Japonská jaderné krize: zaměstnanci „prohrávají závod“ o záchranu reaktorů

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/03/4287-japonska-jaderne-krize-zamestnanci-prohravaji-zavod-o-zachranu-reaktoru.htm

Zaměstnanci jaderné elektrárny postižené zemětřesením ztrácejí půdu pod nohama v boji za záchranu továrny poté, co se radioaktivní jádro jednoho reaktoru zřejmě protavilo přes dno obalové nádoby.

Jádro reaktoru číslo dvě v závodu Fukušima patrně taje na betonové podlaze, podle odborníků hrozí nebezpečí radioaktivních plynů uvolňujících se do okolí.

Richard Lahey, vedoucí výzkumu bezpečnosti reaktorů v General Electric, v době, kdy společnost instalovala jednotky ve Fukušima, řekl, že pracovníci, kteří čerpali vodu do tří reaktorů ve snaze zabránit roztavení palivových tyčí, zřejmě "prohráli závod" o záchranu reaktoru.

„Údaje, které máme, ... naznačují, že se jádro propálilo přes dno nádoby v jednotce dva a alespoň část obsahu reaktoru je dole na podlaze,“ řekl deníku.

"Doufám, že se mýlím, ale to je určitě to, co důkazy naznačují."

Naoto Kan, japonský premiér, včera vyhlásil stav "maximální pohotovosti", jak země bojuje o překonání kombinovaných katastrof, zemětřesení síly 9 Richterovy stupnice, tsunami a jaderné havárie.

"Od nynějška budeme pokračovat ve stavu nejvyšší pohotovosti," řekl. Výzva pana Kan přišla poté, co Tokyo Energy Power Company (TEPCO), provozovatel zařízení Fukušima, potvrdil, že plutonium bylo poprvé zjištěno ve dvou z pěti vzorků půdy. Podle TEPCO úroveň plutonia lidské zdraví neohrozila, ale odborníci konstatují, že objev plutonia v půdě naznačuje, že těsnost reaktoru byla porušena.

"Plutonium je prvek, který je vyzařován při vysokých teplotách, a je také natolik těžký, že neuniká snadno," řekl Hidehiko Nishiyama, zástupce ředitele Jaderné japonské a průmyslové agentury pro bezpečnost. "Takže v případě, že se plutonium dostalo z reaktoru ven, znamená to poškození ochranného pláště. A pokud je původní izolace systému porušena, zvyšuje to závažnost této nehody. "

Panují obavy, že část plutonia z vyhořelých palivových tyčí uskladněných v závodě, nebo z poškozeného reaktoru č. 3, který jako jediný používal plutonium v palivové směsi, může proniknout do půdy.

I přes nebezpečí stovky zaměstnanců a hasičů i nadále pracují na směny ve stále náročnějších podmínkách. Podle deníku Mainichi, spí v "v budově odolné vůči zemětřesení", kde jsou podlahy pokryté olověnými pláty, které mají ochránit před zářením přítomným v budově.

„Pracovní prostředí je velmi těžké,“ řekl Kazuma Yokota, vedoucí jaderného zařízení úřadu inspekce dohlíží na závod.

Japonská vláda čelí tlaku na další rozšíření stávající zóny evakuace, která se v současné době rozšiřuje na 30 kilometrů. Existují obavy, že desítky tisíc obyvatel, kterým nařídili opustit oblast, se z důvodu kontaminace nikdy nebudou moci vrátit. „Svou půdu možná zdědili od svých předků a mají k ní hluboký vztah,“ říká Tomo Honda, člen zastupitelstva kraje v okolí Fukušima.

„Prvním krokem bude vlastně říci těmto uprchlíkům, že nemohou zpátky, ale lidé dosud nečelí této realitě.“

Odhaduje se, že 70 tisíc lidí opustilo evakuační zóny a 130 tisíc obyvatel žijících až 30 kilometrů daleko bylo vyzváno k odchodu, nebo zůstalo doma. Přibližně 40 obyvatel, kteří žijí ve dvacetikilometrové bezpečnostní zóně, své domovy opustit odmítlo.

Japan nuclear crisis: workers 'losing race' to save reactor vyšel 29. března na britském Telegraph.

Článek byl publikován 30.3.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.