Pošle den hněvu 11. března v Saúdské Arábii cenu ropy do bezprecedentního teritoria?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/03/4247-posle-den-hnevu-11-brezna-v-saudske-arabii-cenu-ropy-do-bezprecedentniho-teritoria.htm

Cena ropy se chystá být ekonomickým příběhem roku 2011 číslo jedna, a právě teď směřují oči investičního světa k vývoji situace v Saúdské Arábii a pečlivě ji sledují. Všechny ostatní revoluce poslední doby na Středním východě byly organizovány po internetu, a nyní jsou všude na Facebook a Twitter výzvy ke „dni hněvu“ v Saúdské Arábii, který má proběhnout 11. března. Saúdská monarchie se pokouší odvrátit všechny protesty tím, že slibuje poskytnout 37 miliard dolarů v rámci „dávek“ lidem, a tím, že veřejně prohlašuje, že jsou specificky zakázány všechny politické demonstrace. Navíc rozmísťuje saúdská vláda tisíce bezpečnostních jednotek do různých potenciálních „horkých míst“ v celé zemi.

Doposud toho podobná opatření při potlačení nepokojů v ostatních zemích Středního východu mnoho nezmohla, ale Saudská Arábie bude skutečným testem revolučního zápalu, který tento region zachvátil. Saúdové mají dlouhou historii brutálních represí vůči vlastním lidem. Prostě se s tím nepářou. Takže revoluce v Saúdské Arábii nebude zdaleka tak „snadnou“, jako v Tunisu, Egyptě nebo Libyi. Nicméně pokud se revoluce Saúdskou Arábií přežene, pošle cenu ropy do bezprecedentního teritoria. Saúdská Arábie je světovým vývozcem ropy číslo jedna, a pokud budou její ropná pole uzavřena, byť i na krátkou dobu, bude to mít dramatický dopad na globální ekonomiku. Protože svět je již nyní na pokraji velké krize státních dluhů, poslední věcí, kterou potřebuje, je, aby cena ropy začala mířit do stratosféry.

Právě teď si investiční svět není jistý, co si má o tom všem myslet, a finanční trhy nemají rády nejistotu. Jedna opravdu špatná zpráva by mohla poslat trhy na celém světě do krachu.

Spekulace u ropných futures opravdu bují. Nedávná zpráva CNN uvedla následující:

Spekulační horečka je tak pozoruhodná, že velké obchodní firmy mají nyní až dvojnásobek otevřených dlouhých kontraktů, než kolik jich měly v r. 2008, kdy ropa v létě vyšplhala na 147 dolarů, což je vývoj, který buď věstil, nebo způsobil globální ekonomickou krizi, v závislosti na tom, jak se na to díváte.

Především, počet investorů, kteří sázejí na to, že revoluce v Saúdské Arábii pošle cenu ropy až na 200 dolarů za barel, v posledních dnech explodoval.

200 dolarů za barel?

Skutečně lidé sázejí na to, že se to stane?

Historickým rekordem je pouhých 147 dolarů. Jen před pár měsíci bylo pro většinu ekonomů zcela nemyslitelným, že by mohli potenciálně v r. 2011 vidět 200 dolarů.

Ale bylo by chybou předpokládat, že naplno propuknutá revoluce v Saúdské Arábii zaručeně přijde. Pamatujte, je to země, která má velmi, velmi dlouhou historii upírání i těch nejzákladnějších svobod svým lidem.

Například je v Saúdské Arábii přísně zakázáno praktikování jakéhokoliv jiného náboženství, než islám. Ze zákona není občanům Saúdské Arábie dovoleno měnit náboženství. Dokonce i zahraničním návštěvníkům je zakázáno otevřeně praktikovat jakékoliv jiné náboženství. Je to naprosto jiný svět. V Saúdské Arábii nemůžete jít do obchodu a koupit si bibli. V podstatě pokud se v Saúdské Arábii pokusíte rozdávat bible, skončíte ve vězení.

Usekávání hlavy a další brutální veřejné popravy se v Saúdské Arábii pořádají dodnes.

Takže pokud máte v plánu být revolucionářem v Saúdské Arábii, měli byste si raději nasadit své tvrdé kalhoty, protože Saúdové hrají tvrdě.

Většina zbytku světa zoufale doufá, že k revoluci v Saúdské Arábii nedojde, protože globální ekonomická situace je prekérní, a to v nejlepším případě.

Pokud cena ropy v Evropě způsobí výrazné ekonomické zpomalení, může to mít nyní globální dopady. Moody’s Investors Service nedávno skrouhnula rating řeckého dluhu o tři stupně, až na B1. Ale Řecko není zdaleka jediné. V těchto dnech shledává mnohem dražším financovat svůj dluh několik evropských vlád. Stojíme na prahu velké krize evropských státních dluhů a chaos na Středním východě by mohl docela dobře být právě tou věcí, která spustí paniku.

Spojené státy by mohly pocítit nárůst ceny ropy ještě více, než Evropa, protože americká ekonomika je tak rozložená a tak silně závislá na produktech ze zahraničí.

Věděli jste, že v 60. letech pocházelo ze zahraničí pouze 8% věcí, které Američané nakupovali, ale že dnes je v zahraničí vyráběno 60% věcí, které Američané nakupují?

Je to pravda.

Takže co by se stalo, pokud by se náklady na přepravu tohoto zboží náhle zdvojnásobily? Všechny výrobky, které kupujeme, musí být nějak přepraveny, a nárůst dopravních nákladů bude přenesen na americké spotřebitele.

Ale pravdou je, že tato bolest zde již je. Již nyní miliony amerických rodin začínají pociťovat velmi skutečnou ekonomickou bolest plynoucí z chaosu na Středním východě.

Od 18. února do 4. března vzrostla cena benzínu ve Spojených státech o 33 centů. Šlo o největší dvoutýdenní nárůst v historii.

Au.

Nárůst ceny ropy má rovněž jisté širší ekonomické důsledky.

Čím výše cena ropy roste, tím větším se stává náš obchodní deficit. Jak se obchodní deficit zvětšuje, znamená to, že ze země odchází více peněz a méně peněz jde na podporu amerických firem a amerických pracujících. Když američtí pracující ztratí práci, znamená to, že již nevytváří bohatství a neplatí daně. Místo toho se stávají odsávačem systému, protože začínají dostávat vládní dávky.

Když přestanou být produktivními a daně platícími miliony Američanů a změní se na případy nezaměstnaných, způsobí to, že se náš federální deficit stane ještě větším.

Většina Američanů nechápe, jak spojenými náš obchodní deficit a federální rozpočtový deficit skutečně jsou. Jeden krmí druhý.

Bohužel Federální rezervy si, zdá se, myslí, že řešením jakéhokoliv ekonomického problému dnešních dnů je tištění více peněz.

Podle prezidenta Fedu v Atlantě Dennise Lockharta, pokud vzroste cena ropy dostatečně, donutí to Federální rezervy k ještě většímu kvantitativnímu uvolňování.

Opravdu?

Jedním z důvodů, proč cena ropy a dalších komodit v posledních šesti měsících rostla, je právě toto bezohledné tištění peněz.

Lockhart nyní říká, že kvůli zvýšení ceny ropy budou muset tisknout více peněz?

Nakolik je to bizarní?

Bohužel i několik dalších vrcholových představitelů Fedu utrousilo v poslední době narážky na „QE3“. Vypadá to, jako by šílenství nemělo brát konce.

Doufejme, že se k tomu Fed neuchýlí, protože americký dolar již tak padá dost rychle.

V každém případě bude rok 2011 zcela jistě velmi zajímavým.

Dokonce i kdyby v Saúdské Arábii k revoluci nedošlo, cena ropy bude pravděpodobně nadále pomalu růst, jak tomu byl v posledních měsících.

Ale pokud v Saúdské Arábii propukne plnohodnotná revoluce, může to, a to doslova, změnit globální ekonomiku přes noc. Celý světový finanční systém by byl uvržen do chaosu.

Ropa je krví světové ekonomiky. Bez nepřerušovaných dodávek velmi levné ropy by se život, jak ho známe, dramaticky změnil. Většina z nás prostě předpokládala, že budeme vždy žít ve světě, kde bude vždy nekonečná zásoba velmi levné ropy.

No, časy se mění.

Raději byste se měli připoutat, protože to bude ostrá jízda.

Článek byl publikován 10.3.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.