BRICS a přestavba světa

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/04/4334-brics-a-prestavba-sveta.htm

Leonid Ivašov

Zdá se, že poprvé za posledních deset let specialisté na geopolitiku, zastávající pozice civilizačního přístupu k analýze světových událostí, pocítili skutečné naplnění myšlenek N. J. Danilevksého, O. Spenglera, a A. D. Toibyho, kteří tvrdili, že přijde čas, kdy se subjekty světové politiky stanou etnika a státy a kulturně-historické typy, čili civilizace.

Na čínském ostrově Hainan se sešly hlavy pěti států, členů BRICS. Mohlo by to vypadat jako běžná událost: ve světě je nemálo různých uskupení států spojených společnými zájmy. Nicméně BRICS je podle mého názoru něco zvláštního: jsou to státy-cihly světových etnicko-kulturních společenství, civilizací. A dohody, dosažené na setkání vůdců Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, představují konkrétní začátek přestavby světového řádu, přímou výzvu nárokům globální finanční elity západu na nadvládu opřenou o dolar a vojenskou sílu.

Již dávno není žádným tajemstvím, že USA si díky tištění bezobsažného (v podstatě falešného) dolaru, kdy to ještě nazývají světovou rezervní měnou, desítky let zabezpečovaly bohatý život a rozvoj. Přitom přikrmovaly své oddané spojence a satelity. Země, které se po rozpadu SSSR pokusily provést samostatnou politiku a působit mimo rámec zóny amerického dolaru, byly vystaveny obrovskému komplexnímu nátlaku, a země, které se proti dolaru „postavily“, byly zničeny. Irácký prezident Saddam Hussein, který zakázal oběh americké měny v zemi a účtování ropy v dolarech, byl zničen spolu se zemí, kterou vedl. Muammar Kaddáfí začal s procesem prodeje ropy a plynu místo za dolary za zlaté dináry, a okamžitě byl bombardován. Také Irán, který upustil od dolaru, se stal okamžitě cílem Američanů, a aby nebyl vystaven vojenské agresi, byl nucen zmírnit svůj proti-dolarový postoj.

Nicméně co mohou učinit finanční impéria Rothschildů a Rockefellerů, opírající se o svoji teritoriální základnu – Spojené státy – proti pěti největším kulturně-historickým společenstvím, představujícím státy, z nichž tři jsou jaderné mocnosti a dva k tomu nemají daleko, o celkovém počtu obyvatel představujícího téměř polovinu lidstva? Násilné akce jsou vyloučeny, barevné revoluce se zadrhávají, organizace finanční a ekonomické krize je práce klopotná a nepříjemná, protože zasahuje vlastní řady.

Země BRICS mají nezbytné zdroje nejen pro přežití (v podmínkách rostoucího nedostatku uhlovodíků, potravin, pitné vody a elektřiny), ale také pro dynamický rozvoj, což nelze říct o Evropě a USA. Přechod na úvěrování mezi zeměmi BRICS v národních měnách silně snížilo závislost na USA a obecně na západu. A to je jen první krok, nevelká část nového geopolitického projektu. Vyjádření BRICS ohledně Libye je zatím pouze náznakem politických „odvetných opatření“ proti západu, pokud nepřestane se svoji násilnou expanzí východním směrem. Pan Hu navíc podrobil kritice americkou vládu kvůli porušování lidských práv Americe a varoval Washington před vměšováním se do vnitřních záležitostí Číny. Vzhledem k tomu, že v USA žije více než 13 milionů Číňanů, dostatečně loajálních Pekingu, je to více než vážné varování.

Pokud máme mluvit o následujících krocích „velké“ pětky, pak je zde následující logická koncepce:

Směr geopolitických posunů ve světě určují dnes dva procesy. Zaprvé, pokusy nastolit jakýmikoliv, dokonce i nejvíce protilidskými prostředky jednopolární světový řád, kde budou vládnout peníze a vojenská síla. Právě za účelem vytvoření takového světového řádu se organizují krize, války, hladomor a jiná utrpení, aby se prostřednictvím strádání velkých mas lidí lidstvo přivedlo k názoru, že je nutné vytvořit celosvětovou vládu, ve které budou „šéfovat“ největší bankéři a finanční impéria.

Druhým procesem je vytváření alternativního světového řádu, vyrovnanějšího a spravedlivějšího; s jiným, zcela přirozeným smyslem života, v harmonii s přírodou; s jiným typem ekonomiky a finančního systému; s jinou organizací společenského života atd. Protože jednotlivé státy a jejich vlády ztratily možnost postavit se globálnímu finančnímu monstru, přicházejí do arény boje za přežití lidstva světové civilizace, které začínají koordinovat své úsilí, a v tomto ohledu je BRICS jedním z prvních pokusů. Vedle ní je zde SCO, a je docela možné jejich sloučení nebo těsná spolupráce. Poznamenám, že zde máme co dělat s procesem vstupu na první pozice ve světové politice a světové ekonomice civilizací východního typu, se zcela, oproti západu, odlišnými duchovně-morálními hodnotami, standardy života a principy sociální organizace. A tento proces je nevyhnutelný, v důsledku zákonitostí geopolitických změn na planetě.

Charakteristickými rysy nového uspořádání světa se musí stát: rozvoj morálních principů u jakékoliv činnosti člověka, méně egoismu, více kolektivního přístupu k řešení globálních a regionálních problémů, hospodárný vztah k přírodním zdrojům planety a přesun těžiště formování člověka od konzumní orientace na duchovní a intelektuální hodnoty. Současné aktivní pokusy o vnucení univerzálního náboženství (s jeho pomocí je snazší budovat jednopolární svět) typu „new age“ se nezdaří. Jednota nového uspořádání světa se bude stavět na „rozkvětu mnohotvárnosti“.

Úspěch procesu, který začal na ostrově Hainan, bude v mnohém záviset na vědecky zformulovaných cílech, koncepcích a strategiích. A to je záležitost především oboru geopolitiky. Čínští přátelé vytvořili po vzoru ruské Akademie geopolitických problémů odpovídající struktury, kterým dali navíc státní charakter. Existují silná geopolitická centra v Indii, zajímavá je i geopolitická doktrína indického státu. Pro Rusko je rozvoj a zvyšování geopolitické síly BRICS životně důležité nejen pro získání samostatného mezinárodního statutu, ale i pro zachování jeho státnosti a teritoriální celistvosti.

Hodně štěstí, BRICS!

Leonid Grigorjevič Ivašov je prezidentem akademie geopolitických problémů a profesorem Moskevské státní lingvistické univerzity.

БРИКС и переустройство мира vyšel 15. dubna na Fondsk.ru. Překlad L. Janda.

Článek byl publikován 20.4.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.