Vymírání zvířat si všímáme díky technologii

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2011/01/4150-vymirani-zvirat-si-vsimame-diky-technologii.htm

Nejdříve padali kosi z oblohy na nový rok v Arkansasu. V posledních dnech umírají divoce žijící zvířata v záhadně velkých počtech: 2 miliony ryb v Chesapeak Bay, 150 tun červené tilapie ve Vietnamu, 40,000 krabů v Británii a na dalších místech na celém světě.

Blogy tyto smrtící body spojily a žertují o „aflokalypse“, zatímco další v tom vidí skutečné známky něčeho zlověstného, buď biblického, nebo u životního prostředí.

Realitou je, říkají biologové, že k tomuto hromadnému vymírání dochází neustále, a obvykle spolu nesouvisí.

Federální záznamy ukazují, že k nim dochází v severní Americe v průměru obden. Obvykle si jich nevšimneme a nepokoušíme se je vzájemně spojovat.

„Obvykle jim nevěnujeme pozornost,“ řekl ornitolog John Wiens, vedoucí vědec kalifornské výzkumné instituce PRBO Conservation Science.

95 masových vymírání

Od 70. let sledovalo Národní zdravotní středisko pro volně žijící zvířata USGS ve Wisconsinu hromadné umírání u ptáků, ryb a dalších tvorů, řekla specialistka na nemoci divoce žijících zvířat LeAnn White. Občas se obloha a proudy prostě stanou smrtícími. Někdy je to nemoc, někdy znečištění. Jindy je to prostě záhada.

V posledních osmi měsících zaznamenala USGC v severní Americe 95 hromadných vymírání volně žijících zvířat, a to je pravděpodobně dramaticky podhodnoceno, řekla White. Do tohoto seznamu patří zhruba 900 krocanovitých supů, kteří se utopili a vyhladověli ve Florida Keys, 4,300 kachen zabitých parazity v Minnesotě, 1,500 salamandrů zahynuvších na virus v Idaho, 2,000 netopýrů, kteří zemřeli na vzteklinu v Texasu, a stále záhadná smrt 2,750 mořských ptáků v Kalifornii.

V průměru je federální vládě každoročně oznámeno 163 takových událostí. A došlo k mnohem větším vymíráním, než bylo 3,000 kosů v Arkansasu. Dvojnásobek jich zemřel v létě 1996, a více než 100,000 kachen zemřelo na botulismus v Kanadě.

„V závislosti na druhu nejsou takové věci ani hlášeny,“ řekla White.

Počasí – chladné a vlhké počasí, jako v Arkansasu na nový rok, kdy ptáci padali z oblohy – je s hromadným umíráním ptáků spojováno často, říkají ornitologové. Znečištění, paraziti a nemoci způsobují hromadné umírání také. Někteří dokonce viní ze smrti kosů ohňostroje.

Pokřivený pohled

Takže co se děje tentokrát?

Na vině je technologie, říká slavný biolog z Harvardu E. O. Wilson. Díky internetu, mobilním telefonům a celosvětové komunikaci si lidé všímají událostí a spojují věci více.

„Tato okamžitá a globální komunikace a prostý lidský instinkt hledat záhadu a hrozbu nebezpečí a neobyčejné věci v událostech, které jsou neobvyklé,“ řekl Wilson ve čtvrtek Associated Press. „Netřeba se bát, nejde o předzvěsti, že svět brzy skončí.“

Wilson a další říkají, že okamžitá komunikace – obzvláště když mohou lidé vyndat chytré telefony a pořídit obrázky zdechlých tvorů a pak je zveřejnit na internetu – způsobuje pokřivený pohled na to, co se děje v prostředí.

Ironií je, že hromadnému vymírání – obvykle zvířat s velkou populací – se dostává pozornosti, zatímco větší, avšak pomalejší hromadné vymírání druhů v důsledku lidské aktivity je ignorováno, řekl Wilson.

Článek Technology to blame for animal die-off panic vyšel vyšel na msnbc.com. Překlad L. Janda

Doplnění editora

E. O. Wilson má do jisté míry pravdu, díky technologii a internetu se opravdu o těchto případech dovídáme častěji, nicméně článek problém bagatelizuje. Snaží se nás uklidnit, uspat ve stylu „lidičky, nic se neděje, hromadné umírání zvířat bylo je a bude“.

Nemyslím si to. Něco se děje. Jestliže v jedné oblasti spadne z nebe v průběhu několika hodin 5000 různých ptáků a ani pitva nedokáže zjistit, na co zemřeli, je to na pováženou. A následně řeka vyplaví milion mrtvých ryb a opět se na nic podezřelého nepřijde.

O tajných pokusech Pentagonu vyrobit další super zbraň se spekuluje. O intenzivním elektromagnetickém šumu způsobeném naší komunikaci se ví. O masivním šíření neověřených a neotestovaných geneticky modifikovaných plodin se hovoří jako o dobrodiní pro lidstvo. Plus rozsáhlá chemizace životního prostředí. Je toho tolik, co může zabíjet život, zatímco společnost horečně konzumuje a dře do úmoru, aby ještě více zvýšila svou produktivitu a vyrobila ještě více věcí v ještě lesklejších obalech pro ještě více zákazníků.

Už roky vymírají včely a vědci s celou svou technologií nedokáži zjistit proč. Příroda se zatím nedokáže bránit tomu plundrování jinak, než že nám ubírá barvy. Svět je den ode dne šedivější, chudší, zmrzačenější. Budeme předstírat, že to nevidíme a pokusíme se ještě honem každý urvat, co zbývá. A budeme to dělat tak dlouho, dokud nebude příliš pozdě. Ostatně už je.

Článek byl publikován 10.1.2011


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.