Irák je americká kolonie, které vládne islámský režim, říká Sádí Júsuf

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/04/4339-irak-je-americka-kolonie-ktere-vladne-islamsky-rezim-rika-sadi-jusuf.htm

Petr Cironis

Proslulý irácký básník Sádí Júsuf (anglická transkripce jeho jména je Saadi Youssef nebo Saadi Youssof) v úterý během rozhovoru s rozhlasovou stanicí Český rozhlas řekl, že už necítí, že by patřil do Iráku, že Irák je v současnosti americkou kolonií, jíž vládne islámský režim, a že kromě vzpomínek na dětství ho s jeho vlastí už nic nepojí. Rozhovor v Českém rozhlasu se konal poté, co Júsuf získal na Festivalu spisovatelů konaném 16. – 20. dubna v Praze Cenu Spirose Vergose za svobodu projevu.

„Už necítím, že je Irák moje země. Pamatuji si Irák jako svobodnou a nezávislou zemi a ne jako kolonii nebo okupované území. Dnes cítím, že Irák je americká kolonie. Irák, ve kterém jsem byl zvyklý žít, byl sekulární a liberální zemí, ale dnes se z něj pod vládou islámského režimu stala islámská republika. Nemůžu se s touto skutečností smířit a neumím si sebe už jako součást této země představit. Teď mám britský pas a necítím k Iráku žádný vztah. Alespoň mám nějaké vzpomínky z dětství, které čas od času použiji ve svých básních, to je vše, co zbylo z mého Iráku.“

Básník je podle Júsufa člověk, „který svými cíli činí svobodu, krásu a lepší život. Pravý umělec musí bránit krásu života a přírody a musí se učit kráse.“

Prominentní irácký básník má v repertoáru 3 000 tištěných stran poezie. „Mé zkušenosti a můj věk mi vnukají pocit, že abych mohl být zodpovědnější jako umělec, budu muset vyvinout mnoho úsilí a změnit některé ze svých stylů psaní a začít psát o nových tématech.“

Sádí Júsuf se narodil v Abí al-Chásib u Basry v roce 1934. V Basře vychodil střední školu a později získal titul bakalář v oboru arabské literatury a pracoval jako učitel a novinář. Irák opustil koncem 70. let, když se k moci dostal Saddám Husajn. Žil pak v řadě zemí a v roce 1999 zakotvil ve Velké Británii.

Je považován za jednoho z nejvýznamnějších současných arabských básníků a získal mnoho ocenění jako např. Cenu Sultána al-Uwajse, Italskou mezinárodní cenu, Kavafisovu cenu (od Řecké asociace) a v roce 2005 získal Cenu Feronia jako nejlepší zahraniční autor.

Od roku 1952 Júsuf vydal 35 sbírek poezie a přeložil romány a básnické sbírky mnoha světových autorů. Vydal také mnoho románů a povídek a jeho díla byla přeložena do cizích jazyků.

Zdroje:

Článek byl publikován 25.4.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.