Americký tajný plán na vyzbrojení libyjských rebelů

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/03/4242-americky-tajny-plan-na-vyzbrojeni-libyjskych-rebelu.htm

Robert Fisk

Saudská Arábie zatím na americkou žádost, aby dodala zbraně povstalcům v Libyi, nereagovala.

Ve snaze vyhnout se americké vojenské účasti v Libyi v případě dlouhých bojů mezi Kaddáfího režimem a jeho protivníky požádali Američané Saudskou Arábii, jestli by mohla dodat zbraně rebelům v Benghází. Saudské království, které nyní v pátek čeká „den hněvu“ ze strany 10% šíitské muslimské komunity, přičemž jsou všechny demonstrace zakázány, zatím na vysoce utajovanou žádost Washingtonu nereagovalo, ačkoliv král Abdullah osobně libyjského vůdce nenávidí, protože se ho pokusil před více než rokem zavraždit.

Žádost Washingtonu je v souladu s další americkou vojenskou spoluprací se Saudy. Královská rodina v Jeddah, která byla silně zapletena do skandálu Contra za Reaganovy vlády, poskytla okamžitou podporu americkým snahám vyzbrojit bojůvky válčící se sovětskou armádou v Afghánistánu v r. 1980, a později – ke zlosti Američanů – financovala a vyzbrojovala Taliban.

Ale Saudové zůstávají pro Američany jediným arabským, strategicky umístěným spojencem, schopným dodávat zbraně militantním skupinám v Libyi. Jejich pomoc by Washingtonu umožnila dementovat jakékoliv vojenské zapojení do řetězce dodávek – ačkoliv zbraně by byly americké a placené Saudy.

Saudům bylo řečeno, že protivníci Kaddáfího potřebují protitankové rakety a minomety, coby hlavní prioritu, aby zastavili útoky Kaddáfího obrněných jednotek, a střely země-vzduch pro sestřelování jeho bojových letadel.

Dodávky by mohly dorazit do Benghází do 48 hodin, ale musely by být dodány na letecké základny v Libyi nebo na letiště v Benghází. Pokud pak budou skupiny rebelů schopny přejít do útoku a napadnou Kaddáfího bašty na západě Libye, politický tlak na Ameriku a NATO – v neposlední řadě také ze strany republikánských členů kongresu – na vytvoření bezletové zóny by se snížil.

Američtí vojenští plánovači již dali jasně najevo, že taková zóna by si vyžádala americké vzdušné útoky na libyjské funkční, i když silně opotřebované, základny protiletadlových raket, a tím by byl Washington přímo zatažen do války na straně Kaddáfího protivníků.

Již několik dní americká průzkumná letadla Awacs létají kolem Libye, jsou v neustálém kontaktu s řízením letového provozu na Maltě a vyžadují si podrobnosti o letových vzorech v Libyi, včetně cest Kaddáfího soukromého letadla za posledních 48 hodin, kdy toto letadlo před víkendem odletělo do Jordánska a zpět.

Oficiálně bude NATO popisovat přítomnost amerických letadel Awacs jako součást operace Aktivní úsilí po 9/11, která má široký rozsah a mohou v rámci ní být podniknuta vzdušná protiteroristická opatření v regionu Středního východu.

Údaje jsou z Awacsů odvysílávány všem členským zemím NATO, v rámci existujícího mandátu mise. Nyní, kdy byl Kaddáfí znovu do západního slovníku dosazen coby super terorista, lze misi NATO snadno použít pro vyhledávání cílů v Libyi pro případ, že dojde k aktivní vojenské operaci.

Anglický kanál televize Al Jazeera včera v noci odvysílal záznamy pořízené americkým letadlem a odeslané středisku řízení letového provozu na Maltě, kde byly vyžadovány informace o libyjských letech, obzvláště u Kaddáfího letadla.

Americký letoun Awacs, s označením LX-N90441, bylo slyšet, jak v sobotu kontaktuje řídící věž na Maltě a požaduje informace o libyjském letadle Dassault-Falcon 900 5A-DCN na cestě z Ammánu do Mitiga, na vlastní Kaddáfího VIP letiště.

Je slyšet, jak Awacs 07 NATO říká: „Máte informace o letadle s pozicí Squawk 2017 asi 85 mil východně od nás?“

Řízení letového provozu na Maltě odpovídá: „Sedm, vypadá to na Falcon 900, v letové hladině 340, cíl cesty Mitiga, podle letového plánu.“

Ale Saudská Arábie již čelí nebezpečí koordinovaného dne protestů ze strany vlastních šíitských muslimů, kteří, povzbuzeni šíitským povstáním na sousedním ostrově Bahrajn, svolali na pátek pouliční protesty proti vládnoucí rodině al-Saud.

Po odeslání vojenských jednotek a bezpečnostní policie do provincie Qatif minulý týden Saudové oznámili celostátní zákaz veškerých veřejných demonstrací.

Šíitští organizátoři tvrdí, že demonstrace má v plánu se zúčastnit až 20,000 protestujících, v čele s ženami v předních řadách, aby se zabránilo saudské armádě zahájit palbu.

Pokud saudská vláda přistoupí na americký požadavek a zašle zbraně a rakety libyjským rebelům, bude téměř nemožné, aby prezident Obama odsoudil království za jakékoliv násilí spáchané na šíitech v severovýchodních provinciích.

Takže se arabské probuzení, požadavky na demokracii v severní Africe, šíitská revolta a povstání proti Kaddáfímu dostaly do prostoru, který se nachází jen pár hodin od amerických vojenských priorit v regionu.

America's secret plan to arm Libya's rebels vyšel 7. března na britském Independent. Překlad L. Janda.

Článek byl publikován 8.3.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.