Ropu se ukrýt nepodařilo

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/01/4153-ropu-se-ukryt-nepodarilo.htm

BP a vláda veřejně prohlásily, že většina ropy zmizela. Ale, jak jsem dříve zmiňovala, kolem 98 % ropy je stále v oceánu. Opakovaně jsem zdůrazňovala, že BP a vláda použily obrovské množství rozpouštědel na ropnou skvrnu, ve snaze zamaskovat ropu tím, že ji potlačí pod povrch. Nejsem sama, kdo to tvrdí, ale BP a vláda to samozřejmě popřeli.

Ale ukrýt ropu se nepodařilo.

Tak, jak uvedl Wall Street Journal 9. prosince:

Vysokoškolský vědec a federální vláda uvádějí, že našli přesvědčivé důkazy o tom, že se ropa z masivního úniku v Mexickém zálivu usazuje na mořském dně.
Nové poznatky vědců z university na Floridě a úsilí z širšího prostředí vlády zaznamenaly poslední důkaz o tom, že škody na životním prostředí z výbuchu vrtu BP se nalézají tam, kde je nejobtížnější je najít: hluboko pod povrchem zálivu.
Vědci, kteří byli na výzkumných plavbách v zálivu v posledních dnech, hlásí objevení vrstev sedlin silných řadu centimetrů z – jak předpokládají – ropy British Petroelum.
Podle jejich slov se tento materiál nachází na ploše o rozloze mnoha tisíc čtverečních kilometrů. Říkají, že na mnoha z těchto míst objevili mrtvé mořské červy a další mořské živočichy normálně žijící u dna, ačkoliv mnoho z organizmů, které plavou, vypadají zdravě.
***
Byly zahájeny testy, které mají prokázat, že některé z těchto ropných usazenin pochází z vrtu BP. Děje se tak proto, aby mohly být vyčísleny celkové sumy požadovaných finančních náhrad za únik ropy. Škody bude platit BP.
***
Výsledky testů také vyvolávají otázky o možném pochybení vlády, když se v boji s ropnou skvrnou rozhodla použít chemická rozpouštědla.
***
Under federal direction, about 1.8 million gallons of dispersants were sprayed on the spilled oil in an effort to break it up into tiny droplets that natural ocean microbes could eat up. At the time, officials said the dispersants shouldn't cause oil from the spill to sink to the seafloor. However, more recently, a federal report said dispersants may have helped some spilled oil sink to the sediment.
Na základě rozhodnutí federální vlády bylo na ropnou skvrnu použito 8 miliónů litrů rozpouštědel. Ropná rozpouštědla pracují tak, že ropu rozdělí na drobné kapičky, které by přírodní mořští mikrobi mohli rozložit. V té době úředníci prohlásili, že by vlivem rozpouštědel neměla ropná skvrna klesnout k mořskému dnu. Nicméně nedávná federální zpráva připouští, že rozpouštědla mohou pomoci části rozlité ropy klesnout k usazeninám.
Vědecké týmy oznámily, že v posledních měsících našly podivnou látku na dne zálivu a to v některých případech až kolem 130 km od smolného vrtu BP Macondo, který v dubnu vybouchl a vychrlil podle oficiálních odhadů 4,1 miliónů barelů ropy do zálivu předtím, než byl zabetonován.
***
Chemické znaky jsou totožné, řekl pan Hollander, který našel kontaminované vzorky na mořském dně v oblasti Floridské pevninské šíje. I když je možné, že testy by mohly ukázat, že porovnání vzorků s ropou BP je chybné, statistická pravděpodobnost takové chyby je minimální.
Rovněž federální vláda našla v usazeninách ropu, která se shoduje s ropou z vrtu Macondo. Přiznal to Steve Murawski, jeden z předních vědců z Národní oceánské a atmosférické správy. Odmítl prozradit kolik kontaminace v usazeninách vláda našla ani přesné místo, kde v zálivu to bylo, s tím, že odborníci stále pokračují v rozborech výsledků testu.
***
Oceánograf z university v Georgii, Samantha Joye, se domnívá, že také objevila ropu BP v usazeninách zálivu. Nyní čeká na laboratorní výsledky, které sledují chemické znaky usazenin, jejichž vzorky odebrala.
Řekla, že na páteční výzkumné plavbě v zálivu zaznamenala živočichy, kteří jsou nuceni plazit se po dně zálivu, zcela zdecimované. Ale úhoři a ryby, kteří mohou odplavat, vypadají v pořádku, doplnila.

Wall Street Journal 18. prosince uvedl:

Podle zprávy federálního úřadu se ropa z vybuchlého vrtu BP usazuje v sedimentech v takovém množství, jaké může ohrozit mořský život.
Neexistuje žádný praktický způsob, jak zlikvidovat ropu usazenou hluboko v zálivu, řekli úředníci a dodali, že mikrobi ve vodě by ji možná mohli rozložit.

Masivní nasazení rozpouštědel vedených snahou zamaskovat množství uniklé ropy, způsobilo závažné problémy v zálivu.

Protahování a předstírání nevede k ničemu

Jak jsem poznamenala v květnu, krátce po začátku úniku, reakce vlády na ropnou skvrnu a na finanční krizi jsou pozoruhodně podobné. V obou případech se vláda zaměřila na zakrývání problémů, místo, aby se je snažila skutečně vyřešit. Protože finanční systém nebyl nikdy doopravdy zreformován, příští finanční šok vyvolá spirálu ekonomického propadu. Protože ropa nebyla nikdy řádně vyčištěna, příští hurikán rozvíří obrovské množství ropy, která teď leží na dně.

Protahování a předstíráni, o to se pokoušejí politici v obou případech a v obou případech to je odsouzeno k neúspěchu, protože nic se nevyřešilo a základy problémů se nemohou do nekonečna maskovat.

Navíc v obou případech vláda používá "vysoce toxické opatření" k zakrytí skutečných problémů. Vláda používá "mimořádná opatření" a prakticky všechny své zdroje, aby pozvedla obří banky, místo použití osvědčené metody restruktualizace nesolventních bank a stíhání zločinců, kteří krizi způsobili, což vytvořilo ve skutečné ekonomii největší problémy.

Stejně tak v případě ropné katastrofy vláda použila 8 miliónů litrů vysoce jedovatých rozpouštědel, aby zakryla skutečné množství ropy, místo toho, aby použila své zdroje na vyzkoušenou a správnou metodu, která vede k vyčistění, což vytvořilo Mexickému zálivu závažný problém.

A konečně, nové a potenciálně větší krize budou na pořadu dne, a to proto, že nebyla učiněna žádná opatření k tomu, aby se jim zabránilo. Regulace finančního systému, včetně mezinárodní dohody Basil III, byly jen prázdné bubliny. (podívejte se na toto). Jak uvádí časopis Time:

Kongresu se nikdy nepodařilo přijmou zákony pro bezpečnost mořských vrtů.
Článek vyšel 22. prosince na washingtonsblog.com. Překlad Dagmar Vainová.

Článek byl publikován 12.1.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.