Americké univerzity pod dohledem

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2002/10/407-americke-univerzity-pod-dohledem.htm

Vladimír Stwora

30. září přinesly webové stránky www.salon.com článek Michelle Goldberga Mau-mauing the Middle East referující o podivné aktivitě proizraelských skupin na amerických univerzitách a kampusech.

Článek se týká webové stránky Campus Watch. Možná jste o ní už slyšeli. Existuje od 18. září. Za jejím vznikem stojí profesor Daniel Pipes, absolvent Harvardu a ředitel Konference o Středním východě ve Filadelfii. Stránka byla vytvořena za účelem "monitorování a sběru informací" o všech aktivitách, esejích, článcích a akcích na akademické půdě, které nejsou dostatečně proizraelské. Obsahuje výzvu, aby lidé o takových jednotlivcích a akcích podávali hlášení. Tato hlášení mohou být podaná i anonymně. Stačí vyplnit příslušný formulář.

Stránky Campus Watch umožňují také jednotlivým studentům "stěžovat si" na své učitele, nejsou-li tito dostatečně pro Izrael a nepodávají-li výklad dějin jediným dnes schváleným způsobem.

Campus Watch obsahuje momentálně informace o osmi profesorech, jejichž specializací je Střední východ, a kteří jsou podezřelí z thoughtcrime - zločinu závadného myšlení. Šest z nich má navíc tu smůlu, že je arabského původu. Po té, co se jejich jména objevila na stránkách Campus Watch, stali se tito lidé (všech osm) předmětem anonymních a sprostých útoků, které přicházely formou emailů a telefonátů. Některým z nich bylo vedením škol taktně naznačeno, aby revidovali obsah a témata svých přednášek, chtějí-li si profesorská místa udržet. Nejméně v jednom případě ke ztrátě místa skutečně došlo.

Donašečská akce, organizovaná proizraelskými skupinami v Americe, odráží tichý a lítý boj, který se dnes vede na amerických univerzitách. Campus Watch nesbírá ovšem pouze informace o těch, kteří nesmýšlejí dostatečně proizraelsky, ale o všech, kteří se jakkoliv dotknou tématu.

Kanadské noviny Ottawa Citizen publikovaly 3.října článek Campus critics: Academic debate on Mideast is badly biased, Web watchdog suggests. Článek v prvních odstavcích uvádí několik konkrétních případů perzekuce ze strany prožidovských lobby a cituje některé akademiky, kteří přirovnávají Campus Watch k McCarthyiteismu. Naštěstí pro Ottawa Citizen závěr článku vyznívá pro Campus Watch zcela pozitivně (cituji poslední větu: "Díky Campus Watch ti, kteří prosazují nepoctivost, jsou nyní voláni k zodpovědnosti.") a nenechává nikoho na pochybách, na čí straně autor stojí. Text článku se také objevil u Campus Watch (kdopak je asi bonznul?), ale je označen palcem nahoru (doporučeno), takže noviny Ottawa Citizen zřejmě u židů čárku nemají.

Diskuze na téma Střední východ je dnes nebezpečná

Campus Watch je ovšem jen špičkou ledovce. Jasnou snahou proizraelských skupin je umlčet každou výměnu názorů či svobodnou diskuzi na téma Středního východu na amerických univerzitách. Pochybovat, ptát se, to se nevyplácí. Každý, kdo se odváží pochybovat o jediné zjevené oficiální pravdě, je označen za antisemitu a rasistu. Jeho jméno je zveřejněno. Stane se terčem anonymních a vulgárních útoků, zastrašování, je mu vyhrožováno fyzickou likvidací. Jeho rodinní příslušníci jsou rovněž pronásledováni a zastrašováni.

I Salon dostal záznam

Článek na serveru salon.com je napsán se zřejmou snahou zůstat nad věcí. Ostatně Salon je znám svou kvalitou i objektivitou. Proto mne zarazilo, že i tento článek Campus Watch, promptně uveřejnil (bez palce nahoru) a dokonce celý. To bylo ovšem zvlášť drzé. Salon.com totiž používá předplatné. Pro ty, kteří si nezaplatí, je k dispozici jen několik prvých odstavců. Vydavatelé Campus Watch si asi uvědomili, že jde o krádež (možná byli upozorněni), a před několika dny nahradili původní celý článek pouhým odkazem na salon.com.

Co se stalo s counterpunch.org?

Obsáhlý článek O Campus Watch vyšel 22. září pod názvem Campus Watch: The Vigilante Thought Police také na serveru counterpunch.org. Zde byla adresa článku: http://www.counterpunch.org/youmans0922.html. Článek citoval konkrétní případy útoků, zastrašování a pronásledování. Hodlal jsem z něj čerpat pro tento text.

Bohužel, server counterpunch.org je už dva dny zcela nepřístupný (na rozdíl od Campus Watch, který žádné problémy s přístupem nemá). Zmizel z Internetu. Nevím, co se stalo, možná mají jen technické potíže. Doufám v to.

Neobjeví-li se server ani v následujících dnech, máme tady první zcela hmatatelný důkaz vaporizování - neexistence (velmi výstižný výraz z románu 1984). Divil by se ještě někdo?

Counterpunch už je přístupný... :-)

...sláva! Ještě ho nevaporizovali. Ale ta atmosfera strachu a nejistoty, ta zůstává. :-(

Můžete si tedy na výše uvedený odkaz kliknout. Je to ale pouze v angličtině. Doplněno dvě hodiny po publikaci tohoto článku.

Článek byl publikován 13.10.2002


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.