Nesrovnalosti okolo „podezřelých balíčků“ z Jemenu

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/11/4047-nesrovnalosti-okolo-podezrelych-balicku-z-jemenu.htm

Martin Knap

Nesrovnalostí kolem podezřelých balíčků, údajně obsahujících nálož, v dopravních letadlech směřujících  z Jemenu – místa, kde podle západních masmédií v současnosti operuje nejvíce členů al-Kaidy – do USA, je hned několik. (Ohledně situace v Jemenu stojí za to si poslechnout rozhovor s Erikem Margolisem pro Antiwar Radio, který upozorňuje na to, že tamní diktatura podporovaná Spojenými státy označuje jako členy al-Kaidy všechny protivládní skupiny, z čehož profituje jak jemenská vláda, tak USA.)

1. Jemenští vládní představitelé, mezi nimi Hamed Farg, vedoucí Jemenské civilního leteckého úřadu, řekli Yemen Post „Ať už UPS, Fed Ex, DHL, nebo jiná americká přepravní společnost, neopustila Jemen během posledních 48 hodin (pozn. v době před zadržením podezřelého balíčku v nákladě letadel v Británii a Dubaji) “. O této okolnosti také mluvil v pořadu Al Jazeery „Inside Story“ reportér Yemen Post. Taktéž vedoucí Civilního leteckého úřadu Spojených arabských emirátů popřel, že by v letadle mířícího z Dubaje byl jakýkoliv náklad z Jemenu. Nejmenovaný zdroj řekl agentuře Emirati WAM „Letadlo The Emirates, které dorazilo (pozn. za doprovodu amerických stíhacích letadel) dnes do Spojených států z Dubaje nepřepravovalo žádný náklad z Jemenu“. Západní masová média o těchto alegacích neinformovaly, natož aby se je pokusily vyvrátit.

2. balíček zadržený Británii byl testován experty, kteří po šesti hodinách prohlásili, že podezřelý balíček výbušninu neobsahuje. Teprve poté, co američtí činitelé naléhali na britské vyšetřovatele, aby balíček znovu prozkoumali, bylo shledáno, že obsahuje výbušninu PETN. Není takovýto scénář, kdy tým expertů testuje podezřelý objekt (na který měli tip od saudské tajné služby) šest hodin, načež shledá, že se neohrožuje bezpečnost, zruší bezpečnostní opatření, a až kvůli tlaku z vnějšku objeví bombu, nepravděpodobný a podezřelý?

3. masmédia okamžitě začaly ukazovat na velice podivnou osobu – Anwara Awlakiho. Je explicitně označován jako „master mind“, který stojí za balíčky z Jemenu (Guardian, Telegraph, BBC, a další). Wall Street Journal píše, že Awlakiho údajný podíl na útocích dá Obamově administrativě záminku k obnovení bombardování cílů v Jemenu, které Jemenský prezident Ali Abdullah Saleh zakázal poté, co byl při jednom z útoků zabit jeden místní zástupce guvernéra. Hospodářské noviny spojení Awlakiho s balíčky z Jemenu naznačily poněkud implicitně (podle logiky chudý stát + al-Káida + Awlaki=bombový útok) v článku o působení místní odnože al-Kaidy v Jemenu, které Awlaki šéfuje. O Awlakim a jemenské al-Kaidě napsaly

Odnož Al-Káidy, která v zemi působí, má název „Al-Káida Arabského poloostrova“ a její duchovní vůdce, v Americe narozený klerik Anwar Awlaki, je už nějakou dobu Spojenými státy považován za jednoho z nejnebezpečnějších inspirátorů terorismu na světě.

Předloni v září například zahynulo sedmnáct lidí při útoku na americké velvyslanectví v jemenské metropoli Saná. Loni pak psychiatr muslimského původu, inspirován Awlakím, na texaské základně Fort Hood postřílel několik amerických vojáků.

Autor článku se ani nenamáhal zmínit, že Awlaki podle masmédii také „inspiroval“ (popřípadě byl v přímém kontaktu s) únosce letu 77, který 11. září 2001 (údajně…) zasáhl Pentagon, Umara Farouka Abdulmutallaba – „spoďárového“ atentátníka z Nigérie a syna bývalého vysokého nigerijského vládního činitele a milionáře (tomu měl Awlaki pomoct při získání „zbraně hromadného ničení“ do trenýrek ), a Faisala Shahzada, amerického občana, který se pokusil o atentát na Time Square s nefunkční bombou – důkaz vysokého stupně sofistikace teroristické sítě, která za ním stála. Podle zjištění amerických médií (viz. uvedené video) se Awlaki, „jeden z nejnebezpečnějších inspirátorů terorismu na světě“, který je nyní prioritním cílem seznamu CIA, v roce 2001, měsíc po útocích 11. září, které sám údajně svou ideologií inspiroval, účastnil tajné schůzky v Pentagonu měsíc po útocích 11. září 2001.  Historik a novinář Webster Tarpley z toho usuzuje, že se jedná jednoduše o „agenta zpravodajských služeb a obětního beránka“. Paul Joseph Watson vidí spojení „podezřelých balíčků“ a Awlakiho – ve spojení s dalšími okolnostmi – jako důkaz (smoking gun) další politické frašky.

Článek vyšel 2. listopadu na blogu Sociologická trafika.

Článek byl publikován 7.11.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.