Několik technických poznámek k diskuzím za články

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/zvedavec/2002/10/417-nekolik-technickych-poznamek-k-diskuzim-za-clanky.htm

Vladimír Stwora

Diskuzní stránky byly rozšířeny o možnost nechat si zaslat odpověď na svůj komentář. Předpokladem je, že vložíte funkční emailovou adresu a označíte políčko dostávat odpovědi emailem. Po odeslání a uložení budete automaticky dostávat všechny příspěvky vnořené za ten váš (včetně svých vlastních případných odpovědí).

Políčko dostávat odpovědi emailem označte pouze jednou - poprvé. U [Zvědavec]případných svých dalších odpovědích, už toto pole nezaškrtávejte. Jinak dostanete odpověď emailem tolikrát, kolikrát jste v nadřazených strukturách toto pole označili.

Email, který vám přijde, bude kromě vložené odpovědi obsahovat adresu (link) přímo na formulář pro vaši případnou reakci.

Současně byla přidána možnost potlačit zobrazení vaší emailové adresy ve vašich příspěvcích.

Další zlepšení

Z hlavní stránky můžete nyní prohlížet nejen všechny příspěvky za článkem (ta možnost existovala už dříve), ale také pouze vybrané; ty, které přibyly od vaší poslední návštěvy. Kliknutím na číslo označující nové příspěvky, se vám zobrazí vybrané hierarchické struktury obsahující alespoň jeden nový příspěvek. Každý nový příspěvek v hierarchické struktuře je označen animovaným modrým vykřičníkem.

Důležité: Systém si velmi důsledně "pamatuje" příspěvky, které vidíte poprvé. To znamená, že rozhodnete-li se např. některý z nových příspěvků komentovat, opuncovat, či pouze obnovit stránku, systém vám při návratu zobrazí nejen ty nové, ale všechny příspěvky za článkem. To může být pro někoho matoucí, zvláště je-li v diskuzi několik stránek příspěvků, a ten jediný, který jste právě opuncovali, nebo k němu přidali komentář, je někde uprostřed.

K puncování příspěvků

Vyskytly se názory, že puncování nefunguje, či že je nějaké "divné".

Puncování funguje jak má. Ochrana proti zneužití (opakovanému puncování stejného příspěvku) je ovšem jednoduchá. Spočívá pouze v tom, že si systém pamatuje poslední IP adresu toho, kdo puncoval, a nedovolí mu opakovat volbu, dokud někdo jiný (s jinou IP adresou) neprovede své puncování.

Nikdy nebylo mým úmyslem udělat systém robustněji. Musel bych to stavět na jiných principech než na IP adrese. Myslím, že by to ani nemělo cenu. Tato jednoduchá ochrana postačí v 99 procentech případů. Pochopitelně nebyla budována proti zlomyslným chytrákům, kteří se snaží vždy, a za všech okolností, pokazit něco, k čemu sami ničím nepřispěli. Stačí pak, aby takový jedinec použil floating IP (adresa, která se mění i v průběhu jedné session), proxy serveru, nebo si sedl ke dvěma počítačům s různými IP adresami, a střídavě naklikal libovolné množství punců. Což pro osobu pracující jako administrátor sítě není žádný problém.

Rozborem logu jsem zjistil, že k manipulaci s puncováním skutečně v několika případech došlo. Naštěstí za ní stojí jediný člověk. Ostatně se tady k tomu sám veřejně přiznal. Jde shodou okolností o tutéž osobu, která se už delší dobu pokouší zdiskreditovat vše, co tady dělám. Odmyslíme-li si manipulace způsobené touto jedinou osobou, puncování funguje dobře a plní svou funkci. Vyjadřuje hlas lidu, úspěšně potlačuje příspěvky, které se nelíbí většině a vyzvedává ty kvalitnější.

Abych obnovil důvěru v puncování, rozhodl jsem se dočasně zpřístupnit vám, čtenářům, tabulku historie puncování. Dočasně proto, že tabulka obsahuje celé IP adresy, a já jsem před časem přistoupil na váš požadavek, že IP adresy nebudu zveřejňovat. Historii puncování si nyní můžete prohlédnout kliknutím na příslušný punc u kteréhokoliv příspěvku v diskuzi. Upozorňuji, že v tabulce najdete pouze záznamy přibližně za posledních čtrnáct dnů. Tabulku totiž pravidelně "čistím", starší záznamy po prohlédnutí mažu.

Článek byl publikován 25.10.2002


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.