IAO - nejvážnější ohrožení našeho soukromí

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2002/11/438-iao-nejvaznejsi-ohrozeni-naseho-soukromi.htm

Vladimír Stwora

Slyšeli jste někdy zkratku IAO? Znamená Information Awareness Office a je to nový ambiciózní projekt agentury DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) zaměřený proti teroristům a financovaný americkou vládou. Tento projekt má potenciál stát se nejnebezpečnějším a největším ohrožením soukromí a občanských práv nejen občanů Spojených států, ale celé planety Země.

IAO má zajímavé a velmi výstižné logo. Podívejte se na obrázek. Oko, které vidí vše a nic mu neujde, oko hledící z vrcholu pyramidy na zeměkouli. Toto logo s okem není ovšem novinkou. Stejné najdete i na dolarových bankovkách. Tam jde o starý symbol a jeho mínění je zcela jasné: Oko Boží.

Jeden se musí ptát, co vlastně chtěli naznačit tvůrci projektu IAO, když použili stejný symbol? Je v tom skrytý význam? Máme tomu rozumět tak, že IAO, stejně jako vševědoucí Bůh nad námi, ví o nás všechno?

Projekt IAO o sobě prozrazuje toto:

IAO mise: Projekt DARPA IAO bude ...[kráceno] ...čelit asymetrickým hrozbám formou [ikona projektu IAO]dosažení absolutní informační všímavosti potřebné pro předvídání, varování při ohrožení národní bezpečnosti a při procesu rozhodování.

Vize IAO: Nejvážnější asymetrické ohrožení, kterému Spojené státy čelí, je terorismus, hrozba charakterizována kolekcí lidí organizovaných ve volné, nevázané a nejasné síti, kterou je nesnadno odhalit a definovat. IAO hodlá vyvinout takovou technologii, která umožní porozumět snahám a cílům takových sítí a odhalit jejich plány. V dalším kroku pak potenciálně definovat příležitosti pro přerušení nebo úplnou eliminaci těchto plánů. K účinnému a výkonnému dosažení těchto cílů musíme prosazovat sdílení, kolaboraci a dedukci k tomu, abychom byli schopni konvertovat mlhavá a nejasná data na jasné informace a dále na možné odvetné zásahy. IAO toho hodlá dosáhnout vývojem takových technologií, komponentů a aplikací, které budou produkovat prototypové systémy. Příklady technologií včetně:

  • Spolupráce a sdílení přes sítě TCP/IP napříč hranicemi firem, agentur a vládních i soukromých organizací
  • Velkou distribuovanou zásobárnu (myslí se databáze) s dynamickými schématy (myslí se vyhledávání podle různých klíčů), které mohou být uživatelem libovolně měněny
  • Automatický strojový překlad cizích jazyků a systém k rozeznání mluveného slova
  • Biometrická data člověka
  • Systém bude mít schopnost zlepšovat svůj vlastní program formou automatického "učení se", analýzy vlastních předchozích chyb
  • Mapování a detekce anomálií v modelu chování
  • Rozpoznání smyslu sdělení v původním jazyce
  • Analýza vztahů a vazeb mezi lidmi, vytvoření modelů chování jednotlivců
  • Předpověď události, schopnost vyvinout motor pro výstavbu modelů
  • Strukturovaná argumentace a průkazně podložené úvahy
  • Schopnost vytvářet dějovou návaznost, schopnost pamatovat si obvyklé chování jednotlivců a zaznamenat změny v tomto chování
  • Subsystémy obchodních pravidel pro řízení přístupu a management procesů
  • Biologicky inspirované algoritmy pro řízení agentů

Je nesnadné čelit teroristickým hrozbám. Momentálně jsou teroristé schopni volně se pohybovat po světě, ukrývat se je-li to nutné, hledat a nacházet sponzorování a podporu, operovat v malých nezávislých buňkách, udeřit nepravidelně, využívat reakcí mas k tlakům na vlády států. Tato forma vedení války - nepříliš intenzivní v jednom místě, roztroušená na velké ploše - zanechává za sebou určité informační stopy, pro jejichž detekci ovšem naše současná výzvědná infrastruktura a další vládní agentury nejsou dostatečně připraveny. Při všech předchozích útocích zanechali za sebou teroristé zjistitelné stopy, většinou však byly objeveny až po útoku. I kdybychom tyto stopy dokázali najít dříve a snadněji, naši protiteroristickou obranu zajišťuje příliš mnoho agentur, organizací na různých úrovních státní správy. K úspěšně vedenému boji s terorismem musíme zřídit novou výzvědnou infrastrukturu, která těmto organizacím a agenturám umožní efektivně sdílet mezi sebou informace, a novou informační technologii zacílenou na odhalení teroristů, jejich aktivit a jejich podpůrných systémů. Tento problém je neobyčejně těžký. Teroristé totiž sami vědí, jak jsou zranitelní, a snaží se utajit své chystané plány a své možnosti. Klíčem k boji s terorismem je informace. Mezi elementy tohoto řešení patří získávání mnohem širšího spektra dat než jaké momentálně získáváme, dále objevení informačních elementů v těchto datech, vytvoření modelů hypotéz a následná analýza těchto modelů v prostředí spolupráce za účelem vyšetření nejpravděpodobnějších scénářů, současných i budoucích. DARPA už sponzorovala určitý výzkum na tomto poli, ale další výzkum a vývoj je nutný k urychlení, integraci, rozšíření a automatizaci současného přístupu.

Právě přečtené je překladem oficiálního textu na úvodní stránce projektu IAO. Je to těžký jazyk, pokusme se říci to jednodušeji. Dobře to popsal William Safire z New York Times v článku You Are a Suspect (Nenajde-li se tento odkaz, pak zde je kopie zmíněného článku přímo na Zvědavci: You Are a Suspect):

Každou koupi kreditní nebo debitní kartou, každý recept od lékaře, každou navštívenou webovou stránku, každý email, který jste dostali nebo odeslali, každou známku na vysvědčení, každý vklad do banky, který jste kdy provedli, každou cestu, kterou jste si někdy rezervovali - všechny tyto transakce a veškerá komunikace půjdou do virtuální centrální databáze amerického ministerstva obrany.

Jak dále vyplývá z článku v New York Times, šéfem projektu IAO je John Poindexter. Muž, který v Reaganově administrativě pracoval jako poradce pro národní bezpečnost a v roce 1990 byl soudem uznán vinným z pěti těžkých, hrdelních zločinů, mimo jiné z lhaní kongresu a lživého svědectví pod přísahou. Odvolací soud jej osvobodil, protože dostal od kongresu imunitu. Poindexter stál mimo jiné v pozadí skandálu s tajným prodejem raket do Iránu a z takto získaných peněz financování kontrarevoluce v Nikaragui.

New York Times dále porovnávají projekt IAO s USA Patriot Act: Ani horkou jehlou spíchnutý a narychlo přijatý USA Patriot Act, který zlikvidoval 15 zákonů na soukromí, nejde tak daleko jako projekt IAO. Požaduje totiž, aby vláda informovala alespoň rámcově o svých odposlouchávacích aktivitách kongres a soudy. Ale v případě IAO není žádná kontrola. Poindexter se chystá zbourat stěny mezi komerčním čmucháním a tajnými dotěrnostmi vlády. Konečně se naplňuje jeho dvacet let starý sen: mít moc "kutat" informace a čmuchat kolem každé veřejné i soukromé aktivity každého občana. Je jasné, že projekt, ač se v první fázi bude zaměřovat na občanu Spojených států, je od počátku vyvíjen tak, aby byl schopen sledovat aktivity všech obyvatel kdekoliv na světě.

Poindexter dostal zatím k vytvoření obří databáze pro 300 milionů Američanů 200 milionů dolarů.

K tomuto tématu mě přivedl článek v kuro5hin Scientia Est Potentia. Klikněte si na odkaz a přečtěte si diskuzi za článkem (v angličtině). Lidé berou IAO vážně. Opět se v diskuzi vynořila otázka, kam lze ze Spojených států utéct. Odpověď je stále zřejmější: není kam.

Článek byl publikován 26.11.2002


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.