Zkáza a beznaděj

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/01/4180-zkaza-a-beznadej.htm

Michael Snyder

Povšimli jste si, že většina Američanů, zdá se, ví mnohem více o amerických celebritách, tančení s hvězdami, Justinu Bieberovi a svých oblíbených sportovních týmech, než o světových záležitostech? Většina Američanů nedokáže dokonce Tunis a Alžír ani najít na mapě, a pokud jim řeknete, že v těchto zemích právě v tento okamžik probíhají potravinové nepokoje, většinu z nich to stejně zajímat nebude. Stali jsme se velmi sebestředným, do sebe zahleděným a sebou posedlým národem.

Poměrně dost lidí obvinilo tuto rubriku z toho, že je posedlá „zkázou a beznadějí“, ale pravdou je, že svět tam venku se skutečně rozpadá. Co máme dělat? Máme všichni strčit hlavy do písku a předstírat, že vše bude dobré? Neměli bychom se pokusit varovat ostatní, aby se mohli připravit na věci nadcházející? Dokud lidé nepochopí, že nás čekají obrovské problémy, nebudou mít motivaci udělat něco významného, a snad někteří z nás, kteří voláme „zkáza a beznaděj“, odvedou dostatečně dobrou práci při popisování toho, co se skutečně děje, že se někteří lidé začnou probouzet a skutečně činit změny.

Většinu Američanů to možná nezajímá, ale potravinové nepokoje, které začínají propukat na celém světě, jsou velmi závažné.

Vzpomínáte si, co se stalo v létě 2008?

Tohoto léta se cena ropy vyšplhala na historické maximum 147 dolarů za barel a způsobilo to výrazný nárůst cen potravin na celé planetě. Náhle si miliony chudých lidí nemohly dovolit se nakrmit a na celém světě vypukly potravinové nepokoje.

No, jsme v r. 2011 a cena ropy nedosáhla ani 100 dolarů za barel, a přesto potravinové nepokoje již začaly.

Násilné potravinové nepokoje byly oznámeny v Tunisu, Alžíru, v Chile a v Mozambiku.

V Tunisu byly nepokoje tak intenzivní, že tuniský prezident, Zine El Abidine Ben Ali, byl nucen odstoupit a uprchnout.

Ano, tak závažnými se již věci stávají.

Bohužel, vypadá to, že globální situace u potravin bude pouze horší.

Austrálie je hlavním producentem potravin a nyní trpí záplavami biblických rozměrů. V podstatě bylo oznámeno, že v jistou dobu záplavy pokryly oblast větší, než Francie a Německo dohromady.

V Brazílii, další potravinářské zemi, strašlivé záplavy zabily doposud přes 500 lidí. Tyto záplavy byly označeny za „nejhorší přírodní katastrofu“ v historii Brazílie.

A mezitím rekordně nízké teploty a rekordní sněhové srážky pustoší zimní sadby na celé severní polokouli.

Ale dokonce již předtím, než toto katastrofické počasí udeřilo, ceny potravin výrazně vzrostly. OSN nedávno oznámila, že globální ceny potravin dosáhly během prosince historického maxima, a světoví vůdci na celé planetě otevřeně vyjadřují obavy ohledně toho, co přinese rok 2011.

Bohužel pravdou je, že trend růstu cen potravin probíhal již určitou dobu. Podle Forbes vzrostla cena kukuřice od června o 94%, sojových bobů o 51% a pšenice o 80%.

Jak mne jeden z mých čtenářů nedávno upozornil, než se cena zemědělských futures promítne v krámu, trvá to obvykle asi šest měsíců. Takže velmi vysoké ceny zemědělských komodit, které vidíme nyní, začnou být skutečně pociťovány na celém světě v polovině roku 2011.

A mimo tohoto všeho nadále přicházejí zprávy o náhlém umírání tisíců ptáků a milionů ryb z celého světa, a nikdo, zdá se, skutečně neví, co to způsobuje.

Chcete ještě trochu zkázy a beznaděje?

A zatím se americká ekonomická infrastruktura kousek po kousku rozpadá.

Spojené státy ztrácejí víc pracovních míst, než Čína. V podstatě Spojené státy ztrácejí i více „zelených pracovních míst“ ve vyspělých technologiích, než Čína.

Evergreen Solar, společnost, která vyrábí solární panely, zavírá svoji továrnu v Devonu v Massachusetts a stěhuje výrobu do Číny. To bude mít za následek ztrátu 800 dobrých amerických pracovních míst.

Ohledně tohoto kroku uvedla společnost v prohlášení následující:

„Výrobci slunečních panelů v Číně dostali výraznou státní a finanční podporu, a díky tomu, spolu s nízkými výrobními náklady, se stali v odvětví cenově jedničkou.“

Nějaký div, že nedávný průzkum mínění zjistil, že 47% Američanů nyní věří, že Čína je hlavní světovou ekonomickou velmocí, zatímco pouze 31% stále věří, že hlavní světovou ekonomickou velmocí jsou Spojené státy?

Jak Amerika nadále ztrácí pracovní místa, miliony Američanů prostě nejsou schopny platit své účty. V podstatě je v tuto chvíli jeden ze šesti Američanů zaregistrován nejméně v jednom vládním programu proti chudobě.

Jak se věci ve Spojených státech rozklížily, mnoho občanů se pokusilo vystoupit a dle svých možností pomoct ostatním, ale nyní v mnoha oblastech země do toho vstupuje vláda a tyto cesty soukromé pomoci zavírá.

Například v texaském Houstonu živil pár Bobby a Amanda Herringovi bezdomovce po více než rok. Nikdy po sobě nezanechali žádný odpad a nikdy to nezpůsobilo žádné problémy.

Ale nyní to město Houston zarazilo.

Proč?

Protože nemají povolení.

Takže budou schopni povolení získat? No, ukazuje se, že městští zastupitelé říkají, že tato akce „nakrm přítele“ musí být s největší pravděpodobností zakázána.

„Radní“ očividně věří, že bezdomovci „jsou nejvíce náchylní na nemoci pocházející z potravin“ a že proto teplá jídla, která jim Herringovi poskytovali, jsou potenciálně nebezpečná.

Věříte tomu?

To se stane, když se politická korektnost a byrokracie vymknou kontrole.

Nyní je protizákonné jít a nakrmit bezdomovce?

Co se z Američanů stává?

Jak se ekonomika dále rozpadá, železné sevření vlády bude pravděpodobně stále těsnější, jak se bude zoufale snažit udržet řád.

Ale opravdu potřebujeme dávat pokuty 6letým?

Ano, čtete správně.

Podle jedné nedávné zprávy policie v Texasu dala během posledních šesti let „1000 pokut dětem základních škol v 10 školních obvodech“.

Více příkladů toho, jak se Amerika mění na policejní stát, si můžete přečíst v mém nedávném článku „Téměř vše je nyní v Americe zločin: 14 nejabsurdnějších věcí, za které jsou Američané zatýkáni“.

Amerika se velmi rychle stává velmi temným místem.

Pravdou je, že existuje důvod, proč tolik internetových stránek nyní přináší tolik „zkázy a beznaděje“. Věci se tu opravdu velmi zhoršují.

Bohužel většina Američanů poznala za svůj život pouze obrovský blahobyt, takže si nedokážou ani představit, jaké by to bylo v obtížných časech.

Většina Američanů byla vychována k víře, že i když můžeme mít krátké „recese“, jednou za čas, nakonec se naší ekonomice vždy bude dařit lépe a dobré časy budou pokračovat.

Ale dobrou zprávou je, že se stále více Američanů probouzí a pokouší se varovat své rodiny a přátele ohledně věcí příštích.

Takže věříte, že nedostatek potravin a potravinové nepokoje se v r. 2011 ještě zhorší?

Článek Doom and gloom vyšel 17. ledna na Pravda.ru. Překlad L. Janda.

Článek byl publikován 28.1.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.