Pašeráci lidských orgánů a turecká cesta
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/01/4165-paseraci-lidskych-organu-a-turecka-cesta.htm
Peter Iskenderov
Debata PACE o Kosovu, která se povede 25. ledna, a diskuse o zprávě zpravodaje pro lidská práva Dicka Martyho budou úvodními tématy o této odtrženecké provincii v r. 2011. Na této nadcházející události závisí z velké části nejen budoucnost vyšetřování zločinů spáchaných albánskými separatisty, včetně nechvalně známým kosovským premiérem Hašimem Thaci, ale také vývoj celého projektu nezávislého Kosova, zosnovaného architekty nového světového řádu.
Čas ukáže, jestli se aktivita Evropy omezí jen na rutinní průzkumy a jestli je Evropa schopná vypořádat se s transbalkánskou albánskou zločineckou sítí. Existuje možnost, že toto vyšetřování odhalí hnací mechanismus stojící za nezávislostí Kosova, který šokoval dokonce i člověka tak zkušeného a zoceleného, jako Marty? Tento šok nebyl způsoben ani tak rozsahem aktivit ilegálních pašeráků lidských orgánů, obchodníků se zbraněmi a podobnými bojovníky za nezávislost Kosova, jako faktem, že západní vlády a respektované mezinárodní organizace běžně pomáhaly tyto zločiny ututlávat.
V prosinci 2010 Výbor pro právní záležitosti a lidská práva PACE rozhodl o zahájení řady vyšetřování na regionálních a mezinárodní úrovni týkajících se zmizení lidí, pašování lidských orgánů, korupce a spojení organizovaných zločineckých skupin a politických kruhů v Kosovu. Výbor PACE označil zpoždění přezkumu válečných zločinů a pašování lidských orgánů za odporné a nepřijatelné.
Nicméně vyšetřování postupuje v očekávání zimního zasedání PACE šnečím tempem. Formálně ho provádí pouze civilní policejní mise EU v Prištině, ale tato mise plodí dokumenty, které mnohem více připomínají prohlášení o záměrech, a ne seriozní zprávy o vyšetřování. Člověk dostává dojem, že v tuto chvíli je prioritou EU maximálně zastřít proti-srbský charakter zločinů spáchaných albánskými separatisty a zapojení kosovské vlády do těchto zločinů.
V současné době je jako zápletka prodávána historka tureckého chirurga Yusufa Sonmeze, který byl zatčen nedávno v Istanbulu na základě mezinárodního zatykače, a krátce na to propuštěn. Žalobci EU Jonathan Ratel a Guido Estreich ho hodlají v Istanbulu vyslýchat, a, podle srbských médií, zaslali svým tureckým kolegům tři bedny dokumentů. Bělehradské Večerne Novosti říkají, že tyto dokumenty mají turecký soud přesvědčit, že Sonmez byl hlavním chirurgem skupiny, která lákala lidi z Turecka, Kazachstánu, Moldávie a Ázerbájdžánu na kliniku Medicus v Prištině. Tedy řečeno přesně, nad Sonmezovým případem mají jurisdikci turecké soudy, protože turecké zákony zakazují vydávání státních příslušníků do zahraničí. Co se týká Sonmeze, tak ten připouští, že pobýval v Kosovu a prováděl tam zákroky, ale popírá jakékoliv provinění a v současné době odmítá do Prištiny odjet.
Z širší perspektivy je celá historka, budovaná kolem turecké cesty, ožehavá. Historka o v Prištině sídlící klinice Medicus a odstraňování orgánů Sonmezem je pravděpodobně pouze malá část pochmurné zprávy, se kterou Marty přišel na PACE, a představuje jen velmi malou část zločinných aktivit, které dříve popsala žalobkyně ICTY Carla del Ponte a srbské orgány činné v trestním řízení. Místem, kde docházelo k většině nezákonných odběrů lidských orgánů, byl spíše nechvalně známý Žlutý dům nedaleko Burrel, na severu Albánie, než klinika Medicus. Orgány odebrané vězňům Žlutého domu, z nichž většina – nejméně 300 lidí – byli Srbové, byly dopravovány na letiště v Tiraně a dále pak pašovány na evropské kliniky. Del Ponte zmínila (a vyšetřování PACE to nyní potvrdilo), že dva informátoři řekli, že pomáhali pohřbít mrtvoly v blízkosti Žlutého domu a na blízkém hřbitově. Řekli také, že vše bylo prováděno za přímého zapojení vrcholných důstojníků Kosovské osvobozenecké armády. Del Ponte citovala vyšetřovací zprávu Haagského tribunálu, která uvádí, že lidé držení v albánských táborech do léta 1999 toto léto zmizeli. Základny Kosovské osvobozenecké armády, které politicky vedl Hašim Thaci, v Albánii v letech 1998-1999 existovaly také.
Materiály Sonmezova případu vrhly také světlo na pašování lidských orgánů přes Turecko a Izrael, prováděné další zločineckou sítí, které šéfoval současný ministr zdravotnictví kosovské vlády. Washington se očividně pokouší přesměrovat vyšetřování na tuto stopu, a tím ho odvrátit od kosovských vůdců a celého projektu nezávislosti Kosova. Mimochodem, o Martym je známo, že řekl, že – díky své náchylnosti k vzájemnému ututlávání – nebyla policejní mise EU optimálním subjektem pro vyšetřování zločinů spáchaných Thaci a jeho týmem.
A existuje ještě další důvod, proč by se EU mohla pokoušet omezit vyšetřování nezákonných operací u pašování lidských orgánů na Tureckou cestu. V této chvíli v EU probíhají žhavé debaty ohledně proveditelnosti připuštění Turecka do svých řad, a politika EU na Balkáně, včetně obrovských finančních injekcí do Kosova, sklízí tvrdou kritiku. A proto pečlivě dávkované vyšetřování odhalující tureckého lékaře a pár postav v pozadí z politické scény v Prištině může Bruselu pomoct předvést netolerantnost ke zločinům v Kosovu, posílit jeho vyjednávací pozici při jednání s Ankarou, ale zároveň dokázat, že pašování lidských orgánů v Kosovu byl ojedinělý fenomén, který nemá nic společného s Kosovskou osvobozeneckou armádou nebo proti-srbským terorismem.
Článek byl publikován 20.1.2011
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.