Významný rabín: ne-Židé jsou osli, kteří mají sloužit Židům

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2010/11/4043-vyznamny-rabin-ne-zide-jsou-osli-kteri-maji-slouzit-zidum.htm

Chálid Amajreh

Jeden z nejvýznamnějších izraelských rabínů Josef Ovadia přirovnal ne-Židy k oslům a tažným zvířatům, a tvrdí, že hlavní důvod jejich existence je sloužit Židům.

Prohlásil to během svého sobotního kázání: „Ne-Židé se narodili jen proto, aby nám sloužili. Bez toho nemá jejich existence na tomto světě smysl – musí jen sloužit lidu Izraele“. Tématem jeho kázání byly zákony týkající se činností, jež jsou ne-Židům dovoleny provádět o šabatu.

Ovadia má statisíce stoupenců a býval i vrchním rabínem Izraele. Mnohými Židy je považován za prominentního znalce Tóry a autoritu ve výkladu Talmudu. Je duchovním vůdcem fundamentalistické strany sefardských Židů Šas, která je hlavním koaličním partnerem v současné izraelské vládě.

Už dříve byl v pravicovém deníku Jerusalem Post citován Ovadiův výrok, že gój, hanlivé slovo pro ne-Žida, má sloužit Židům. Srovnává zvířata užívaná k nošení nákladů s ne-Židy: „V Izraeli nad nimi nemá smrt vládu ... S pohany je to jako s každým člověkem – musí zemřít, ale Bůh jim dává dlouhověkost. Proč? Představte si, že něčí osel zemře a majitel tak ztratí své peníze. Je to jeho sluha ... To je důvod, proč se mu dostane dlouhého života, aby pěkně pracoval pro Žida.“

Ovadia dále upřesnil svůj názor: „Proč jsou pohané potřeba? Budou pracovat, budou orat, budou sklízet, a my budeme sedět jako efendi a jíst. To je důvod, proč byli stvořeni pohané.“

Představa, že ne-Židé jsou podlidské bytosti nebo že jsou podobní zvířatům je v ortodoxním judaismu dobře známá. Například rabíni rasistického a vlivného židovského hnutí Chabad otevřeně učí, že na duchovní úrovni mají ne-Židé postavení zvířat.

Abraham Kook, náboženský vůdce židovských osadníků, prohlásil, že rozdíl mezi Židy a ostatními národy je větší a hlubší rozdíl než mezi lidmi a zvířaty: „Rozdíly mezi židovskou duší a dušemi ne-Židů – všemi z nich a na všech úrovních - je větší a hlubší, než rozdíl mezi lidskou duší a dobytkem.“

Některé zjevně rasistické Kookovy myšlenky jsou vyučovány na talmudské univerzitě Merkaz H'arav (Rabínovo centrum, oním rabínem je míněn Kook) v Jeruzalémě.

Izraelský spisovatel a intelektuál Izrael Šamir ve své knize „Židovská historie, židovské náboženství: Váha tří tisíc let“ tvrdí, že vždy, když ortodoxní rabíni používají slovo „člověk“, nemyslí tím všechny lidi, ale pouze Židy, neboť podle židovského práva halacha nejsou ne-Židé považováni za lidi.

Před několika lety člen izraelského knesetu Arje Eldad káral izraelské vojáky za „chování se k Arabům jako by to byly lidské bytosti“. Komentoval tak stažení izraelské armády z osadnické základny na Západním břehu.

Tváří v tvář negativnímu vlivu některých biblických a talmudských nauk na mezináboženské vztahy někteří evropští křesťanští vůdci vyzývají Židy, aby přehodnotili tradiční halachický pohled na ne-Židy.

Reformní a konzervativní judaismus se k těmto výzvám staví pozitivně, ortodoxní Židé to však rozhodně zavrhují s poukazem na to, že Bible je Boží slovo, které nelze za žádných okolností měnit.

Bible říká, že ne-Židé žijící pod židovskou vládou musí sloužit jako „nosiči vody a drvoštěpové“ pro panskou rasu. V knize Jozue 9,27 čteme: „Ale onoho dne jim (tj. kananejským původním obyvatelům Palestiny - pozn. překl.) Jozue uložil, aby sekali dříví a čerpali vodu pro pospolitost a pro Hospodinův oltář, a to až dodnes, na místě, které vyvolí.“ Jinde v Bibli jsou ale Izraelité důrazně vyzýváni, aby s „cizinci žijícími v jejich středu“ jednali lidsky, „protože jste sami byli cizinci v Egyptě“.

Článek NON-WISDOM FROM THE TALMUD … LIKE THE DONKEY, NON-JEWS WERE CREATED TO SERVE JEWS vyšel 18. října na serveru desertpeace.com. Překlad Petr Cironis

Doplnění editora

Protože si dovedu představit, jak se nad tím článkem zaradují místní židobijci, a protože nemám čas sedět celý den u počítače a mazat jejich nenávistné příspěvky zpoza buku, rozhodl jsem se tentokrát zachovat se podobně jako iDnes a neumožnit k tomuto článku diskuzi.

Článek byl publikován 4.11.2010


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.