Výzva k uzákonění spravedlivého obecného referenda

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/prispevky/2010/12/4110-vyzva-k-uzakoneni-spravedliveho-obecneho-referenda.htm

Vážení občané,

Dovolujeme si vás oslovit s přesvědčením, že naše činnost by mohla být vámi sdílena a podpořena. Jsme skupina nezávislých občanů z různých měst ČR, které nespojuje žádná politická příslušnost ani napojení na nějaké mocenské skupiny. Co nás ale spojuje, je nespokojenost se současným stavem politického systému v ČR a hlavně odhodlání něco konkrétního dělat pro změnu tohoto systému ve prospěch všech občanů.

Název naší skupiny je Iniciativa za spravedlivé obecné referendum (zkratka IzaSOR). Naším hlavním cílem je získávat podporu občanů ČR pro myšlenku spravedlivého obecného referenda (dále jen SOR). Prostřednictvím Výzvy Iniciativy za spravedlivé obecné referendum, cestou petice, chceme usilovat o prosazení  SOR.  Jsme hnutí, které nemá a ani si nečiní politické ambice. Chceme ale svou činností prosazovat a prosadit spravedlnost v právech občanů. Myslíme si, že vytvořením širokého hnutí občanů zdola dokážeme společně vytvořit potřebný tlak na naše poslance, aby se požadavkem zavedení spravedlivého celostátního obecného referenda seriózně zabývali a konečně vyslyšeli oprávněnou žádost občanů.

Náš názor je, že spravedlivé obecné referendum, jako institut přímého rozhodování občanů o věcech společných, by měl být zakotven v Ústavě ČR. Je to nezpochybnitelné právo občanů ČR, které  současná ústava výslovně neobsahuje.

Zvláště zdůrazňujeme slovo„spravedlivé“ obecné referendum, jelikož v minulosti, ale i v současnosti (viz návrh zákona ČSSD na obecné referendum), existují návrhy různých politických stran, které jsou však z hlediska praktického využití  buďto neuskutečnitelné, nebo nepoužitelné a tedy  nemohou sloužit všem občanům ČR. Vycházíme hlavně z dlouholetých zkušeností používání systému přímé demokracie ve Švýcarsku, kde institut referend funguje více jak 200 let a slouží k řešení všech možných otázek, týkajících se správy země k plné spokojenosti občanů .

Výzva

k uzákonění spravedlivého obecného referenda

My, občané České republiky, které Ústava České republiky definuje jako „.. zdroj veškeré státní moci“, nesouhlasíme s tím, že nám je tato moc odpírána. Jsme si vědomi toho, že svoboda je nerozlučně spjata s odpovědností. Naše právo na tuto odpovědnost však bylo, už v okamžiku schválení Ústavy parlamentem, zredukováno na pouhý akt voleb. Po nich nemáme možnost rozhodování zastupitelů ovlivnit, čímž je nám ve skutečnosti odpíráno naše ústavní právo a naše svoboda rozhodování! Možnost přímého rozhodování v referendu na základě Ústavního zákona nebyla politiky dodnes připuštěna!

Proto se důrazně obracíme na Poslaneckou sněmovnu ČR, Senát ČR a všechny ústavní činitele a požadujeme doplnění Ústavy České republiky o obecné celostátní referendum.

Aby referendum bylo v praxi použitelné a sloužilo ve prospěch všech občanů ČR, musí být dodrženy tyto zásady:

1.Požadovaný počet podpisů pod petici žádající vypsání referenda nesmí být větší než 1% všech oprávněných voličů.

2.Referendum povinně vyhlásí prezident ČR do 90-ti dnů od odevzdání petice.

3.Referendum se může týkat všech otázek, o kterých mají právo hlasovat poslanci parlamentu.

4.Petice musí být závazná, stejně jako výsledky referenda, pro všechny politiky, kteří budou povinni se řídit jejím požadavkem na vyvolání referenda a jeho výsledkem.

5.Platnost referenda nesmí být podmíněna žádným povinným procentem účasti voličů, stejně jako je tomu v případě již existujících hlasování - obecních, krajských a

celostátních voleb. Výsledky referenda jsou platné, pokud bylo rozhodnutí přijato nadpoloviční většinou účastníků referenda.

6.Platný výsledek referenda může být změněn nebo zrušen pouze referendem.

Referendum je jediným spravedlivým hlasováním, které nelze zkorumpovat, neboť se ho může zúčastnit každý, koho výsledek referenda může ovlivnit.

Naše požadavky vychází ze zkušeností zemí, kde má referendum dlouholetou tradici, především Švýcarské federace, ale třeba i některých států USA, např. Kalifornie.

Jakoukoli modifikaci námi navrhovaných podmínek pro referendum, především, pokud by šlo o zvýšení počtu nutného podpisů pod peticí, či požadavku na účast hlasujících, či účinnosti výsledků referenda, je třeba považovat za snahu omezit právo občanů ČR.

Iniciativa za spravedlivé obecné referendum

Článek byl publikován 13.12.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.