ještě islamisté, Kurdové, další kmeny a aktivisté na Facebook. A v Sýrii zvítězí Facebook jen stěží.“

Západní falešný hráč přešel na riskantní hru. Sázky proběhly, syrský prezident je odsouzen k sesazení. Co se dokoupí nikdo neví. Nevědí to ani hráči, protože jim za zády pozorně sledují hru Irán, Palestinci a další zainteresované síly. „Řízená nestabilita“ v Sýrii se ještě Západu vymstí tak, jak ani oni sami netuší. Stačí vzpomenout na hnutí Taliban, zplozené Američany a Brity. Nyní anglosaští rodiče Talibanců žádné pilulky na tento bolehlav nemají.

Článek Сирийский покер Западаvyšel na serveru fondsk.ru 19. května. Překlad redakce

Článek byl publikován 21.5.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.